Režisierius Milošas Formanas (1932–2018). EPA nuotr.

Netektis kino pasaulyje. Eidamas 87-uosius metus mirė čekų kilmės režisierius Milošas Formanas, apdovanotas „Oskarais“ už filmus „Skrydis virš gegutės lizdo“ ir „Amadėjus“.

Čekų žiniasklaida pranešė, kad menininkas mirė penktadienį po trumpos ligos Jungtinėse Amerikos Valstijose.

M. Formanas gimė 1932 m. Časlavo mieste anuometinėje Čekoslovakijoje. Jį užaugino giminaičiai, nes motina buvo nužudyta nacių koncentracijos stovykloje. Karjerą kine jis pradėjo rašydamas scenarijus. Pirmasis jo režisūrinis debiutas – filmas „Juodasis Petras“ (1964 m.) neįtiko komunistinei šalies valdžiai, tačiau jo karjera tęsėsi kūriniui sulaukus įvertinimo prestižiniame Lokarno kino festivalyje.

Kitomis dviem juostomis – „Blondinės meilė“ ir „Gaisrininkų balius“ – M. Formanas įsitvirtino kaip ryškiausia čekų kino Naujosios bangos figūra. Abu darbai buvo nominuoti „Oskarams“ filmų užsienio kalba kategorijoje.

Prieš pat sovietinę čekų okupaciją 1968 m. režisierius emigravo į JAV.

Pirmąjį JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimą už režisūrą M. Formanas pelnė filmu „Skrydis virš gegutės lizdo“ (1975 m.), kuriame vaidino garsus aktorius Jackas Nicholsonas. Tragikomiška juosta apie priespaudą ir maištą psichiatrinėje iš viso pelnė penkis „Oskarus“. Antrąsyk pasaulinės šlovės jis sulaukė už darbą „Amadėjus“ (1984 m.) apie Wolfgangą Amadeus Mozartą.

Paskutinis jo režisūrinis darbas žiūrovus pasiekė 2006 m. Tai buvo kostiuminė drama „Gojos vaiduokliai“ apie XVIII–XIX a. dailininką Francisco Goyą. 

Režisierius Milošas Formanas (1932–2018). EPA nuotr.