Atlikėjas Kayhanas Kalhoras.

Balandžio 27 ir 28 d. Vilniuje ir Kaune koncertuos persų klasikinės ir tradicinės muzikos atlikėjas Kayhanas Kalhoras (Iranas). Iš Teherano kilęs K. Kalhoras tituluojamas vienu svarbiausių persų muzikos ambasadorių ir naujosios kartos kamancheh (persų styginis instrumentas) atlikėjų mentorių.

Persų klasikinė muzika – viena seniausių ir iškiliausių Rytų muzikos tradicijų, savo ištakomis siekianti antikinių civilizacijų laikus. Ji susiklostė Sasanidų imperijos (226–651 m. po Kr.) laikais ir padarė didžiulę įtaką visai Artimųjų, Vidurio Rytų ir Šiaurės Indijos muzikai.

Klasikinė muzika būdavo atliekama valdovų rūmuose ir aristokratų namuose. XIX a. pradžioje dėl didžiulės Vakarų kultūros įtakos senoji persų muzikinė tradicija buvo beveik beužgęstanti. Tradicijos atgimimas įvyko XIX a. viduryje, kai iš meistrų lūpų buvo užrašyti senosios muzikinės tradicijos likučiai. Šiandien ši muzika tampa vis populiaresnė, vis dažniau skamba pasaulio koncertų salėse. Tradiciją toliau plėtoja vidurinės ir jaunesniosios kartos Irano atlikėjai bei kompozitoriai.

Persų muzika – daugiausia vienbalsė, improvizacinio pobūdžio. Ji yra vokalinės prigimties: instrumentiniai kūriniai iš esmės remiasi vokalinės kilmės melodijomis. Persų muzika išsiskiria dermių ir ritmų įvairove. Ji yra modali, paremta septyniomis dermėmis, kurių kiekviena sukuria itin savitą nuotaiką, padedančią klausytojui panirti į subtilų ir paslaptingą Rytų muzikos pasaulį.

Itin savitą skambesį jai suteikia mikrotonai – subtilūs dermės niuansai, kurių neįmanoma atkurti europietiškais muzikos instrumentais. Išskirtinė ir stulbinanti ritmų įvairovė grindžiama persų poezijos metrais ir kalbos skambesiu. Improvizacijoms ir kompozicijoms naudojami tekstai iš klasikinės persų literatūros, persų poetų mistikų eilės (Nizamī, Rūmī, Sa'adī, Hāfez ir kt.). Skirtingo pobūdžio instrumentinės pjesės ir dainos koncertuose sujungiamos į didesnės apimties siuitas.

Populiariausi persų instrumentai – santūras (cimbolai), taras (penkiastygė ilgakaklė liutnia), setaras (keturstygė liutnia), kemanča (smaiginis smuikas), tombakas (taurės formos būgnas), dafas (didelis siauro rėmo būgnas su matelo grandžių žvangučiais).

Kemanča – griežiamasis chordofonas, persų ilgakaklis smaiginis smuikas, giminingas smuikui. Vienas svarbiausių persų klasikinės muzikos instrumentų. Šaltiniuose minimas nuo X a. Paplitęs Irane, Armėnijoje, Azerbaidžane, Turkmėnijoje, Uzbekijoje. Kemančą sudaro rutuliškas rezonatorius (dažniausiai skobiamas iš riešutmedžio, rečiau – iš kokoso riešuto ar moliūgo), iš viršaus trauktas ėriuko ar ožio oda, ir ilgas laibas kaklelis. Turi keturias plienines (seniau – šilkines) stygas. Laikomas statmenai, smaigas remiamas į kairįjį kelį. Griežiama nedideliu šiek tiek lenktu stryku. Tembras minkštas, aksominis, primena žmogaus balsą. 

K. Kalhoras yra aukščiausios klasės atlikėjas, kamencheh virtuozas, kuriantis stiprius ir vertingus muzikinius pojūčius. Atlikėjas kuria garsiausiems persų klasikinės muzikos vokalistams Mohammadui Rezai Shajarianui ir Shahramui Nazeri, televizijai, jo kūriniai buvo įtraukti į režisieriaus Franciso Fordo Copollos filmo „Youth without youth“ garso takelį. Kūrėjo biografiją puošia daugybė koncertų su žinomais Irano atlikėjais Ali Bahrami Fardu, Ali Akbaru Moradi, Hosseinu Alizadehu, Faramarzu Payvaru ir skirtingų kultūrų atstovais: indais Shujaatu Husainu Khanu, Swapanu Chaudhuri, Azerbaidžiano dainininku Alimu Qasimovu, turku Erdalu Erzincanu bei kitais.

Jis prisideda prie violončelininko Yo-Yo Ma muzikinio projekto „Silk Road Project“, dalyvavo „Kronos Quartet“, „New York Philharmonic Orchestra“, „Orchestre National de Lyon“ veikloje. Tarptautinį K. Kalhoro pripažinimą puikiai atspindi jam suteikta garbė pasirodyti su dviguba programa festivalyje „Mostly Mozart“ JAV, kurio metu jis atliko žymųjį Wolfgango Amadeus Mozarto kūrinį „Requiem“. Atlikėjo muziką galime girdėti kone trisdešimtyje solinių ir su kitais atlikėjais išleistų albumų.

Koncertai:

Balandžio 27 d. 19 val. Šv. Jonų bažnyčioje, Vilniuje

Balandžio 28 d. 19 val. Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje, Kaune