Nuotraukos autorius Tomas Urbelionis/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Birželio 20 dieną Lietuvos Raudonasis Kryžius visus kauniečius ir miesto svečius kviečia į Istorinės Lietuvos Prezidentūros kiemelį. Čia bus minima Pasaulinė pabėgėlių diena. Skaičiuojama, kad šiuo metu pasaulyje yra 22,5 milijono pabėgėlių. 
 
Nuo 17.30 val. Istorinės Lietuvos Prezidentūros komanda kviečia visus į nemokamą pažintinę ekskursiją, kur sužinosite daugiau apie Lietuvos prezidentus, žymiausius išeivius ir jų vaidmenį mūsų šalies istorijoje.
 
Nuo 18 val. prasidės Raudonojo Kryžiaus piknikas, kur svečiai vaišinsis, bendraus ir galės pažaisti lauko ir stalo žaidimų, kuriuos mėgo tiek tarpukario Lietuvos išeiviai, tiek prezidentai, tiek mėgsta ir dabar nuo karo pasitraukę Lietuvoje gyvenantys žmonės. 
 
„Vienas iš sėkmingos integracijos elementų – atvira visuomenė, turinti drąsos pažinti ir priimti kitą žmogų. Lietuvai minint valstybės atkūrimo 100-metį, prisimename, kaip dešimtys tūkstančių lietuvių pasitraukė į JAV ir kitas šalis, kuriose rado prieglobstį nuo karo. Vėliau šie žmonės ne tik sėkmingai kūrė gyvenimus naujose šalyse, bet taip pat prisidėjo ir prie nepriklausomos Lietuvos ir mūsų šalies atstatymo. Dabar būdami tarptautinės bendruomenės dalimi, tapome valstybe, kuri pati supranta sudėtingas nuo karo bėgančių žmonių situacijas, ir priima tuos, kuriems suteiktas prieglobstis reiškia išgelbėtą gyvybę. Saugių namų paieškos, šeimos ir vaikų gerovė – bendražmogiški, mus visus vienijantys siekiai. Todėl kviečiu visus trečiadienį po darbų papiknikauti, pažaisti ir galbūt užmegzti draugystę su Lietuvoje prieglobstį radusiais žmonėmis“, – kvietė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vadovė Gintarė Guzevičiūtė.
 
Ir sirai žaidžia krepšinį 
 
Tai, jog lietuviai artimesni, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio, pastebėjo ir Lietuvoje gyvenantis siras Ameris Sodahas. Jis gyvendamas Sirijoje 10 metų žaidė krepšinį, tad juokauja, kad vien dėl to Lietuvoje jam pritapti buvo lengviau. 
 
„Taip, tikrai ir sirai žaidžia krepšinį, aš jį žaidžiau savo šalyje, žaidžiau ir Lietuvoje. Mes netgi turime panašių patiekalų ir net bendrų kalbos žodžių, pavyzdžiui, „pomidoras“ sirų arabų kalboje taip pat reiškia „pomidorą“, – tariasi labai panašiai“, – pasakojo Ameras. 
 
Padeda šimtams žmonių
 
Viena iš strateginių Raudonojo Kryžiaus veiklos sričių – pagalba nuo karo bėgančioms šeimoms, kurioms prieglobstį suteikė Lietuva. Raudonojo Kryžiaus komanda pasitinka žmones Lietuvos pasienyje ir lydi juos tol, kol žmonės sėkmingai integruojasi mūsų visuomenėje. Kaune veikiantis Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Pabėgėlių ir migrantų integracijos centras „InLT“ teikia konsultacijas pabėgėliams ir trečiųjų šalių piliečiams. Centre teikiama teisinė ir psichologinė pagalba, mokoma lietuvių kalbos. „Mums su dukra buvo būtina išmokti lietuvių kalbą, todėl labai apsidžiaugėme, kad Raudonojo Kryžiaus centre „InLT“ yra suteikiama galimybė mokytis lietuvių kalbos. Šiuo metu aš galiu jau laisvai reikšti savo mintis lietuvių kalba. Centre „InLT“ mes visada randame palaikymą ir pagalbą, dalyvaujame kūrybiniuose užsiėmimuose“, – sakė Irina Moroz iš Baltarusijos.
 
Nuo 2016 metų šis centras suteikė pagalbą daugiau kaip 400 žmonių, iš jų daugiau kaip 90 pabėgėlių ir laikinąją apsaugą turinčių asmenų. Daugiausia pabėgėlių per pastaruosius metus sulaukta iš Sirijos, Eritrėjos ir Ukrainos. Jų amžius svyruoja nuo vienų iki 82 metų amžiaus. Išsilavinimas taip pat įvairus – nuo karo bėga tiek neraštingi, tiek doktorantūros studijas baigę žmonės.