Aukštosios Fredos dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.

Šią vasarą duris lankytojams atvers daugiau kaip 130 istorinių pilių ir dvarų trijose Baltijos šalyse. Trijų šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo organizuodamos tarptautinį projektą, padėsiantį vizualizuoti šių šalių dvarų tinklo tankumą, pabrėžti dvarų, kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklių, svarbą praeityje ir dabar. Lankytojai laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Švęsdamos Baltijos šalių valstybingumo atkūrimo šimtmečius, trijų šalių pilių ir dvarų asociacijos sujungė savo jėgas, taip parodydamos simbolinę Baltijos kelio tąsą.

Viena įdomių temų yra dvarų likimas XX amžiuje. Buvę politinės galios, architektūrinės ir kultūrinės didybės nešikai, – žinomų pasaulio tyrinėtojų, menininkų, rašytojų, mokslininkų ir pan. gimimo ir gyvenimo vietos, – dvarai įgavo naujų funkcijų, o kai kurie buvo apleisti ir nyko (jau nuo 3-iojo dešimtmečio, o dramatiškai – sovietų okupacijos laikotarpiu).

Dvarų palikimas labai iš lėto atgimė 9-ajame dešimtmetyje. Nuo tada valstybės, savivaldybės, paveldo institucijos, o labiausiai šimtai privačių savininkų ir entuziastų skyrė savo laiką, išteklius ir jėgas buvusiai dvarų didybei išsaugoti ir atgaivinti. 

2018-aisiais lankytojams duris atvers daugybė dvarų. Keliautojai kviečiami į dvarus, jau gerai žinomus dėl savo kruopščios restauracijos, dėl įdomių muziejų, puikių paslaugų ar aukšto lygio kultūrinių veiklų.

Programa

Lankytojai pilyse ir dvaruose laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Gegužės 17 d. 13–15 val. – bendra visų Baltijos šalių asociacijų spaudos konferencija Latvijos 100-mečio informacijos centre, Nacionalinėje Latvijos bibliotekoje (Mūkusalas iela 3, Ryga). Registracija el. p. lv@visitbalticmanors.com.

Gegužės 24 d. – atidarymo renginys Alatskivi dvare Estijoje.

Gegužės 24–25 d. – atvirų durų dienos 26-iuose Latvijos dvaruose.

Spalio 28 d. – baigiamasis renginys Latvijoje (bus tikslinama). 

Taisyklės lankytojams

Pažinimo ir kelionių kampanijos tikslas – visą vasarą atverti pažinimui kuo įvairesnius pilis ir dvarus, todėl atvirų lankymui pilių ir dvarų skaičius kis kasdien. Svarbu visuomet pasitikrinti, kurios pilys ir dvarai yra atviri tą dieną, kai keliausite. Informacija apie atvirus dvarus, lankymo laiką ir renginius bus pateikiama nuo gegužės vidurio www.visitbalticmanors.com.

Jakiškių dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Žeimių dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Zyplių dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Rokiškio dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Panemunės pilis. Eriko Ovcareko nuotr.
Plungės dvaras. Armino Čapkausko nuotr.
Liubavo dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Kutuvėnų dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Kelmės dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Bistrampolio dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Biržų pilis. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Aristavėlės dvaras. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.
Akmenos dvaro malūnas. Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.