Antradienį Seimas po Mindaugo Basčio Seimo nario mandato panaikinimo klausimo svarstymo nusprendė nepritarti parlamentaro apkaltai.

Po slapto balsavimo už siūlymą panaikinti parlamentaro mandatą balsavo 72 Seimo nariai, prieš – 21, susilaikė 24 parlamentarai. Iš viso buvo išdalyta 128 biuleteniai, rasta – 128, galiojančių – 117, negaliojančių – 11. Pagal Seimo statutą, tam, kad Seimo nario mandato būtų panaikintas, už nutarimą turi balsuoti ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių (ne mažiau kaip 85 parlamentarai). 

Konstitucinis Teismas 2017 m. gruodžio 22 d. konstatavo, kad Seimo narys Mindaugas Bastys, nuslėpdamas savo ryšius su Piotru Vojeiko ir taip nesąžiningai siekdamas gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“, šiurkščiai pažeidė Konstituciją, be kita ko, jos 59 straipsnio 2 ir 4 dalių, įstatymo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos įsigaliojimo tvarkos 5 straipsnio reikalavimus ir kartu sulaužė priesaiką.

Konstitucinio Teismo išvadoje pažymima, kad Seimo narys Mindaugas Bastys, atsakydamas į Klausimyno, skirto asmenims, pretenduojantiems gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, 55 punkto klausimą „Ar pažįstate (pažinojote) asmenis, kurie dirba (dirbo) kitų valstybių žvalgybos, saugumo tarnybose ar su jomis susijusiose institucijose? Jei taip, pateikite informaciją apie tai“ nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika ir taip pažeidė Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 17 straipsnio 2 dalies 11 punkto reikalavimą nenuslėpti duomenų apie savo ryšius, turinčius įtakos sprendimo dėl leidimo dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija išdavimo priėmimui.

Seimo narys M. Bastys savo kaltę neigia tikindamas, kad sąmoningai nieko nenuslėpė.

Vertinimai

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas portalui 15min.lt teigė, kad Seimas pasirinko dirbti su šiurkščiu Konstitucijos pažeidimu kaltinamu kolega, visa atsakomybė dėl išsaugoto mandato krenta ant parlamentarų pečių. „Vertinimą turiu tik vieną. Dar 2004 metais viename nutarimų KT yra pasakęs, kad teisinėje valstybėje asmuo, šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ar sulaužęs Seimo nario priesaiką, neturėtų išvengti konstitucinės atsakomybės, tai yra pašalinimo iš užimamų pareigų“, – komentavo D. Žalimas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Seimas gėdingai save diskreditavo. „Pamindamas Konstitucinio Teismo išvadą bei ignoruodamas valstybės nacionalinio saugumo interesus, tokiu balsavimu Seimas save gėdingai diskreditavo“, – sakė šalies vadovė.

Premjeras Saulius Skvernelis ragina mandatą išsaugojusį seimūną trauktis savo noru. „Konstitucija yra svarbiausias šalies įstatymas ir teisinės valstybės pamatas. Asmuo, pažeidęs Konstituciją, negali būti Seimo nariu. Tuo tvirtai tikiu. Visiškai nesuprantama ir gėdinga situacija, kai Seimas savo balsavimu paneigia Konstitucinio Teismo sprendimus. Tai meta šešėlį visiems parlamentarams“, – rašė jis savo asmeninėje paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“. Pasak ministro pirmininko, negali būti kalbos apie M. Basčio dalyvavią valdančiojoje koalicijoje.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis savo „Facebook“ paskyroje parašė, kad parlamentarų balsavimas yra nepateisinamas: „Tai įrodo, kad asmeniniai žmonių, kurie atstovauja Lietuvai, interesai peržengė viešąjį interesą. Seimo nario mandatas lieka rankose žmogaus, kuris nuslėpė ryšius, turinčius reikšmės valstybės paslapčių saugumui ir dėl kurių Konstitucinis Teismas pripažino, jog jis vienareikšmiškai prarado valstybės pasitikėjimą. Gėda. Griežtai smerkiu tokius balsavimo rezultatus.“

Kovo 15 d. 16 val. prie Seimo organizuojamas protestas „Mes kaltinam!”. Į jį kviečia „Laisvės TV“. 

M. Bastys atsistatydina

Trečiadienį spaudos konferencijoje parlamentaras pasakė, jog traukiasi iš Seimo. Anot jo, nepavykusi apkalta įrodė, kad tiesa jo pusėje ir jis galįs „ramiai pasitraukti“. M. Bastys kritikavo opoziciją žaidžiant politinius žaidimus. Apkaltos būdu nepašalintas politikas galės dalyvauti kituose rinkimuose į Seimą, tačiau ar ketina tai daryti žurnalistams nepasakė.