Eseistas Liutauras Degėsys. Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos nuotr.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido naują poeto, romanisto, eseisto Liutauro Degėsio esė rinkinį „Apatiniai gyvenimo drabužiai“. Šioje knygoje autorius toliau gvildena savo pamėgtą gyvenimo metafizikos problematiką. Dvasinis priekabiavimas ir moralinė elgetystė, kasdienybės klampumas ir švenčių neviltys, vienatvės džiaugsmas ir juokavimo drąsa, kelionių vynas ir nesąmonių degtinė – tai parabolės, kuriose atsispindi ir išsiskleidžia kiekvieno iš mūsų vakarykštės atmintys, šiandienos įsitikinimai ir rytojaus viltys. Vyriški žaidimai smėlio dėžėse, vaikiškos valdžių bėdos ir senatviški „Eurovizijų“ vežimai, realybės ir metarealybės, netikrų krabų gyvenimai ir mirtys – tai vis temos, kurios nuolat atsiduria autoriaus akiratyje ir įgyja vis kitas, grakščiai hiperbolizuotas dimensijas. Ironija ir distancija, paradoksas ir humoras – mėgstami L. Degėsio literatūrinės ir filosofinės analizės instrumentai.

Skaitant „Apatinius gyvenimo drabužius“ tikrai neatsibos, bus linksma, nors kartais – ir linksma pro ašaras. Kasdienybės metafizika visados yra tokia: juokinga, kol nepriartėja, graudi, kai paliečia, ir pikta, kai užgriūva netikėtai arba iš pasalų. Kažin ar galima pasiruošti ateities netikėtumams, kažin ar iš anksto galima užsigrūdinti nuo dar neįvykusių pavojų arba imunizuotis nuo nepersirgtų socialinių ligų.

Kaip sako autorius vienoje iš savo esė: „Visos mintys yra kanibalės. Jos gadina, griauna, naikina vienos kitas... Senos mintys ryja savo vaikus.“ Sėdi autorius ironijos medžio pavėsyje, medituoja ir nesuprasi, rimtai – ar juokais – reziumuoja: „Tikėti būtina, bet reikia nieko nesitikėti. Vairuoti reikia atsargiai, bet gyventi būtina drąsiai.“

Nors Liutauras Degėsys ir ironizuoja, ir kalba linksmai, Vilniaus knygų mugei ruošiasi ne juokais. Komentuoti „Apatinius gyvenimo drabužius“ autorius pasikvietė žiniasklaidos banginį Martyną Žilionį (Delfi.lt), Info TV žvaigždę Indrę Makaraitytę ir šou pasaulio ryklį Laurą Lučiūną. Diskusija vyks mugės penktadienį, vasario 23 dieną, 17 val.

Liutauras Degėsys – rašytojas, filosofijos mokslų daktaras. 6 eilėraščių knygų, poros poezijos rinktinių, trijų filosofinių esė rinktinių ir dviejų romanų autorius. Kultūrinėje spaudoje yra paskelbęs daugiau kaip 50 straipsnių. 2006–2012 metais Lietuvos radijo Pirmojoje programoje skaitė autorines kultūros apžvalgas laidoje „Kultūros savaitė“.

Eseistas Liutauras Degėsys.

L. Degėsys – taip pat monografijų, mokslinių straipsnių ir vadovėlių autorius: yra parašęs 7 vadovėlius suaugusiųjų mokymui, vidurinėms ir aukštosioms mokykloms. Šiuo metu rašytojas – Lietuvos edukologijos universiteto Filosofijos katedros vedėjas. Jo mokslinių tyrimų kryptis – socialinė filosofija, meno filosofija ir ugdymo filosofija. Jis dalyvavo ir skaitė pranešimus tarptautinėse konferencijose įvairiose Europos šalyse: Prancūzijoje, Italijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Austrijoje, Čekijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Kinijoje. Autorius yra du kartus įvertintas Kultūros ministerijos premija už publicistiką (2010 ir 2017) ir Vyriausybės Kultūros ir meno premija už poeziją ir filosofinių esė knygas (2013).