Emmanuelis Macronas

EPA nuotrauka

Europos žmonės „neatsisakė Europos“, antradienį savo kalboje Europos Parlamente Strasbūre pareiškė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Anot jo, spartūs pokyčiai šiandieniame pasaulyje verčia politikus keistis, tačiau tai nereiškia demokratijos atsisakymo.

„Iš tiesų šiais sudėtingais laikais europinė demokratija yra geriausia mūsų galimybė. Didžiausia įmanoma klaida būtų atsisakyti savojo modelio ir savosios tapatybės. Visur aplinkui mes regime autoritarus, tačiau mūsų asakas yra ne autoritartinė demokratija, o demokratijos autoritetas“, – teigė E. Macronas.

Prancūzijos lyderis ragino aktyviau diskutuoti dėl migracijos, parengti gaires euro zonos reformai, bankų sistemos reformai. Be to, jis akcentavo ES masto suverenitetą, kuris papildytų individualių valstybių narių suverenitetą.

E. Macronas kritikavo tendencijas, kai dėl nesėkmių nacionaliniame fronte kaltę yra bandoma suversti Briuseliui, ir vengimą diskutuoti dėl ES ateities.

„Veikti taip, kaip iki šiol, būtų apsimetinėti kvailiais. Gal tai ir būtų patogiau, tačiau taip niekas nebus išspręsta“, – teigė Prancūzijos lyderis.

E. Macronas negailėjo aštrių žodžių augančiai prarajai tarp ES ir tų vertybių, kurias propaguoja dabartinė JAV administracija.

„Mes turime tiek daug bendro su šia valstybe, tačiau JAV dabar atmeta daugiašališkumą, laisvą prekybą ir klimato kaitą“, – teigė jis.

Kartu Prancūzijos prezidentas akcentavo ir ES viduje augantį populizmą, kuris atsispindi ir pastarųjų rinkimų Italijoje bei Vengrijoje rezultatuose. Atskirame interviu sekmadienį jis pasmerkė populizmą, kuris imasi kvestionuoti įstatymo viršenybės principą.

„Europos likimas yra sprendžiamas šiandien“, – pareiškė E. Macronas ir paragino ES „judėti į priekį su tais, kurie nori judėti, o tie, kurie to nenori, privalės susitaikyti su tuo, kad jie asidurs Europos paraštėse“.

2019 metais vyks Europos Parlamento rinkimai – pirmieji po Jungtinės Karalystės sprendimo pasitraukti iš Sąjungos.

Parengta pagal „Deutsche Welle“