Jau keturioliktą kartą lietuviai, išsibarstę skirtingose Europos šalyse, tačiau neabejingi savo kalbai, kultūrai, bendrystei, susitiks ant simbolinio „Draugystės tilto“ – užsienio lituanistinių mokyklų sąskrydyje, kuris šiemet įvyks Danijoje, Vejle mieste.

Birželio 1–3 dienomis daugiau nei du šimtai lietuvių (tiek paprastai susirenka kasmet) šurmuliuos šiame unikaliame renginyje. Prasidėjęs Stokholme, jis kasmet keliauja į kitą šalį, kitą lietuvių bendruomenę ir per 14 savo gyvavimo metų vyko Airijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Vokietijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje. 

LR ambasadorė Danijoje ir Islandijai Gintė Damušytė, dalyvausianti sąskrydyje, pabrėžia jo svarbą: „Labai naudinga, kad skirtingos bendruomenės ir šalys turi galimybę rūpintis šio renginio organizavimu. Tai proga ne tik save parodyti, bet įnešti savo bendruomenės kvapą ir skonį į programos turinį, pristatyti savo gyvenamąją šalį, dalintis savo gerosiomis praktikomis ir lūkesčiais. Ir ne mažiau reikšminga, kad kasmet atsiranda bendruomenių, kurios nebijo prisiimti šios didelės atsakomybės. Didžiuojamės jaunąja Vejlės lietuvių bendruomene, kuri šiemet drąsiai ėmėsi „Draugystės tilto“ šeimininkų vaidmens.“

Šiųmetės šventės vadovė Neringa Jablonskytė-Kelting neabejoja, kad svarbiausias dalykas šiame sąskrydyje yra lietuvių kalba: „Tai labai svarbu, ypač mūsų vaikams. Čia jie susiranda lietuviškai kalbančių draugų, drauge žaidžia, patiria nuotykių, dirba ir kuria komandose, drauge koncertuoja ir mokosi. Pajunta, kad, gyvendami skirtingose šalyse, esame ir būsime lietuviai.“

Šio „Draugystės tilto“ tema – „Lietuviai pasaulyje: 100 istorijos kaladėlių“. Tautiečiai kviečiami apsidairyti, geriau įsižiūrėti ir atrasti lietuvių, gyvenančių įvairiose pasaulio šalyse – ryškių menininkų ar tylių mokslininkų, tyrėjų, diplomatų, sodininkų ar drąsių didvyrių. Tų, kurių gyvenimas ir darbai mus įkvepia. 

Atskiros paskaitų ir užsiėmimų programos sudaromos mokytojams, tėvams, bendruomenių vadovams. Paskaitą ir praktines dirbtuves apie mokymo sistemą „Bebras“ lituanistinių mokyklų mokytojams ves Gabrielė Stupurienė.

Vienas perspektyviausių bei studentų mylimiausių VU dėstytojų dr. Norbertas Černiauskas skaitys paskaitą „Šimtmečio skrydis su Lietuvos istorija“. Istorikė ir knygų vaikams kūrėja Juventa Mudėnienė atskleis lėlių panaudojimo mokymo procese įvairovę pamokoje „Lėlių pasaulis: nuo žaidimų iki terapijos. 10 kelių link drąsos, draugystės ir magijos“ bei pristatys naują savo knygą „Ar prisiminsi mane, Vilniau?“

Vyks kūrybinės dirbtuvės „Pasipuošk šimtmečio istorija“, kurias ves Ieva Ševiakovaitė ir Jolanta Rimkutė su LT Identity komanda, o Odensės lituanistinės mokyklos mokytoja Brigita Bložė kvies užsukti į kūrybinę stotelę „Likučių namelis“, kur galėsite išskleisti savo kūrybinius sparnus žaisdami su skirtingų dydžių, formų ir spalvų atliekomis. Prieš išmesdamas pagalvok! 

Kasmet laukiami Lietuvos ministerijų atstovai, specialistai, supažindinantys su lituanistinio švietimo aktualijomis.

Šįkart sąskrydžio dalyviams koncertuos grupė „Biplan“ ir Laura Remeikienė, surengsianti muzikines dirbtuves mažiems ir dideliems.

Pasak N. Jablonskytės-Kelting, „Draugystės tiltas“ – graži ir prasminga tradicija, įkvepianti, suburianti, auginanti naujas idėjas: „Laukiame jo su nerimu ir jauduliu, norime, kad kiekvienas svečias jaustųsi gerai ir jaukiai. Labai norime supažindinti su juo ir gausią mūsų Jylland&Fyn lietuvių bendruomenę, įtraukti lietuvių šeimas į šventinį sūkurį. Kiekvienas susitikimas sukuria gyvus ryšius, kurių negali atstoti internetinis bendravimas, elektroniniai laiškai. Tikiuosi trijų dienų linksmo šurmulio, gero oro ir… daniškos HYGGE. Tai žodis, reiškiantis ypatingą, viską apimantį jaukumą. Tokio jausmo ir tikiuosi.“

Bendrystę sustiprins, lietuvišką šurmulį tęs „Draugystės tilto“ gegužinė su vietinių lietuvių dirbinių muge, žaidimais, konkursais, sporto varžybomis. 

Sąskrydžio pabaigoje paaiškės, į kurią šalį „Draugystės tilto“ vėliava keliaus kitąmet.