OHV atidarymo eisena. Giedriaus Akelio nuotruoka.

Praėjusį savaitgalį jau ketvirtą kartą sostinės gyventojų eilės driekėsi prie atviros architektūros savaitgalio „Open House Vilnius“ atvertų pastatų. Architektūros fondo organizuojamas renginys susilaukė 29 219 apsilankymų šešiasdešimt dviejuose pastatuose, maždaug 1000 dalyvavo ir išskirtiniame austrų menininkų kurtame bei lietuvių šokėjų realizuotame performanse „Bodies in Urban Spaces“.  

Prie geidžiamiausių pastatų žmonės nepabūgo laukti ir 3–4 valandas – tokio ilgio eilė susiformavo prie Televizijos bokšto. Iš TV bokšto ekskursijos grįžę lankytojai ne tik plačiai šypsojosi, bet ir negailėjo komplimentų savanoriams, o eilėje tebestovintiems žmonėms perdavė žinią, kad laukti tikrai verta.

Ne ką mažiau dėmesio susilaikė ir Juozapo Montvilos kolonija Lukiškėse. Tik vieną dieną šiame kvartale savanoriai ekskursijas vedę ir atvėrę privataus buto duris sulaukė daugiau nei 1000 lankytojų. O per visą savaitgalį daugiausia apsilankymų sulaukė puošnūs Vileišių rūmai (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas), „Pirklių klubas“ – verslo centras, ir VU Kairėnų botanikos sodo žaliasis pastatas-augalas. 

OHV savanoriai. Giedriaus Akelio nuotruoka.

Prie renginio entuziazmu ir geromis emocijomis prisidėjo beveik 400 savanorių, jie nenuilsdami miestiečiams vedė ekskursijas pasakodami apie Vilniaus miesto architektūrą. Renginio metu buvo surengta beveik 1500 ekskursijų. 

Šiais metais į architektūros savaitgalį organizatoriai nusprendė pakviesti ir kitų meno sričių atstovus. Renginio atidarymo ir ekskursijų metu vyko koncertų, kuriuos organizavo M. K. Čiurlionio namai, o nuostabą ir susižavėjimą kėlė po Senamiestį bėgiojantys spalvoti žmogeliukai, savo kūnais užpildantys neįprastas Vilniaus erdves. Tai austrų menininkų Willi Dornerio ir Esther Steinkogler sukurtas judesio performansas „Bodies in Urban Spaces” („Kūnai miesto erdvėse“), kuris nukreipė auditorijos žvilgsnį į kasdien matomas vietas, tarytum savaime suprantamus miesto infrastruktūros elementus, ir kvietė suvokti savą miestą visai naujai – bėgte.

OHV renginys. Birutės Petruškaitės nuotrauka.

Žinia apie performansą pasklido ir už Lietuvos ribų: nuotrauka iš performanso atsidūrė dienraščio „The Telegraph“ skiltyje „Pictures of the Day“ („Dienos kadrai“), Spiegel.de, The Times.co.uk ir kituose interneto portaluose. 

Po renginio vilniečiai ir miesto svečiai negailėjo gerų atsiliepimų ir teigė, kad tai vienas laukiamiausių pavasario renginių mieste. Organizatoriai džiaugiasi lankytojų susidomėjimu išskirtiniais Vilniaus miesto pastatais ir praneša, kad kitų metų atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius” numatomas balandžio 27–28 dienomis.

Performansas „Bodies in Urban Spaces“. Giedriaus Akelio nuotrauka.
OHV renginio nuotrauka. Gytautės Akstinaitės nuotrauka.
OHV renginys. Sauliaus Viličkos nuotrauka.