Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

Armėnijos sostinėje Jerevane pirmadienį vėl laukiama protestų po to, kai sekmadienio vakare dešimtys tūkstančių opozicijos aktyvistų nepakluso policijos perspėjimams ir susirinko centrinėje Respublikos aikštėje po to, kai buvo pranešta apie protestų lyderio Nikolo Pašiniano sulaikymą. Apie tai informuoja „Laisvosios Europos radijas“.

Balandžio 22 dieną protestuotojai nutarė pradėti „decentralizuotus“ žygius ir susibūrimus, kurie vyktų skirtingose sostinės vietose. Taip pat sutarta ir dėl pilietinio nepaklusnumo akcijų, įskaitant ir gatvių, eismo blokavimus.

Piliečiai raginami protestuoti tol, kol neatsisatydins ministras pirmininkas Seržas Sarkisianas ir jo vyriausybė. 

Skelbiama, kad protestų lyderis N. Pašinianas buvo sulaikytas per demonstraciją Jerevane, netrukus po to, kai žlugo derybos tarp jo ir S. Sarkisiano. N. Pašiniano buvimo vieta kol kas nėra žinoma.

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

Dar du įstatymų leidėjai buvo sulaikyti kartu su daugiau nei 230 demonstruotojų. Protestuotojai jau dešimt dienų Jerevano gatvėse protestuoja prieš tai, ką įvardija kaip S. Sarkisiano siekį užgrobti valdžią.

N. Pašinianas su kaukėtais policijos pareigūnais susidūrė, kai vedė kelių šimtų demonstrantų koloną į pietinį Jerevano Erebunio rajoną. Policija panaudojo garsines granatas tam, kad susitabdytų eitynes.

Vėliau policininkai mėgino išvaikyti minias, susirinkusias skirtingose Jerevano vietose. Pranešama apie susirėmimus tarp pareigūnų ir demonstruotojų. Policija vėliau pranešė iš viso sulaikiusi 232 asmenis. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, septyni žmonės atsidūrė ligoninėje.

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

Savo ruožtu Vidaus reikalų ministerija savo pareiškime pranešė, kad buvo priimtas sprendimas išsklaidyti demonstracijas, o policijai suteikti įgaliojimai sulaikyti protestuotojus ir panaudoti jėgą.

Generalinio prokuroro biuras pranešė, kad N. Pašinianas ir kiti du opozicijos parlamentarai – Sasunas Mikaelianas ir Araratas Mirzoianas – yra sulaikyti 72 valandoms. Pranešime teigiama, kad minėti asmenys organizavo nesankcionuotus susibūrimus ir ragino blokuoti gatves bei įėjimus į valstybinius pastatus. Pareiškime neatskleidžiama, ar parlamentarams, kuriuos saugo teisinė neliečiamybė, bus mėginama pateikti kriminalinius kaltinimus. Tam reikėtų parlamento sutikimo patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn.

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

Kiek anksčiau prezidentas S. Sarkisianas išėjo iš susitikimo su N. Pašinianu apkaltinęs opiziciją šantažu. „Aš atėjau čia diskutuoti dėl jūsų atsistaydinimo“, – pareiškė N. Pašinianas ministrui pirmininkui susitikimo Jerevano „Marriott“ viešbutyje pradžioje.

„Tai nėra dialogas, tai – šantažas“, – prieš išeidamas iš susitikimo pareiškė S. Sarkisianas. Žiniasklaida praneša, kad premjero ir opozicijos susitikimas tetruko tris minutes. Prieš pasitraukdamas iš susitikimo S. Sarkisianas dar pareiškė, kad N. Pašinianas, kurio politinis aljansas, anot premjero, rinkimuose surinko vos šešis ar septynis procentus balsų, turėtų vengti kalbėti visų piliečių vardu ir kelti ultimatumus vyriausybei.

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

N. Pašinianas aiškino, kad S. Sarkisianas prarado realybės jausmą ir paragino savo rėmėjus gausiau dalyvauti pilietinio nepaklusnumo kampanijose visoje šalyje. Jis teigė, kad tol, kol protestai bus taikūs, policija neturi teisės jų vaikyti.

Balandžio 21 dieną S. Sarkisianas buvo pareiškęs, kad siekia „politinio dialogo“ su protesto lyderiu.

Seržas Sarkisianas buvo paskelbtas Armėnijos ministru pirmininku po to, kai prieš dvi savaites baigėsi 10 metų trukęs jo prezidentavimas. Jo oponentai argumentuoja, kad taip S. Sarkisianas de facto tampa Armėnijos lyderiu iki gyvos galvos. 2015 metų referendume, kurį rėmė S. Sarkisianas, Armėnija perėjo prie naujos valdymo formos, kurioje sumažinamos prezidento galios ir sustiprinama ministro pirmininko pozicija.

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

S. Sarkisianas iš prezidento pareigų pasitraukė, kai balandžio 9 dieną parlamentas jo įpėdiniu išrinko Armėną Sarkisiansą, kurio kandidatūrą pasitinko pats S. Sarkisianas. Pastarasis balandžio 17 dieną buvo paskelbtas ministru pirmininku. 

Kritikai taip pat teigia, kad S. Sarkisianas Armėniją pernelyg suartino su Rusija, su kurios prezidentu Vladimiru Putinu jis puoselėja artimus ryšius. V. Putinas, siekdamas išlaikyti galią, taip pat rotavo tarp prezidento ir premjero pozicijų. 

PAPILDYMAS: Skelbiama, kad pirmadienį Armėnijos premjeras S. Sarkisianas įteikė atsistatydinimo pareiškimą.

Pagal Laisvosios Europos radiją parengė Donatas Puslys

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka

Protestai Armėnijoje

EPA nuotrauka