Jurgos Ivanauskaitės fotografija.

Liepos 9 d. 17 val. Varėnos r. Savivaldybės aikštėje (Vytauto g. 12) bus atidaroma šviesaus atminimo rašytojos, keliautojos ir Tibeto rėmėjos Jurgos Ivanauskaitės fotografijų paroda „Tibetas – kita realybė“. Po parodos atidarymo Varėnos kultūros centro Kino ir parodų salėje (J. Basanavičiaus g. 17) vyks pokalbis apie šiandienį Tibetą, tibetiečių laisvės kovą ir mūsų solidarumą.

Renginio metu bus pristatyta lietuvių autorių knyga „Tibetas: tolimas ir artimas. Laisvės byla“ ir parodytas dokumentinis rež. Vytauto V. Landsbergio filmas „Nuo pasaulio stogo“. Renginyje dalyvaus Varėnos rajono meras Algis Kašėta, VU dėstytojas, orientalistas, VšĮ Tibeto namų vadovas Vytis Vidūnas ir vienas knygos sudarytojų Gediminas Kajėnas.

J. Ivanauskaitės fotografijų paroda surengta Vilniuje viešint Tibeto dvasiniam lyderiui, vienam žymiausių šių dienų tremtiniui ir laisvės šaukliui Jo Šventenybei Dalai Lamai XIV. Vizitui pasibaigus ši paroda pradeda savo kelionę per Lietuvą. Pirmasis jos sustojimas – Varėnoje.

Šioje parodoje eksponuojama 10 didelio formato J. Ivanauskaitės fotografijų iš jos kelionės po Tibetą 1998 metais. Tibetą J. Ivanauskaitė įsimylėjo dar 1993 m., per pirmąją savo kelionę į Dharamsalą Indijoje, kur studijavo Tibeto budizmą. 1996 m. pasirodė J. Ivanauskaitės knygų trilogija „Tibeto Mandala“, skirta Tibeto istorijai, kultūrai ir religijai. Pirmosios knygos „Ištremtas Tibetas“ pabaigoje ji ištarė: „Mano religija – TIBETAS“. Į Tibetą – savo Pažadėtąją žemę – J. Ivanauskaitė nukeliavo 1998 m.

Prieš pat Dalai Lamos XIV vizitą šių metų birželio pradžioje solidarumo su tibetiečiais grupės LR Seime, neformalios Tibeto rėmimo grupės ir VšĮ Tibeto namų iniciatyva buvo išleista lietuvių autorių knyga „Tibetas: tolimas ir artimas. Laisvės byla“. Tarp knygos autorių – šviesaus atminimo filosofas Leonidas Donskis, rašytoja Jurga Ivanauskaitė, Lietuvos nepriklausomybės akto signatarė Romualda Hofertienė, fotografas ir keliautojas Paulius Normantas, taip pat filosofas Andrius Navickas, orientalistas Vytis Vidūnas, žurnalistas Gediminas Kajėnas.

Knygoje supažindinama su geografiškai mums tolimu, tačiau panašia XX a. istorijos patirtimi ir atkaklia kova už laisvę artimu Tibetu. Nuotraukomis gausiai iliustruotame leidinyje pristatoma ir beveik tris dešimtmečius besitęsianti Lietuvos Tibeto laisvės rėmimo grupės veikla, kuria visuomenei siekiama priminti apie komunistinės Kinijos sistemingai vykdomus šiukščius žmogaus teisių pažeidimus Tibete, keliami opūs Tibeto išlikimo XXI amžiuje klausimai.

Jurgos Ivanauskaitės fotografija.
Jurgos Ivanauskaitės fotografija.