Pixabay.com nuotrauka.

Kvepalų reikia ne tik kūnai, bet ir sielai

Alex Monaco „Sielos drabužiai“. Vilnius: „Alma littera“, 2018 m.

Sakoma, kad žmogus gimsta kaip baltas popieriaus lapas, todėl jo elgesys – ugdymo ir auklėjimo rezultatas. Tačiau būna, kad ir suaugę žmonės nepriklausomai nuo savo pastangų atsiduria tokiose situacijose, kurių metu atsiskleidžia jų vaikiškos patirtys, išmokti neteisingi elgesio modeliai ar nepasitikėjimas savimi. Gyvenimo provokatoriumi vadinamas rašytojas ir gyvenimo tikslų koučeris Alex Monaco naujoje leidyklos „Alma littera“ išleistoje knygoje „Sielos drabužiai“ ragina nusimesti nepasitikėjimą kuriančias abejones ir įpročius, kurie trukdo laimingam gyvenimui.

„Stiprus žmogus yra tas, kuris padeda kitiems išbristi iš problemų. Ir jei yra manančių, kad žmonių negalima pakeisti – jie klysta, tokie žmonės tiesiog dar nerado juos įkvepiančio žmogaus“, – teigia daugiau nei 100 tūkstančių sekėjų socialiniuose tinkluose turintis ir didelio pripažinimo sulaukusio bestselerio „Laimingi šunsnukiai“ autorius Alex Monaco.

Gyvenimo provokatorius, kuris save ir savo gerbėjus kasdieną įkvepia kelti vis aukštesnius gyvenimo tikslus, atskleidžia, kad tik jų įkvėptas pasiryžo parašyti antrąją knygą, kuri, pasak jo, dar gilesnė bei atviresnė.

„Knygoje sutiksite išmintingą ir kilnų mokytoją Darių, jo priešingybę milijonierių Viktorą, kuriam rūpi tik garbė, o jo žmonai – tik grožis bei pagrindinį herojų Alex, kuris, patirdamas daugybę išgyvenimų, vis ieško atsakymų į sau keliamus klausimus. Įtempto siužeto veiksmas rutuliojasi Lietuvoje, Monake, Prancūzijoje ir Italijoje – ir tai nėra išgalvota istorija“, – siužeto vingius atskleidžia A. Monaco.

Autorius prisipažįsta norėjęs sukurti ne tik intriguojančio siužeto romaną, bet ir pačią nuoširdžiausią kada nors parašytą knygą. Tačiau knygoje nevengiama ir paslapčių, metaforų bei klausimų, į kuriuos turės atsakyti patys skaitytojai. Vis tik svarbiausiu žmogaus projektu A. Monaco vadina ne knygas, o jo paties gyvenimą.

„Pirmoji mano knyga buvo tarsi skanus koktelis, tačiau naujoji – ilgai išlaikytas, gurmaniškas ir prabangus vynas, kurio skonį įvertins net ir profesionalai. „Sielos drabužiai“ yra daugiasluoksnis romanas, kurį galima skaityti įvairiomis progomis. Vieniems jis taps įrankiu geram laiko praleidimui, o kiti jame atras daugybę gyvenimą keičiančių patarimų“, – sako A. Monaco.

Būsimiems skaitytojams gyvenimo tikslų koučeris linki į savo gyvenimą, tikslus ir svajones pažvelgti rimčiau, skirti jiems tiek pat darbo ir pastangų, kaip ir kuriant didžiulę korporaciją. 

„Vieni tapo paveikslus, kiti kuria dainas, o treti įmones, bet protingiausia iš pradžių sukurti save. Vaikystėje mes visi pasitikėjome savimi, tačiau vėliau išmokome neteisingų elgesio šablonų – išmokome nepasitikėti, todėl dabar turime išsikelti naujus tikslus ir siekti gyvenimo pilnatvės“, – įsitikinęs autorius.

Alex Monaco – prieš keletą metų išleistos ir bestseleriu tapusios knygos „Laimingi šunsnukiai“ autorius ir verslininkas, dažnai vadinamas tiesiog gyvenimo provokatoriumi. Alex yra internetinio įvaizdžio studijos www.adf.lt įkūrėjas ir sėkmingiausių Lietuvoje online mokymų www.laimingos.lt, www.onbo.lt ir www.onbotraining.com bendraįkūrėjas. Pastaroji saviugdos mokymų svetainė buvo įvertinta ir apdovanota Masačiusetso technologijos universitete.

Kaip sėkmingai dirbti ne tik su kolegomis, bet ir oponentais 

Adam Kahane „Bendradarbiauti su priešu“. Vilnius: „Vaga“, 2018 m. Iš anglų kalbos vertė Nida Norkūnienė.

Dažnai siekdami mums svarbių tikslų privalome dirbti su žmonėmis, su kuriais nesutariame, kurių nemėgstame arba kuriais nepasitikime. Tarptautinio bendradarbiavimo ekspertas Adamas Kahane’as ne kartą praktikoje susidūrė su šiuo iššūkiu, spręsdamas tiek reikšmingas pasaulines problemas, tiek kasdienius organizacijų ar net šeimyninius rūpesčius. Autorius pastebėjo, kad įsitvirtinusi bendradarbiavimo samprata, grįsta fantazijomis apie harmoniją, tikrumą, garantijas, pritarimą vieni kitiems, yra klaidinga.

Šioje knygoje A. Kahane’as pripažįsta nepatogią, kupiną nesutarimų realybę ir siūlo visiškai naują požiūrį į bendradarbiavimą bei dalijasi patirtimi, kaip sėkmingai dirbti ne tik su kolegomis ir draugais, bet ir su oponentais ar net priešais.

Vaikystė tarp ekranų: kaip skaitmeniniame amžiuje užauginti sveiką ir laimingą vaiką

Elizabeth Kilbey „Vaikystė tarp ekranų: kaip skaitmeniniame amžiuje užauginti sveiką ir laimingą vaiką“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2018 m. Iš anglų kalbos vertė Kristina Augustinaitė, dailininkė – Milena Liutkutė-Grigaitienė.

Su šia problema susiduria kone kiekvieni vaikus auginantys tėvai – tai laikas, vaikų praleidžiamas prie išmaniojo prietaiso – kompiuterio ar telefono – ekrano. Nors ilgalaikis ekranuose regimo virtualaus pasaulio poveikis vaikams vis dar nėra iki galo suprastas – vis dėlto šis klausimas tėvus išties verčia sunerimti. Dauguma baiminasi, kad jų vaikai tampa priklausomi nuo ekranų, tačiau dažnai jaučiasi sutrikę dėl tikrųjų pavojų ir nežino, ką turėtų daryti, kad suvaldytų nerimą keliančią situaciją.

Kaip savo knygoje „Vaikystė tarp ekranų“ teigia garsi Didžiosios Britanijos klinikinės vaikų psichologijos specialistė dr. Elizabeth Kilbey, mūsų vaikų gyvenimas iš tiesų susietas su tiksinčia skaitmenine bomba, kuri aptinkama mokyklose, vaikų darželiuose, namuose, miegamuosiuose, svetainėse – ir lengvai pasiekiama ištisą parą.

Ji kursto ginčus šeimose ir paveikia vaikų smegenis, jų elgesį, svorį bei raidą. Ji pakeičia vaikų žaidimus, bendravimą ir laisvalaikį. Vaikai dėl jos kartais negeba ilgesniam laikui susikaupti, atsisako atlikti namų darbus ir nuolatos kaulija leidimo ilgiau pabūti prie kompiuterio ar telefono ekrano. Deja, dažnai tėvai jaučiasi bejėgiai ką nors pakeisti.

Knygos autorė, kasdien teikdama pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių, pastebi, kad vaikų ekranų manija – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema. Per savo ilgametę darbo patirtį sukaupusi didelį bagažą vertingų patarimų, ji dalijasi jais knygoje ir stengiasi atsakyti į svarbius tėvams kylančius klausimus.

Kokį poveikį skaitmeninis pasaulis daro mūsų vaikams? Ar laikas, praleistas prie ekrano, nulems, kad mūsų vaikai pernelyg greitai suaugs? Ar mūsų vaikai anksti praranda vaikišką tyrumą dėl to, ką jiems suteikia skaitmeninis pasaulis? Ar laikas, leidžiamas prie ekrano, paveiks tai, kaip mūsų vaikai sutelkia dėmesį ir geba susikaupti, ar tai lems hiperaktyvumo ir smurtinio elgesio proveržį? Ar jie taps priklausomi nuo išmaniojo įrenginio? Galbūt nepripažindami skaitmeninio pasaulio vaikus apribojame, todėl jiems sunku pritapti mokslo institucijose ir bendruomenėje?

Visi atvejai, minimi šioje knygoje, paremti tikromis patirtimis šeimų, su kuriomis E. Kilbey susidūrė dirbdama klinikinį darbą. Autorė, pasitelkusi naujausius mokslinių tyrinėjimų duomenis, padeda tėvams aiškiau suprasti, kokius pavojus latentiniu (pradinės mokyklos) laikotarpiu vaikams kelia pernelyg ilgas laikas, praleidžiamas prie ekrano, suteikia tėvams žinių apie tai, kokių grėsmių būtina saugotis kiekviename vaiko raidos etape, supažindina su priemonėmis, kurių paskirtis – kad laikas, leidžiamas prie ekrano, netaptų problema, o vaikai užaugtų sveiki ir harmoningi, padeda į savo rankas perimti vaikų elgesio internetinėje erdvėje kontrolę ir sukurti saugią šeimos aplinką namuose, kurioje ekranai naudojami tinkamai.

Tai knyga, kurią būtina perskaityti visiems vaikus auginantiems tėvams, – šitaip lengviau atjungsime vaiką nuo mirguliuojančio virtualaus tinklo ir patys glaudžiau prisijungsime prie jo kasdienio realaus gyvenimo.

Knyga apie meilę iš esmės 

Lina Vėželienė „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“. Vilnius: „Tyto alba“, 2018 m. Dailininkė – Asta Puikienė.

Iš esmės ši knyga apie meilę. Dirbdama psichoterapinį darbą atradau dėsningumą: kiek žmogus geba mylėti ir kiek yra kitų mylimas, tiek jis ir sveikas.

Lina Vėželienė – psichologė-psichoterapeutė, pedagogė, populiaraus tinklaraščio „Gyvoji psichologija“ ir daugybės psichologinių straipsnių autorė. Konsultuoja individualiai, vadovauja psichoterapinėms, profesinio augimo ir šokio terapijos grupėms. Gyvena ir dirba Vilniuje.

Knyga „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“ skiriama tiems, kas plačiau žvelgia į save ir kitus, nepaviršutiniškai vertina psichologines problemas, domisi sielogyda, psichoterapija ir jų sąsajomis, dvasine psichologinių problemų kilme ir įvairesniais sveikimo būdais. 

Mintis rašyti knygą autorei kilo susidūrus su psichoterapiniam gydymui nepasiduodančiais žmonių negalavimais. Kad ir kokia pažanga būtų pasiekta, vidinio nelaimingumo šaltinis likdavo nepaliestas, kažkas neleisdavo atsiverti gyvenimo džiaugsmui. Kas tas kažkas? Gal žmogus apskritai negali būti laimingas? Nejaugi jis turi būti vidutiniškai patenkintas, drungnai mylintis arba vos vos ir tik kartais ramus...

Ieškodama atsakymų, susitelkiau į sielos ligas, įvairiuose šaltiniuose vadinamas charakterio ydomis ar silpnybėmis, o krikščionybėje – nuodėmėmis. Man ši krikščioniškos teologijos sąvoka tiko labiausiai, todėl ir ėmiausi rašyti apie nuodėmes kaip apie gilumines psichologinių negalavimų priežastis. (Lina Vėželienė)

Knygoje išsamiai, vaizdingai ir sąmojingai, pagyvindama pasakojimais psichologo kabinete, cituodama žymius psichologus, filosofus ir dvasinius mokytojus, autorė nagrinėja septynių sielos ligų apraiškas ir neprimygtinai pataria, kaip įveikti dvasinius sunkumus, baimes ir atsiverti tikram ir sveikam gyvenimui.