Kaip elgtis, jei mane pakvietė liudyti? Kur ieškoti informacijos? Kur teismo posėdžio salė? Dažnam, į teismą užsukusiam žmogui, sukasi panašios mintys. Temidės rūmų duris pravėrę liudytojai ir nukentėjusieji dažniausiai stokoja informacijos, ką daryti, kur eiti, kokios procedūros čia laukia. Dažnai pasitaiko ir situacijų, kai teismo lankytojams sudėtinga suprasti ir pačią teisinę kalbą. Matydami šiuos poreikius ir reaguodami į tokias situacijas, Lietuvos teismai jau daugiau nei 2 metus plėtoja svarbų ir žmogui reikalingą institutą – savanorių tinklą.

Šio tinklo idėja atsirado supratus, kad žmogaus nuomonę formuoja ne tik galutinis teismo sprendimas, bet ir teismo proceso dalyvio jausena teisme, visa proceso eiga. Teismuose atsiradus vienai svarbesnių iniciatyvų – teismo savanoriams – žmogus, atvykęs į teismą jaučiasi saugiau, patiria mažiau streso.

Įkurtame teismų savanorių institute 2017 m. paramą teismo lankytojams teikė 43 savanoriai, dirbę 5 teismuose – Kauno apylinkės teisme, Šiaulių apygardos ir apylinkės teismuose, Panevėžio apylinkės ir apygardos teismuose. Per metus ši tarnyba suteikė įvairiapusę pagalbą daugiau kaip 3000 teismo lankytojų, o bendras savanoriavimo teismuose laikas siekė virš 2000 val.

Temidės rūmuose įsikūrę savanoriai sukuria jaukumo bei rūpestingumo jausmą. Atlikdami tarsi psichologo vaidmenį, padeda žmonėms – juos nuramina, papasakoja kaip vyksta teismo posėdis, pasiūlo vandens. Pasak psichologų, geresnė teismo proceso dalyvių savijauta ne tik sumažina patiriamą stresą, bet ir padeda užtikrinti jų teikiamų parodymų kokybę. Todėl labai svarbu užtikrinti psichologinį ir emocinį saugumą pažeidžiamiems asmenimis.

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja Sigita Meškauskienė tik patvirtina šios tarnybos svarbą. Pasak teisėjos, savanorystė teismuose pasitarnauja ir kaip būdas bylą išspręsti kuo greičiau, nevilkinti teismo proceso. Dažnai teismo savanorių pagalbos susilaukia ir asmenys į teismą atvykę su mažamečiais vaikais. Tuomet savanoriai gelbsti prižiūrėdami tėvų atvestas atžalas. Tai prisideda prie teismo darbo spartos, greitesnio teismo proceso.

Šios Lietuvos teismų vykdomos socialinės iniciatyvos, padedančios į teismą atvykstantiems žmonėms patirti kuo mažiau streso ir neigiamų emocijų, buvo įvertintos ir tarptautiniu lygmeniu. Birželio 1 d. Lisabonoje vykusios Europos teismų tarybų tinklo (ENCJ) Generalinės Asamblėjos metu Lietuvos teismams buvo skirtas prestižinis „Pozityvaus pokyčio“ apdovanojimas (angl. „Award for Positive Change“) už socialines iniciatyvas, kuriančias saugesnę psichologinę aplinką teismo proceso dalyviams.

Tokio pobūdžio savanorių tinklai teismuose veikia ne tik Lietuvoje, bet yra pakankamai plačiai vystoma iniciatyva ir Europoje. Vis tik Lietuvos teismuose esantis savanorių tinklas yra unikalus tuo, kad iniciatyva kurti savanorių tinklą, atėjo iš pačių teismų. Užsienyje savanorių tinklus dažniausiai koordinuoja įvairios nevyriausybinės organizacijos, universitetai ir kt.

teismai.lt informacija