Bistrampolio dvaras.

Prasidėjus vasarai pasigėrėti dvaro atmosfera ir muzikos koncertais kone kiekvieną savaitgalį kvies XVI Bistrampolio festivalis. Šiemet organizatoriai žada naujų, dar beveik negirdėtų koncertinių programų, neseniai gimusią patriotinę roko operą „Priesaika“ ir ypatingą dėmesį 1863 m. sukilimui, kurio pagrindinis mūšis vyko būtent prie šalia Panevėžio esančio Bistrampolio dvaro.

Pasak festivalio organizatoriaus, dvaro vadovo kunigo Rimanto Gudelio, šiųmetinis festivalis suskambės kiek kitaip – bus praturtintas istoriniais akcentais, patriotiškumo nuotaika, taip pat koncertais, skirtais jaunimui. Vieni tokių – energingosios grupės „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ pasirodymas, grupės „Žalvarinis“ koncertas ir roko opera „Priesaika“ su grupės „Thundertale“ nariais.

„Iki šiol labiausiai orientavomės į klasikinės muzikos repertuarą, tačiau pamažu į festivalį traukiame kiek kitokio skambesio koncertų, kurie sudomintų kuo įvairesnę publiką. Norime sukurti galimybę išgirsti ir pamatyti įvairaus žanro atlikėjus“, – teigia kunigas R. Gudelis.

Multiinstrumentalistas Saulius Petreikis.

Laukia daug naujienų

Šiemet festivalio lankytojai taip pat galės išgirsti net trijų naujų muzikinių programų pristatymus. Viena jų – jau šį sekmadienį vyksiantis Gedimino Storpirščio koncertas. Dainų autorius ir atlikėjas po intensyvaus įrašų kūrimo laikotarpio pristatys savo naująją kompaktinę plokštelę „Metų laikai“. Keturi pagrindiniai albumo kūriniai – Vėlinės, Kalėdos, Velykos ir Vasarvidis. „Metų laikai“ – bene gražiausias ir brandžiausias G. Storpirščio darbas. Vakaras žada būti lyriškas, jautrus ir prasmingas, o klausytojai, be abejo, įvertins naujojo albumo turinį, bylojantį apie gyvenimo, žmogaus būsenų kaitą“, – pasakoja kunigas R. Gudelis.

Kita naujiena – birželio 17 dieną Bistrampolio dvare pasirodysiančio multiinstrumentalisto Sauliaus Petreikio nauja muzikinė programa „Negirdėta Lietuva“.

„Negirdėta Lietuva – tai piemenys, žaidžiantys su molinukais ir švilpomis. Tai vaiko lūpose suspaustas dambrelis. Tai senolis, laukuose apraudojantis artimo netektį. Tai apie bandos parvarymą pamiškėje skelbiantis rago signalas. Tai mergaitė, birbyne besikalbanti su paukščiais“, – pristatydamas kūrinius pasakojo S. Petreikis.

Trečią naują programą sugros žinoma lietuvių grupė „Žalvarinis“ – jie pristatys Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui skirto albumo „Einam tolyn“ dainas. Grupės koncertas vyks festivalio ypatingąją – rugpjūčio 4-ąją – dieną. Ši diena bus skirta 1863-iųjų sukilimui paminėti, vyks įvairių šiai sukakčiai skirtų veiklų. Prieš „Žalvarinio“ koncertą dvaro lankytojai galės pasigrožėti žirgų konkūro varžybomis.

Patriotinę dvasią atlieps ir mažai dar kam girdėta, tik pernai metų pabaigoje pastatyta roko opera „Priesaika“. Ją išvysti dvaro svečiai galės festivalio pabaigoje, rugsėjo 23 dieną.

Grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“.

Nuo romantikos iki pašėlusio ritmo

Tarp kitų Bistrampolio dvare įvyksiančių renginių – koncertas „Ispanijos spalvos“, birželio 10 dieną klausytojus mintimis iš Lietuvos nuskraidinsiantis į apelsinais kvepiančią Ispaniją. Tai Andalūzijos regiono folkloras, ispaniškų šokių kompozicijos, žinomo visame pasaulyje ispanų poeto F. G. Lorkos dainos ir, žinoma, flamenko.

Bistrampolio festivalyje klausytojai galės pasiklausyti ir Martyno Kavaliausko, Ramūno Difarto, Edgaro Lubio. Festivalio svečių lauks ypatinga viešnia iš Latvijos – Samanta Tina, vadinama Latvijos muzikinio pasaulio perlu. Žavinga ir talentinga atlikėja, galingo balso savininkė, scenoje visuomet trykštanti energija, lietuviams koncertuos rugpjūčio 12 dieną.

Taip pat energingą koncertą rugpjūčio 26-ąją žada minėta grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, grosianti ne tik savo populiariausias, bet ir naujas dainas. Išvysti visą koncertų repertuarą ir įsigyti bilietus galima bilietai.lt.

Grupė „Žalvarinis“.

Atvyksta iš visos Lietuvos

Organizatoriai suskaičiavo, kad per visą vasarą trunkantį festivalį apsilanko apie 5000–7000 žmonių. Ir nors Bistrampolio dvaras tolokai nuo trijų didžiausių šalies miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, būtent iš jų daugiausia svečių atvyksta į festivalį. Pasak R. Gudelio, Panevėžio miesto ir apylinkių gyventojų čia būna netgi mažiau nei pusė.

Kučiuose netoli Panevėžio esantis klasikinio stiliaus Bistrampolio dvaras pastatytas 1850 metais, pavadintas pagal jo savininkų Bistramų pavardę. Rūmuose veikia viešbutis, restoranas, išlikęs žirgynas, kuriame įrengta koncertinė salė. Bistrampolio knygnešių koplyčioje įsteigtas knygnešių muziejus. Bistrampolio festivalis vyksta nuo 2003 metų.