Panevėžio civilinės metrikacijos skyrius. Vilmos Samulionytės fotografija.

Rugpjūčio 3 d. (penktadienį) 19 val. galerijoje „si:said“ (Daržų g. 18, Klaipėda) atidaroma Vilmos Samulionytės fotografijų paroda „60 monumentų“.

Fotografijų serijoje „60 monumentų“ fiksuojami civilinės metrikacijos skyriai. Lietuvoje yra 60 civilinės metrikacijos skyrių. Tarybiniais laikais reorganizavus valstybinę santvarką, visuomenės ritualai turėjo taip pat kisti. Naujai įkurti Civilinės metrikacijos skyriai pakeitė buvusias tradicines santuokos vietas, ir tai tapo vienintele oficialia institucija, kuri galėjo įteisinti santuoką.

Tokios dirbtinai sukonstruotos erdvės staiga tapo ir įteisinančia įstaiga, ir tavo gyvenimo šventės vieta, kurią seniau dažniausiai įprasmino bažnyčia. Po Tarybų Sąjungos griūties civilinės metrikacijos skyriai išliko ir toliau atlieka savo funkciją. Kitą vertus, dabar santuoką oficialiai galima vėl įteisinti ir bažnyčioje. Per pastarąjį dešimtmetį pastebimas nuoseklus metrikacijos skyrių tuštėjimas.

Naujausioje parodoje dokumentuojamas tarybinių laikų palikimas, kuris egzistuoja kaip reliktinis objektas, bet ne iki galo beatliekantis savo funkcijas. Fotografijų frontalinė kompozicija ir koncentracija į pagrindinį objektą – stalą, ant kurio pasirašomas sprendimas, nukreipia mintį į institucijos biurokratiškumą, o matomas interjerų dekoratyvumas išryškina dirbtinį erdvių sakralumą. Serijoje naudojamas tipologiškumo principas dokumentuoja ir sovietinės ideologijos vizualios kultūros principus, ir savo tuštumu akcentuoja monumentalios pompastikos nehumaniškumą.

Vilma Samulionytė (g. 1978) baigė fotografijos studijas Prahos menų akademijoje, Fotografijos katedroje (FAMU). Studijų metais aktyviai dalyvavo parodų veikloje, yra gavusi Lietuvos bei Čekijos kultūros ministerijų stipendijas edukacijai ir parodų organizacijai. Po studijų Prahoje dvejus metus dirbo fotografe Rijade (Saudo Arabijoje). Šiuo metu tęsia fotografinius bei audiovizualinius projektus, pradėtus Saudo Arabijoje, ir vykdo naujus Lietuvoje. 2013‒2015 m. dalyvavo keliaujančioje bienalėje „Young European Talents“. 2013 m. ji tapo „Unesco/Aschberg“ rezidencijų programos dalyve „Instituto Sacatar“, Itaparikoje (Brazilijoje).

Paroda veiks iki rugpjūčio 24 d. Parodą iš dalies remia Klaipėdos miesto savivaldybė.

Plungės civilinės metrikacijos skyrius. Vilmos Samulionytės fotografija.
Klaipėdos civilinės metrikacijos skyrius. Vilmos Samulionytės fotografija.