Bencionas Michtomas, Beržai prie smunkančio šlaito. Iš VVGŽM fondų.

Birželio 6 dieną 17.30 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) atidaroma paroda „Lietuva litvakų kūryboje“, skiriama atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečiui.

Parodoje eksponuojama per keturiasdešimt litvakų dailės kūrinių iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus, Lietuvos dailės muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir José Gurvičiaus muziejaus UrugvajujeLewben Art Foundation ir Lietuvos išeivijos dailės fondas, Renata ir Rolandas Valiūnai, Gediminas Petraitis ir dailininkas Raimondas Savickas taip pat atvėrė asmeninių kolekcijų duris. Dauguma kūrinių bus eksponuojami pirmą kartą.

Dalis paveikslų po parodos liks muziejuje ir taps naujai steigiamo padalinio – Litvakų kultūros ir tapatybės muziejaus – dalimi. Tarp jų – du ankstyvieji dailininko Neemijos Arbit Blato (1908–1999), gimusio Kaune, vėliau gyvenusio Paryžiuje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose, kūriniai „Lietuvos vasaros peizažas“ ir „Poilsis, peizažas su figūromis ir šunimi“Šie ir dar keturi dailininko darbai muziejaus kolekcijas papildė donatorių Michaelio Philipo Daviso ir Alberto J. Birdo dėka. 

Pasak parodos „Lietuva litvakų kūryboje“ kuratorės dr. Vilmos Gradinskaitės, „ekspozicija atskleidžia ne tik tipizuotus Lietuvos vaizdinius ir jų transformacijas, bet ir litvakų tapatybės paieškas daugiakultūriame pasaulyje, kurios reiškiasi įvairiausiais būdais: nuo romantizuotų gimtųjų štetlų prisiminimų ir kūrybos lietuvių kalba iki pavardės pasikeitimo į Litay (hebrajų k. „lietuvis“) grįžus į protėvynę – Izraelį“. 

Parodą lydi audio gidas, pritaikytas turintiems regėjimo negalią. Jaunieji parodos lankytojai galės praleisti laiką prie magnetinių dėlionių kurdami Lietuvos peizažą ar Lietuvos miestelių – štetlų vaizdus.

Paroda „Lietuva litvakų kūryboje“ veiks iki 2018 m. lapkričio 16 d.