Violončelininkas Narekas Hakhnazaryanas.
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir jo meno vadovas bei vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Rugsėjo 14 d. simfoninės muzikos koncertu Lietuvos nacionalinė filharmonija pradeda 78-ąjį koncertų sezoną. Pradžia bus netikėta, mat keičiasi lauktasis koncerto solistas. Vietoje ūmai susirgusio garsiojo italų violončelininko Giovanni Sollimos grieš XIV tarptautinio Piotro Čaikovskio konkurso pirmos premijos ir aukso medalio laimėtojas, vienas ryškiausių savo kartos violončelininkų Narekas Hakhnazaryanas. 

N. Hakhnazaryano pasirodymus kritikai vertina itin aukštai, o įtakingas leidinys „The Strad“ atlikėjo griežimą apibūdina kaip žaviai nuostabų. 2014 m. jis pateko tarp BBC naujosios kartos atlikėjų, o 2016 m. rugpjūtį debiutavo festivalyje „BBC Proms“. 2018–2019 m. koncertų sezoną numatyti N. Hakhnazaryano pasirodymai Šiaurės Amerikos festivaliuose, debiutas Kolorado muzikos festivalyje, diriguojant Peteriui Oundjianui, koncertai renginių serijoje „Music in the Mountains“, pasirodymai su trio Z.E.N Aspeno muzikos festivalyje ir festivalyje „Ottawa Chamberfest“.

Šį sezoną N. Hakhnazaryanas grįžta koncertuoti su Baltimorės simfoniniu orkestru, su juo pagrieš E. Elgaro Koncertą violončelei ir orkestrui, o su Pietų pakrantės kameriniu orkestru atliks C. Saint-Saënso Koncertą violončelei. Tarp pasirodymų Europoje – trys rečitaliai Londono „Wigmore Hall“ su pianistais Pavelu Kolesnikovu ir Oxana Shevchenko.

Violončelininko repertuare – turtinga solo, kamerinės ir koncertinės muzikos paletė nuo W. A. Mozarto, L. van Beethoveno, A. Dvořáko iki S. Rachmaninovo, A. Chačaturiano ir kt. N. Hakhnazaryanas griežė su tokiais kolektyvais kaip Vienos, Stokholmo karališkosios filharmonijos, Helsinkio, NHK, Taivano filharmonijos, Vakarų Australijos simfoniniai, Miuncheno kamerinis orkestrai.

Solo rečitalius ir trio kamerinės muzikos koncertus jis surengė Londone, Briuselyje, Ženevoje, Amsterdame, Milane ir kt. Šį spalį atlikėjas rengia pasirodymą Violončelininkų bienalėje Amsterdame. Netikėtas N. Hakhnazaryano pasirodymas Vilniuje Lietuvos publikai bus nuostabi proga susipažinti su atlikėju, jau surengusiu pasirodymų visame pasaulyje su svarbiausiais orkestrais ir įsitvirtinusiu kaip vienas ryškiausių savo kartos violončelininkų.

Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) ir dirigento Modesto Pitrėno koncerte bus ir daugiau pakeitimų. Vietoj programoje skelbto G. Sollimos Koncerto violončelei ir orkestrui „Liaudies pasakos“ („Folktales“) skambės P. Čaikovskio „Variacijos rokoko tema“ violončelei ir orkestrui, op. 33. Būtent šio, aukščiausio profesinio meistriškumo reikalaujančio, kūrinio solo partiją atliks armėnų kilmės violončelininkas N. Hakhnazaryanas. 

Tai, kad Filharmonijos scenoje šįkart dar neišvysime violončelininko G. Sollimos, iš dalies kompensuos koncerte skambėsiantis jo kūrinys – kompozicija violončelėms ir styginiams „Violončelės, vibrato!“ („Violoncelles, vibrez!“). Šį kūrinį, kaip ir žadėta, atliks lietuvių violončelininkas Glebas Pyšniakas, o G. Sollimos partiją perims latvių violončelininkas Ērikas Kiršfeldas. Jis yra Liepojos simfoninio orkestro „Gintaro skambesys“ violončelių koncertmeisteris. Ilgus metus Ē. Kiršfeldas buvo kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ solistas ir violončelių koncertmeisteris. 

LNSO sezono pradžios koncerte dar skambės Aarono Coplando siuita „Apalačų pavasaris“ („Appalachian Spring“) ir jautri lietuvių kompozitorės Kristinos Vasiliauskaitės simfoninė partitūra „Simfonetė“. Tai bus subtili įžanga į 78-ąjį koncertų sezoną, šį pusmetį pratęsiant maestro Modesto Pitrėno sumanymą 2018-ųjų simfoninės muzikos koncertais savaip įprasminti Valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimą.

„Kiekvienoje LNSO programoje yra vienokia ar kitokia su šio valstybei svarbaus įvykio minėjimu mus siejanti gija“, – sako M. Pitrėnas.

LNF 78-ojo sezono pradžios koncertas vyks rugsėjo 14 d., penktadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.