„Baba Zula“.

Pasaulio muzikos (world music) ir bliuzo ambasadoriai „GM Gyvai“ šią vasarą kvies išgirsti alternatyviąją muziką (psichodeliką) iš Turkijos, Čikagos, Memfio bliuzą ir Sakartvelo naująjį folklorą, pagardintą sodriu daugiabalsiu vyrų dainavimu.

Liepos 11–13 d. į Lietuvą atvyksta ekcentriškieji „Baba Zula“. Vilniuje, Kaune ir Palangoje koncertuosiantys „Baba Zula“ – populiariausia alternatyvios muzikos grupė Turkijoje, į dienos šviesą iškėlusi šamaniškas dar priešislamo laikus siekiančias šaknis. Šie neprilygstami XXI a. turkų psichodelinės muzikos meistrai kuria unikalią patirtį derindami rytietiškus instrumentus, tokius kaip elektrinis sazas, darbuka ir šaukštai, su elektronika bei šiuolaikiniais dub ir reggae garsais. Tai Stambulo psichodelinis garsas, rytietiškas šio miesto rokenrolas, įkvėptas 7-ojo dešimtmečio rook epochos. „Baba Zula“ kūryba, nepaisant garsų įvairovės, perteikiančios sufijų ir islamo tradicijas, Turkijos čigonų ir turkų muzikos šaknų skambesį, dažnai apibūdinama oriental dub vardu.

Liepos 24 ir 25 d. Kaune ir Vilniuje pasirodys JAV bliuzo legendos: Carlosas Johnsonas ir Chrisas Cane'as, o jiems talkins lietuviams jau gerai pažįstama Luca Giordano Band iš Italijos. Čikagos bliuzui atstovaujantis gitaristas ir dainininkas Carlosas Johnsonas (g. 1953 m.) savo agresyviu ir aistringu atlikimo stiliumi klausytojus keri nuo 8-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio.

Prieš tapdamas savo grupės lyderiu, daugiau nei 20 metų buvo labiausiai pageidaujamas muzikantas – su juo norėjo groti tokie bliuzo grandai kaip Koko Taylor, Otisas Rushas, Junioras Wellsas, Sonas Sealsas, Valerie Welington, Carey Bellas, Buddy Milesas ir kt. C. Johnsonas, įkvėpimo sėmęsis iš B. B. King, Otiso Rusho ir Alberto Kingo, sukūrė vieną originaliausių gitaros stilių suderindamas gilų, neišlavintą Vakarų Čikagos skambesį su šiuolaikiniu, jausmingu garsu, klasikinio džiazo elementais ir meile kantri bliuzui.

Memfiui atstovauja elektrinio bliuzo atstovas Chrisas Cainas (g. 1955 m.). Jo gilus, šiltas vokalas ir džiazo įkvėptas, bliuzo gitaros rifais papuoštas išraiškingas skambesys išskiria jį iš kitų, tuo pat metu primindamas legendinius B. B. Kingą ir Albertą Kingą. Atlikėjo aistra ir autentiškumas yra jo motinos graikiškų šaknų ir juodaodžių paveldo iš tėvo pusės rezultatas. Savo gitaros meistriškumu, puikiomis personalizuotomis dainomis Chrisas Cainas tapo bliuzo ateitį reiškiančia muzikine jėga. Jau pirmasis atlikėjo albumas „Late Night City Blues“ (1987 m.) pelnė keturias „W.C. Handy Blues Award“ nominacijas, o tolesni įrašai, kurių yra per dešimt, taip pat sulaukė ilgo apdovanojimų sąrašo. 2018 m. jis nominuotas Memfio „Blues Music Award“ metų geriausio bliuzo gitaristo kategorijoje.

Rugpjūčio 29–31 d. Vilnių, Kauną ir Palangą aplankys viena populiariausių Sakartvelo folkloro grupių „Bani Folk Band“, arba tiesiog „Bani“. Neseniai ir Lietuva, ir Sakartvelas atšventė savo valstybių šimtmečius, o Lietuvos nutarimas naudoti autentiškąjį „Sakartvelo“ pavadinimą ir vice versa – be proto džiugina Sakartvelo piliečius. Pasak „GM Gyvai“ vadovo Žilvino Švarplio, Lietuvą ir Gruziją sieja nuoširdus ryšys: „Ypač pajunti, kai nuvažiuoji į Gruziją. Iš pradžių buvo keista, kodėl staiga Gruziją reikėtų vadinti Sakartvelas, bet kodėl gi ne, juk tai pagarba, o po kažkiek laiko ir keista nebebus. Pagarba Sakartveliui!“

Šio krašto dainų ir šokių kultūra yra nepaprastai turtinga bei įvairi. Chorų dainavimą, kuris atspindi nacionalinį Sakartvelo autentiškumą, UNESCO pripažino pasauliniu polifonijos šedevru. Grupės „Bani“ atliekama muzika perteikia išskirtinę trijų balsų techniką, besiformavusią ištisus šimtmečius ir perduodama iš kartos į kartą.

Sakartvelo kalba „bani“ reiškia „žemą natą“. Tradiciniuose šalies dainavimuose ši nata priklauso paties žemiausio balso savininkui, ir visas skambesys derinamas prie jos – tokios daugiabalsės dainos keri savo nepaprastu grožiu. Grupė „Bani“ – tai septyni vyrai, kurie savo įspūdingais vokalais prikausto dėmesį, o jų muzika išjudina kūną.

Be to, Kauno miesto savivaldybė kartu su „GM Gyvai“ turi parengusi staigmeną miestiečiams: Kauno viešosiose erdvėse prieš vakarinį pasirodymą bus surengti kiekvienos iš grupių nemokami pažintiniai koncertai.

Daugiau informacijos www.gmgyvai.lt.

Bilietais prekiauja www.tiketa.lt.