Baltijos šalių trio „Tempus Balticus“.

Rugsėjo 11 dieną 18 valandą Chodkevičių rūmuose (Didžioji g. 4, Lietuvos dailės muziejus) vilniečių laukia išskirtinis koncertas. Čia pirmą kartą Lietuvoje prisistatys vienas ryškiausių šiandienos Baltijos šalių trio „Tempus Balticus“ (pianistas Johanas Randvere, Estija, violončelininkė Mara Botmane, Latvija, ir klarnetininkas Janis Tretjuks, Latvija) ir sopranas Eglė Šlimaitė.

Šiuo koncertu, skirtu Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybių šimtmečio jubiliejui, M. K. Čiurlionio namai pradeda trejus metus truksiantį projektą „Kultūros keliai“. Drauge su Leipcigo universitetu (Vokietija) ir Oslo opera „Opus“ (Norvegija) parengtas ir iš „Creative Europe“ programos finansuojamas projektas nužymės per Europą besidriekiančius muzikos kelius, jungiančius skirtingas šalis ir kultūrines erdves, atskleis visą Europą siejančias idėjas ir patirtis.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Edvardas Griegas ir Clara Schumann-Wieck – tai trys muzikai, išskirtinės asmenybės, kompozitoriai ir atlikėjai, kurie yra pasirinkti šios programos idėjine ašimi. Su šių autorių istorinėmis kelionėmis, kūryba ir įžvalgomis bus siejamas projekto programos turinys, šiuos kūrėjus ir jų įspaudus šiandienos kultūroje plačiajai auditorijai pristatys programos organizatoriai. Projekto metu bus rengiami seminarai, kūrybinės dirbtuvės, parodos, festivaliai ir koncertų ciklai.

Pirmasis šios tarptautinės programos koncertų ciklas „M. K. Čiurlionio muzikiniai keliai Europoje“, parengtas primenant tas kultūrines erdves, kuriose M. K. Čiurlionis studijavo muziką ir dailę, sėmėsi gyvenimo patirties ir susipažino su naujausiomis meninėmis tendencijomis: Lenkiją, Vokietiją ir Latviją. M. K. Čiurlionio patirtis istorinėje Latvijoje, jo apsilankymas plenere Ribiniškėse, yra mažiau žinomas istorinis faktas, tad pirmasis koncertas kaip tik ir siekia priminti M. K. Čiurlionio ryšį su Baltijos šalių erdve, pažymėti jo neabejotiną įtaką besiformuojančioms tautinėms Baltijos regiono kompozicinėms mokykloms.

Programoje Chodkevičių rūmuose rugsėjo 11 d. 18 val. skambės visų trijų Baltijos šalių kompozitorių muzika. Čia išgirsime Erkki-Sveno Tüüro (g. 1959 m.), nepaprastai produktyvaus jau devynias simfonijas sukūrusio šiandienos Estijos kompozitoriaus, kurio kūrinius užsako Suomijos, Švedijos, Didžiosios Britanijos simfoniniai orkestrai, trio fortepijonui, violončelei ir klarnetui.

Pēterio Plakidžio (1947–2017 m.) kūrinys „Dedikacija Bramsui“ pristatys klausytojams vieno ryškiausių vos pernai anapilin iškeliavusio Latvijos kompozitoriaus kūrybą, pažymėtą nepaprastai virtuoziško įvairias kultūrines erdves ir stilistikas sujungiančio braižo.

Lietuviškieji koncerto akcentai – tai M. K. Čiurlionio (1875–1911 m.) kūriniai fortepijonui, interpretuojami Lietuvoje jau gerai pažįstamo, vieno ryškiausių savo kartos pianistų iš Estijos Johano Randvere, taip pat dviejų labai skirtingų kompozitorių – nuolat netikėtus, kartais tiesiog chuliganiškus sprendimus atrandančio Giedriaus Kuprevičiaus (g. 1944 m.) ir vienos talentingiausių savo kartos kompozitorių Konstancijos Brundzaitės (1942–1971 m.) dainos, atliekamos soprano Eglės Šlimaitės. Programą koncerte Chodkevičių rūmuose pristatys pianistas, M. K. Čiurlionio namų vadovas Rokas Zubovas.

Jaunatviška energija pulsuojantis trio „Tempus Balticus“ (pianistas Johanas Randvere, Estija, violončelininkė Mara Botmane, Latvija, ir klarnetininkas Janis Tretjuks, Latvija), susikūręs 2016 metais ir pagrindiniu savo programų akcentu visada pasirenkantis Baltijos šalių muziką ir jos sklaidą pasaulyje, ir tarptautinių konkursų laureatė, sopranas Eglė Šlimaitė rugsėjo 12 dieną programą pakartos Panevėžio Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje. O rugsėjo 13 dieną programą galės išgirsti Šiaulių klausytojai Polifonijos salėje.

Visi koncertai yra nemokami, o jau spalio ir lapkričio mėnesiais ciklas „M. K. Čiurlionio muzikiniai keliai Europoje“ įvairiuose Lietuvos miestuose pristatys dar dvi M. K. Čiurlionio ir Europos kultūrinius saitus atskleidžiančias muzikines programas: „Įspūdžiai iš Leipcigo“ ir „Po studijų Varšuvoje“. 

Koncertas „M. K. Čiurlionio muzikiniai keliai Europoje“ – rugsėjo 11 d. 18 val. Chodkevičių rūmuose (Didžioji g. 4, Lietuvos dailės muziejus). Koncertą veda Rokas Zubovas. Renginys nemokamas.