Režisierius Oskaras Koršunovas. Martyno Aleksos nuotrauka.

Kasmetine švente sostinėje tapusi tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius'18“ birželio 7–10 dienomis kviečia apsilankyti „Litexpo“. Žinomi šalies menininkai ir kūrėjai pripažįsta, kad tai vienas laukiamiausių meno renginių Lietuvoje. Apie tai, ko meno mugėje ieško kultūros pasaulio atstovai – kalbamės su teatro režisieriumi OSKARU KORŠUNOVU, muzikantu ANDRIUMI MAMONTOVU ir dainininke DOVILE FILMANAVIČIŪTE-MISS SHEEP.

O. Koršunovas: visi menai savo šerdimi yra artimi

Sostinės meno mugės lankytojas, teatro režisierius O. Koršunovas teigia, kad itin platus „ArtVilniaus“ formatas yra kol kas vienintelis toks mūsų šalyje: „Dažnai pas mus menas būna gana nišinis ar perdėm elitinis, o čia vis dėlto yra gan didelis renginys, pritraukiantis nemažai žmonių, labai įvairaus meno.“

Teatro režisieriaus pastebėjimu, lankytis tokiuose renginiuose jam įdomu ir dėl profesinių priežasčių: „Šiandien įvairūs menai sąveikauja tarpusavyje. Teatre, kuris iš principo yra sintezuojantis menas, vizualiųjų menų pusė yra ypač svarbi. Šie menai, kaip, beje, ir muzika, teatre egzistuoja savarankiškai, per scenografiją.“

O. Koršunovas priduria, kad per visą savo kūrybos laikotarpį jam teko bendrauti su tokiais iškiliais Lietuvos menininkais kaip Aidu Bareikiu, Žilvinu Kempinu, Jūrate Paulėkaite (1962–2011), Gintaru Makarevičiumi, kurie, jo nuomone, yra svarbūs ne tik vizualiojo meno, bet ir teatro kontekste.

„Beje, galima pasakyti, kad tai, kas vyksta kituose menuose, yra teatralizacija. Menininkai, darydami performansus, atsisakydami materialumo, artėja prie teatro ir atvirkščiai – teatre mes matome jau ne scenografijas, o instaliacijas. Šiuolaikinio teatro aktoriai tampa improvizatoriais, o ne užduočių atlikėjais, ir artėja prie grynojo meno“, – vizualiųjų menų ir teatro jungtis įvardija režisierius.

Muzikantas Andrius Mamontovas. Vyginto Skaraičio nuotrauka.

A. Mamontovas: tokių renginių mums labai trūksta

„Ne visada turiu galimybę aplankyti meno galerijas kituose miestuose, o kartais ir Vilniuje visko nespėju pamatyti, – pasakoja A. Mamontovas, jis mugėje lankosi ne pirmus metus iš eilės. – Man patinka „ArtVilnius“, nes čia atėjus per kelias valandas gali susipažinti su vedančiosiomis Lietuvos meno galerijomis, menininkais ne tik iš Lietuvos.“

Muzikos atlikėjas teigia besidomintis vizualiaisiais menais ir, turėdamas progą, apsilanko įvairiose šiuolaikinio meno galerijose, parodose ar mugėse. „Galbūt nesu kolekcionierius, bet kartais, jeigu kažkoks meno kūrinys su manimi kalba, man labai patinka, kažką ir nusiperku“, – priduria jis.

A. Mamontovo teigimu, tokie renginiai kaip „ArtVilnius“, kurie suburia daug skirtingų interesų turinčių žmonių, yra vieta, kurioje galima susipažinti, užmegzti kontaktų ar net sutikti seniai matytus bičiulius.

„Čia visai kaip knygų mugė, tik – meno mugė. Tokių renginių mums labai trūksta. Esu įsitikinęs, kad meno mugė yra verta daug didesnio dėmesio, negu gauna dabar, ir kviečiu visus, kas tik būsite mieste tuo metu – ateikite drąsiai!“ – iniciatyvą lankyti meno šventes palaiko muzikos autorius.

Dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė. Ugnės Henriko nuotrauka.

D. Filmanavičiūtė-Miss Sheep: tai proga įsikvėpti naujų idėjų

D. Filmanavičiūtė-Miss Sheep teigia, ka yra labai ištikima meno mugės lankytoja – su didžiausiu nekantrumu šio renginio laukia kasmet.

„Kodėl man ji patinka apskritai? Nebūsiu kaip visada labai kategoriška, vis dėlto Vilniuje yra bėdelė su šiuolaikiniu menu. Man „ArtVilnius“ yra viena tų retų progų įsikvėpti ir pasižiūrėti, kuo gyvena šiuolaikinio meno kūrėjai. Kai ten esi, nesijauti kaip Vilniuje, bet bent jau Londone“, – su šypsena pasakoja atlikėja.

Dainininkė pripažįsta, kad jos kūrybiniame gyvenime yra svarbus naujų idėjų įkvėpimas: „Aš visą laiką sakiau ir sakysiu – norint kurti, pirmiausia reikia į save prisidėti ko nors, kad galėtum tai reflektuoti savo kūryboje. Šiuolaikinis menas man yra vienas būdų prisidėti į galvą visokių vaizdinių, detalių, idėjų, kurias sąmoningai ar intuityviai, nejučiomis perteiksiu savo kūrybiniame, profesiniame gyvenime.“

Kartu ji priduria, kad šie metai meno mylėtojams yra išties ypatingi – be kasmetinės meno mugės rudenį duris žada atverti ir modernaus meno muziejus MO.

Šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius‘18“ šiemet pristato plačią programą, kurios akcentas „Focus-Baltic“. Į meno mugę atvyksta 55 galerijos ir 250 menininkų iš 20 šalių. Lankytojai turės galimybę pamatyti pasaulinio garso menininkų darbus ir specialiai meno mugei sukurtus projektus.