Režisierius Gytis Bernardas Padegimas. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Valstybės teatras.

Rugsėjo 20 dieną, ketvirtadienį, 18.30 val. Vilniaus mažojo teatro salėje viešą paskaitą „Valstybės teatras. Pirmasis dešimtmetis: konsolidacijos metas“ skaitys režisierius Gytis Padegimas. Moderatorius – teatrologas dr. Martynas Petrikas.

Nuo liaudies iki tautos, nuo šiaudinės pastogės iki Seimo, operos, universiteto ir mokslo akademijos, nuo maldaknygės iki enciklopedijos ir filosofinių veikalų, nuo baudžiavos iki nepriklausomybės (Vaclovas Biržiška): pirmaisiais XX a. dešimtmečiais įvykęs Lietuvos tapsmas amžininkams regėjosi kaip nesulaikomas lietuviškas kultūrinis „audra ir veržimasis“.

Šiame susitikime pažvelgsime į profesionalaus lietuvių teatro užuomazgas ir ankstyvąją raidą, aptarsime kultūrinį bei politinį foną, kuriame susiformavo profesionali lietuvių teatro praktika. Paskaitos metu aplankysime Valstybės teatrą Kaune, kur 1920 m. gruodį įvyko pirmosios profesionalaus lietuvių dramos ir operos teatro premjeros ir žiebėsi, švietė bei kartais geso įdomiausi kūrybiniai sumanymai, ambicingiausi projektai ir jų kūrėjai. Panagrinėsime ir tuometinę spektaklių statymo kultūrą: kodėl teatro scenoje pasirodydavo tam tikros pjesės, kokia buvo aktorių populiarumo paslaptis ir kodėl scenovaizdis buvo surenkamas teatro sandėliuose.