Lietuvoje ir visoje Europoje vyksta socialinė pilietinė iniciatyva „Well4africa“ (Šulinys Afrikai), kurios tikslas – surinkti lėšų vandens gręžiniams Ugandos, Zimbabvės ir Malavio kaimuose. Akciją inicijavo Europos pasauliečiai pranciškonai ir pranciškoniškasis jaunimas. „Tai pilietinė iniciatyva, vykdoma visiškai savanoriškais pagrindais, – sako akcijos koordinatorė Monika Midverytė – o prie akcijos jau prisijungė 18 Europos šalių “.

Minėtų vietinių bendruomenių žmonės, dažniausiai moterys ir vaikai, yra priversti kasdien vaikščioti po 4-7 km iki artimiausio vandens šaltinio, serga per užterštą vandenį plintančiomis ligomis, neturi galimybės užsiimti žemdirbyste, o vaikai dėl prievolės parnešti šeimai vandens praleidžia pamokas. Pasitaiko, jog moterys kelyje iki vandens tampa net prievartos aukomis, užsikrečia ŽIV.

„Esu laiminga, kad galiu pernelyg nesirūpinti buitimi ir užsiimti mėgstama profesija, – sako akcijos globėja dainininkė Jurga. – Tačiau pasaulyje yra kraštų, kuriuose moterys kasdien nukeliauja po 10 km, kad aprūpintų savo šeimas vandeniu. Pakeliui jos kartais patiria ir smurtą. Kviečiu visus prisidėti prie vandens gręžinių iškasimo ir palengvinti šių moterų kasdienybę.“

Akcija siekiama surinkti lėšų trims vandens gręžiniams. Vieno gręžinio su vandentiekio sistema kainuoja 38000 Eur. Įgyvendinus projektą bus palengvinta moterų buitis, sumažės sergamumas, daugiau vaikų kasdien lankys mokyklą. 

Socialinės akcijos koordinatorė įvardija penkias priežastis, kodėl vertėtų paremti šią iniciatyvą, nors iš pažiūros tai Lietuvai tolimos Afrikos šalys. „Mūsų akcijos ypatumus apibūdina žodis „drįsk“. Tai – decentralizacija, ryšiai, įgalinimas, solidarumas ir komandiškumas, – iškoduoja žodį M. Midverytė. – Visų pirma, ši iniciatyva remiasi savanoriškais pagrindais, todėl nei lėšų rinkimas, nei projekto įgyvendinimas nereikalaus administracinių kaštų tarpinių institucijų išlaikymui. Antra, mes turime tiesioginius ryšius su tikslinėmis grupėmis – vietinėmis kaimo bendruomenėmis Ugandoje, Zimbabvėje ir Malavyje, todėl išvengsime korupcijos rizikos įgyvendindami šį projektą. Trečia, švarus vanduo įgalina vietines bendruomenes pagerinti savo kasdienio gyvenimo sąlygas užsiimant žemdirbyste, auginant gyvulius ir naminius paukščius. Taip pat sumažėja vandeniu plintančių ligų, tokių kaip dizenterija, paplitimas. Tad žmonėms duodama ne vien žuvis, bet meškerė. Ketvirta – tai solidarumo akcija užtikrinti pamatinę žmogaus teisę į geriamąjį vandenį. Na, ir galiausiai, pilietinė socialinė akcija sudaro galimybę veikti komandiškai ir kiekvienam prisidėti kuriant gražesnį pasaulį.“

Socialinės akcijos globėjai: Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas Vilniaus arkivyskupas J. E. Gintaras Grušas, Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos ministras pranciškonas Algirdas Malakauskis, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneris Dainius Adomaitis, operos solistas Liudas Mikalauskas, dirigentas Vytautas Lukočius, alpinistas Vladas Vitkauskas ir dainininkė Jurga.

Socialinė akcija vyks iki rugsėjo mėnesio. Daugiau informacijos apie vietos bendruomenes ir galimybė paaukoti yra lietuvių ir anglų kalbomis veikiančiame interneto puslapyje well4africa.eu.