Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia.

Istorikas Vilius Puronas pasakoja, kad 1640 metais Pakruojyje stovėjo medinė Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, ir XIX šimtmečio pabaigoje katalikams iškilo poreikis pasistatyti mūrinę. Ji iškilo 1887 metais. 

Nors apie Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios statybas nėra dokumentų, kuriuos būtų galima pacituoti, pasak istoriko, pasižiūrėjus į šių maldos namų vietą kyla daugiau klausimų, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio.

„Juk Pakruojo centras yra visai kitoje pusėje. O ši bažnyčia stovi už miestelio. Kodėl? Pasižiūrėkite senovinius Pakruojo atvirukus: eina pastatų grupė, ir tik jų gale iškyla šios bažnyčios du bokštai. Ir tuodu bokštai davė visam miesteliui visiškai kitą postūmį, – videoreportaže intriguoja V. Puronas. – Legendos pasakoja – ir ne tik jos, bet ir miesto folkloras – kad būtent tie bokštai yra Pakruojo šviesuliai, kad važiuodamas iš tolo matai, kaip jie tiesiog spindi šviesa.“ 

Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia yra pseudorenesansinė. Nors atrodo gana kukli, jos kuklumas suprojektuotas labai profesionaliai. Vyraujanti spalva – balta, ir, kaip vaizdžiai kalba V. Puronas, čia įžengęs žmogus visada jaučiasi iškilmingai.