Stasys Eidrigevičius. Radvilės Bieliauskienės nuotr.

Įvairių sričių Lietuvos autorius vienijanti asociacija LATGA neseniai sulaukė netikėtos autorinės dovanos – asociacijos būstinėje apsilankęs dailininkas Stasys Eidrigevičius ant sienos nupiešė šmaikštų piešinį. „Tai mano kukli dovana Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga asociacijai LATGA, kuri man atstovauja visame pasaulyje“, – sako Lenkijoje gyvenantis vienas žymiausių šiuolaikinių Lietuvos menininkų, kurio darbai itin atpažįstami ir mėgstami, todėl kūriniai dažnai naudojami neteisėtai ir plagijuojami.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas S. Eidrigevičius nuo 1980-ųjų gyvena Lenkijos sostinėje Varšuvoje, tačiau kasmet bent kelis kartus įvairiomis progomis apsilanko gimtinėje. Jis – dažnas svečias ir asociacijos LATGA būstinėje Vilniuje. Žinomas menininkas užsuka pasikonsultuoti įvairiais autorių teisių klausimais pas Vizualiųjų menų poskyrio vadovę Gabrielę Naprušienę.

Būtent ant šios specialistės kabineto sienos ir apsigyveno S. Eidrigevičiaus sukurtas personažas – ir rašytojo plunksna, ir dailininko teptuku ginkluotas žmogeliukas, kurį rašyti ir piešti įkvepia šalia muzikuojantis smuikininkas.

„Stasys Eidrigevičius – vienas iš tų autorių, kurie yra labai aktyvūs, daug dirba ir kartu nuolat susiduria su autorių teisių pažeidimais. Ypač dažnai jo kūriniai neteisėtai naudojami Rusijoje, labai dažnai šioje šalyje šis autorius susiduria ir su savo kūrinių plagijavimo problema“, – aiškino G. Naprušienė.

„Apie plagiatus sužinau iš meno kūrinių pirkėjų, kurie kreipiasi į mane įsitikinti, ar tikrai šis darbas yra mano kūrinys. Kartais plagiatus ar neteisėtus kūrinių naudojimo atvejus atrandu ir pats, naršydamas internete“, – pasakoja vienas žymiausių Lietuvos dailininkų.

Kodėl jo kūryba taip plačiai kopijuojama ir plagijuojama, menininkas vienareikšmiško atsakymo neturi. „Aš tikrai negaliu atsakyti, kodėl taip dažnai tampu falsifikatorių auka. Kolegos juokauja, kad tai yra įrodymas, kad tapau klasiku. Bet man tai juokai menki, nes padirbinėtojai ir kopijuotojai atima potencialius pirkėjus – užuot nusipirkę originalą, jie nusiperka kopiją, plagiatą. Kol dar esu gyvas, galiu būti ekspertas ir pasakyti, ar tai – mano darbas, ar – ne. O kas bus po to?“ – retoriškai klausia dailininkas.

Radvilės Bieliauskienės nuotr.
Radvilės Bieliauskienės nuotr.
Radvilės Bieliauskienės nuotr.
Radvilės Bieliauskienės nuotr.
Radvilės Bieliauskienės nuotr.