Memorialo, skirto Jurbarko žydų bendruomenės atminimui, maketas. Organizatorių nuotrauka.

Akmenys, iš kurių Jurbarke bus sukurtas unikalus paminklas lietuvių ir žydų bendruomenių istorijai, įgauna formą. Nuo pirmadienio Puoriuose šalia Širvintų su jais dirba žinomas Izraelio ir Lietuvos skulptorius Dovydas Zundelovičius drauge su keturiais Vilniaus dailės akademijos ir VDA Telšių fakulteto studentais.

„Simboliška, kad šį paminklą kuria dviejų bendruomenių atstovai. Juk ir memorialas skirtas bendrai dviejų bendruomenių istorijai. Labai džiaugiuosi, kad keturi talentingi vyrukai prisidėjo prie mūsų komandos, ir šaunu, kad čia turime darbui visas sąlygas“, – sakė D. Zundelovičius.

Dvi savaites „Baltosios Savingės“ akmens dirbtuvėse D. Zundelovičius ne tik apdirbinės granito luitus, taip pat jis dvi savaites mokys studentus skulptoriaus meno paslapčių. Šį bendradarbiavimą kuruoja profesorius Osvaldas Neniškis, kuris pats atvežė studentus iš Telšių.

Iš kairės: profesorius O. Neniškis, studentai, skulptorius D. Zundelovičius. Organizatorių nuotrauka.

Granitinio memorialo vizija ir darbai plačiajai visuomenei buvo pristatyti balandžio pradžioje Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje.

„Apibūdinti šį paminklą vertėtų ne kaip skulptūrą aikštėje, bet kaip aikštę – memorialą. Jame kalba įvaizdžiai, simboliai, vardai ir malda. Memorialas – ne Holokaustui. Jis įamžins daugybės žydų kartų gyvenimą Jurbarke ir tragišką bendruomenės likimą“, – tada sakė D. Zundelovičius.

Pagrindinis memorialo motyvas ­– upė. Užmaršties upė, atminties upė. Nemunas, ant kurio kranto, įsikūręs Jurbarkas. Juodo bazalto grindinys ir banguojančios granito juostos – upės įvaizdis. 22 bazalto intarpai su žydų abėcėlės raidėmis, kaip švyturėliai upėje, veda lankytoja tarp tūkstančių vardų.

Dovydas, Grigorijus ir Anna Zundelovič bei CAN kūrybinė komanda pasiryžo istoriją pavaizduoti sukuriant unikalų projektą ir įamžinant medinę Jurbarko sinagogą, Jurbarke gyvenusių žydų pavardes, profesijas, jurbarkiečius, karo metais gelbėjusius žydus. Buvo atliktas tyrimas, padėjęs atrasti apie 2000 Jurbarke gyvenusių žydų šeimų pavardžių. Padedant memorialo kūrimą palaikantiems Izraelio ir JAV mecenatams, 2017 liepą buvo užsakyti ir į Lietuvą atvežti visi projekto įgyvendinimui reikalingi akmenys.

Memorialas kuriamas vien privačiomis lėšomis, padedant žmonėms iš viso pasaulio. Tačiau tam, kad jis atsirastų, reikia impulso – šiuo metu surinkta kiek daugiau nei trečdalis reikiamos sumos.