Gedimino Šulco / Bernardinai.lt nuotrauka

Minint 59-ąsias Tibeto nacionalinio sukilimo metines, Lietuvos, Latvijos ir Estijos parlamentų nariai paskelbė pareiškimą, kuriame išreiškiamas palaikymas tibetiečių pastangoms ginti savo politines, socialines, kultūrines ir aplinkosaugos teises.

„Mes smerkiame represinę Kinijos valdžios politiką Tibete ir esame šokiruoti nesiliaujančių pranešimų apie nuolat vykdomus žmogaus teisių pažeidimus Tibete. „Amnesty International“ pranešė, kad 2017 metais buvo „nepaliaujamai diskriminuojamos ir varžomos tibetiečių teisės į religijos bei tikėjimo, žodžio, taikingų sambūrių ir susivienijimų laisves“. „Freedom House“ paskelbė Tibetą esant viena prasčiausių vietų pasaulyje po Sirijos politinių teisių ir pilietinių laisvių požiūriu 2017 metais, o „Laisvės reitingų“ skalėje Tibetą įvertino 1 balu iš 100.

Su giliu liūdesiu pažymime, kad nuo 2009 m. vasario 27 d. Tibete, protestuodami prieš Kinijos valdžios politiką, susidegino 151 tibetietis. Pastarasis toks tragiškas atvejis įvyko Konpe, kur praėjusių metų gruodžio 23 d. jaunas tibetietis padegė save ir mirė kitą dieną.

Taip pat su didžiu susirūpinimu pažymime, kad, siekdama pakeisti naratyvą apie savo represyvią politiką Tibete ir apriboti alternatyviuosius kanalus, Kinijos valdžia tebevykdo griežtą patekimo į Tibetą kontrolę, darydama Tibetą viena uždariausių vietų pasaulyje. Užsienio diplomatų, žmogaus teisių stebėtojų ir žurnalistų, kuriems suteiktas Kinijos valdžios leidimas, negausūs ir reti vizitai yra stipriai suvaržyti, akylai stebimi ir kruopščiai iš anksto surežisuoti. Pagal „Foreign Correspondents' Club of China“ (Užsienio korespondentų Kinijoje klubas), 2017 metais 80 procentų Kinijoje reziduojančių žurnalistų, vykusių į tibetiečių gyvenamus regionus, pranešė patyrę aiškius Kinijos pareigūnų ir saugumo agentų bandymus trukdyti jų veiklą“, – rašoma parlamentarų pareiškime.

Pareiškimą pasirašę Lietuvos parlamentarai: Andrius Navickas, Vytautas Kernagis, Monika Navickienė, Gintarė Skaistė, Aušra Maldeikienė, Laurynas Kasčiūnas, Arūnas Gelūnas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Latvijos: Mārtiņš Šics, Juris Viļums, Inguna Rībena, Andris Buiķis, Artuss Kaimiņš, Kārlis Krēsliņš, Jānis Ruks, Janīna Kursīte. Estijos: Yoko Alender, Eerik-Niiles Kross, Andres Herkel, Andres Ammas, Mart Nutt.