Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia.

Mūrinė Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia iškilo 1928 metais pagal architekto, tautinio konstruktyvizmo atstovo Vytauto Landsbergio-Žemkalnio architektūros projektą.

Ypač verta atkreipti dėmesį į šios bažnyčios dekorą. 1943-iaisiais jos interjerą dekoravo menininkas Rimtas Kalpokas. „Šnekėdamas ir apie architektą, ir apie dailininką, noriu parodyti, kad Mažeikiai tarsi ir toli nuo pagrindinių Lietuvos kultūros centrų, tačiau jokiu būdu nėra užkampis, – teigia istorikas Vilius Puronas. – Ir štai šnekėdamas apie šią bažnyčią, paminėjęs šias dvi pavardes, V. Landsbergio-Žemkalnio ir R. Kalpoko, noriu pasakyti, kad Mažeikiai, tarsi būdami pasienio miestas, yra mūsų valstybės sudėtinė dalis, taip pat solidi, taip pat mylima, taip pat sava.“

Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia išsiskiria harmoninga ir plytų, ir proporcijų sąveika. „Geriau įsižiūrėjus matyti tautinio kontruktyvizmo elementai. To laikotarpio architektai imdavo proporcijas iš tautos meno ir jas naudodavo mūre. Ir kiek laiko jau praėjo, o bažnytytė neišėjo iš mados, nors pastatyta visiškai pagal kitus kanonus, negu esame pratę matyti: renesanso, gotikos, baroko“, – pasakoja istorikas.

Daugiau bažnyčios ir Mažeikių istorijos įdomybių – videoreportaže.