Baltijos šalių akademijų orkestras. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Švęsdami trijų kaimyninių Baltijos valstybių šimtmetį, talentingi Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Estijos muzikos ir teatro akademijos bei Latvijos Jazepo Vytuolo muzikos akademijos studentai drauge su jaunaisiais talentais iš viso pasaulio susibūrė į Baltijos šalių akademijų orkestrą (BAO).

Atkurtosios Lietuvos 100-ojo gimtadienio išvakarėse, vasario 13 ir 14 d., Baltijos šalių akademijų orkestras, globojamas charizmatiškojo meno vadovo – estų dirigento Kristjano Järvi, pasirodys Vilniuje ir Kaune. Koncertus diriguos pats K. Järvi ir vienas ryškiausių jaunesniosios kartos lietuvių dirigentų Modestas Barkauskas.

Dirigentas Modestas Barkauskas. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Pasirodymas Lietuvoje yra BAO tarptautinio turo dalis: jaunimo šimtmečio orkestras vasario 9–18 d. taip pat koncertuos Tartu (Estija), Cėsyje ir Rėzeknėje (Latvija), Gdanske (Lenkija) ir Berlyne (Vokietija).

Koncertuose skambės trijų Baltijos kraštų muzikos klasikų Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Pēterio Vasko ir Arvo Pärto kūriniai. Jie bus atliekami greta Edwardo Elgaro, Modesto Musorgskio ir Piotro Čaikovskio šedevrų.

Baltijos šalių akademijų orkestras (Baltic Academies Orchestra, BAO) yra bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos muzikos akademijų, jau dešimtmetį gyvuojančio Baltijos jūros filharmonijos orkestro ir Estijos muzikos organizacijos „GMF La Nota“ projektas. Orkestro pagrindą sudaro Baltijos kraštų akademijų studentai, tačiau dalyvių laukiama iš visų pasaulio kraštų.

Prieš prasidedant BAO turui, vasario 2–9 d. Tartu rengiami meistriškumo kursai, į kuriuos jau užsiregistravo per 100 dalyvių iš viso pasaulio. Kursuose dėstys ryškūs jaunesniosios kartos Baltijos kraštų atlikėjai: Eva Bindere (smuikas), Janas Bjørangeris (smuikas), Erikas Kirsfeldas (violončelė), Robertas Beinaris (obojus), Martinas Kuuskmannas (mediniai pučiamieji), Laimonas Masevičius (tūba), Heigo Rosinas (perkusija), Gediminas Gelgotas (kompozicija), taip pat dirigentai Lukas Groenas ir Kristjanas Järvi.

Dirigentas Kristjanas Järvi. Peterio Adamiko nuotr.

BAO meno vadovas K. Järvi sako: „Baltijos šalių akademijų orkestras yra nuostabių muzikantų bendruomenė, o Baltijos regionas yra magiškas – ir savo žmonėmis, ir muzika.“

Koncerte Vilniuje vasario 13 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre Baltijos šalių akademijų orkestras atliks Arvo Pärto Simfoniją Nr. 1, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio „Miške“, Piotro Čaikovskio uvertiūrą-fantaziją „Romeo ir Džuljeta“ ir nuostabiąsias Edwardo Elgaro „Enigma“ variacijas. Diriguos Kristjanas Järvi. Pradžia – 18.30 val.

Kauno valstybinėje filharmonijoje vasario 14 d. Modesto Barkausko diriguojamas BAO pagros M. K. Čiurlionio „Miške“, Peterio Vasko „Laudą“, Modesto Musorgskio „Naktį Raganų kalne“ ir E. Elgaro „Enigma“ variacijas. Pradžia – 18 val.

Koncertai nemokami, tačiau būtina registracija el. paštu bao@lmta.lt.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų ir dėstytojų dalyvavimą projekte remia Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija.