Latvijos nacionalinio muziejaus nuotrauka

Latvijos nacionalinis istorijos muziejus Rygoje suteikia unikalią galimybę per kelias valandas susipažinti su kaimyninės šalies istorija. 

Lativjos šimtmečiui skirta paroda – bendras 68 Latvijos muziejų darbas, supažindinantis su 100 metų valstybės istorija ir suteikiantis galimybę pamatyti daugiau nei 1500 unikalių istorinių objektų, saugomų visuose Latvijos regionų – Kuržemės, Sėlos, Vidžemės, Žemgalos – bei Rygos muziejuose. Šie objektai atspindi pastarojo šimtmečio Latvijos žmonių, žemės ir šalies istoriją.

Latvijos nacionalinio muziejaus nuotrauka

Paroda pristato pastarųjų 100 metų Latvijos istoriją, išskiriamos būdingiausios kiekvieno laikotarpio vertybės bei pokyčiai. Parodoje demonstruojami ne tik Latvijos valstybingumo klestėjimo dešimtmečiai, bet ir tragiški, kupini nežinomybės bei kritiniai laikotarpiai, per kuriuos valstybė buvo naikinama, taip pat pateikiamos alternatyvios nuomonės. 

Savo ruožtu skaitmeninėje aplinkoje labai išpopuliarėjo „Šimtmečio albumas“ – speciali interneto svetainė, kurioje kiekvienas Latvijos gyventojas gali patalpinti savo istoriją ir įvykio, asmens ar šeimai svarbios vietos nuotrauką. Čia pateikiama plati skirtingų laikotarpių Latvijos gyvenimo panorama.

Latvijos nacionalinio muziejaus nuotrauka

„Bendra muziejų paroda „Latvijos šimtmetis“ yra vienas svarbiausių nacionalinių šimtmečio renginių. Esu labai dėkinga kūrybinei istorikų grupei, kuri per trejus pasiaukojamo darbo metus subūrė daugiau kaip 60 muziejų ir sukūrė istorijos šedevrą, pasakojantį Latvijos šimto metų istoriją. Ši paroda yra taip pat išskirtinė, nes kiekvienas turi galimybę į skaitmeninį muziejų latvijasgadsimts.lv pridėti savo šeimos istoriją, čia jau yra daugiau kaip 500 nuotraukų-istorijų“, – sako Latvijos kultūros ministrė Dace Melbārde.

Parodos dizainą sukūrė tarptautiniu mastu žinoma Ingunos ir Holgers Eleri menininkų dizaino studija H2E.

Latvijos nacionalinio muziejaus nuotrauka

Kas yra Latvija? Latvijos šimtmečio kontekste šis klausimas atrodo savaime suprantamas, tačiau per pastaruosius 100 metų ši koncepcija „Kas yra Latvija“ bei jos racionali ir emocinė prasmė keitėsi kelis kartus. Latvija prasidėjo nuo poetinio idealo, kurį XIX amžiaus antrojoje pusėje sukūrė Jaunųjų latvių judėjimo intelektualai, laikui bėgant, Latvija tarp kitų alternatyvų tapo ir politine vizija.

Latvijos Respublikos paskelbimas 1918 m. suteikė naują prasmę Latvijos koncepcijai. Latvija tapo valstybe, jos suverenitetas buvo pripažintas tarptautiniu mastu. Antrojo pasaulinio karo metu ir po jo totalitarinis režimas bandė ištrinti Latvijos idėją, radikaliai ją persvarstydamas, tuo tarpu dalis tautos sugebėjo išlaikyti alternatyvų požiūrį į „savo“ prarastą Latviją. Trečiasis Atgimimo judėjimas ir nepriklausomybės atkūrimas 1990–1991 metais vėl iš esmės pakeitė idėją „Kas yra Latvija“, užpildydamas ją visiškai nauju politiniu ir emocinio turiniu. Šiandien mes taip pat turime aiškų požiūrį į Latviją, kuris tiesiogiai veikia mūsų sprendimus ir kuria mūsų šiandienos ir rytdienos gyvenimo realybę.

Latvijos nacionalinio muziejaus nuotrauka

Latvijos nacionalinio muziejaus nuotrauka

Latvijos nacionalinio muziejaus nuotrauka


Latvijos nacionalinio muziejaus informacija