EPA nuotrauka

„Padėkite Bažnyčiai Airijoje padaryti galą šiai istorijai. Ir ką galvoju, kai kalbu apie galą? Ne paprastą puslapio užvertimą, bet vaistų, atitaisymo ieškojimą, viso to, kas būtina žaizdų gydymui ir gyvenimo sugražinimui žmonėms“, – šie popiežiaus Pranciškaus žodžiai buvo ištarti apaštalinėje nunciatūroje Dubline, susitikime su keliomis dešimtimis airių jėzuitų, rugpjūčio 25 dieną. Šio neformalaus susitikimo apibendrinimas ir išsakytos mintys buvo paskelbti rugsėjo 13 dieną jėzuitų žurnale „Civiltà Cattolica“.

Į susitikimą su jėzuitais Pranciškus atėjo tuoj po susitikimo su aštuoniais lytinius išnaudojimus patyrusiais asmenimis. „Nesename laiške, kurį parašiau Dievo Tautai, kalbama apie gėdą dėl išnaudojimų. Noriu tai pakartoti ir perteikti jums čia, šiandien“, sakė savo klausytojams popiežius.

„Vieną dalyką supratau labai aiškiai: ši išnaudojimų drama, ypač kai yra plačių proporcijų ir sukelia didelį pasipiktinimą, kaip kad atvejai Čilėje ar čia, Airijoje, ar Jungtinėse Valstijose, yra lydima situacijų Bažnyčioje, kurios pasižymi elitizmu ir klerikalizmu, nesugebėjimu būti arti Dievo tautos. Elitizmas ir klerikalizmas palankūs kiekvienai piktnaudžiavimo formai. Dar anksčiau už seksualinį išnaudojimą yra piktnaudžiavimas galia ir sąžine. Dėl to jūsų prašau pagalbos. Drąsos. Būkite drąsūs! Sunku patikėti istorijomis, kurios, mačiau, buvo gerai dokumentuotos. Jas girdėjau čia, kitame kambaryje, ir likau giliai sukrėstas. Tai speciali misija jums: valyti, keisti sąžines, nebijoti dalykų pavadinti jų vardu“, – sakė popiežius, kuris vėliau, atsakydamas į kitą klausimą, papildė: „Turime pranešti teisėsaugai atvejus, apie kuriuos sužinome. Lytinis piktnaudžiavimas yra piktnaudžiavimo galia ir sąžine pasekmė, kaip sakiau pirma. Piktnaudžiavimas galia egzistuoja: kas iš mūsų nepažįsta autoritariško vyskupo? Bažnyčioje visada buvo autoritariškų vyskupų ir vienuolijų vyresniųjų. O autoritarizmas yra klerikalizmas. Kartais autoritarizmas painiojamas su autoritetingu ir ryžtingu siuntimu į misiją. Bet tai du skirtingi dalykai. Reikia įveikti autoritarizmą ir atskleisti siuntimo į misiją paklusnumą“.

[...]

Rugsėjo 13 dieną įvyko popiežiaus ir Jungtinių Amerikos Valstijų vyskupų konferencijos vadovų susitikimas. Į Romą atvyko Konferencijos pirmininkas kardinolas Danielius DiNardo, vicepirmininkas arkivyskupas Jose Horacio Gomezas ir generalinis sekretorius mons. Brianas Bransfieldas. Kartu su jais atvyko ir kardinolas Seanas Patrickas O’Malley, Popiežiškosios nepilnamečių apsaugos komisijos pirmininkas. Šio susitikimo kontekstas yra kova prieš lytinius išnaudojimus ir piktnaudžiavimus bažnytinėje aplinkoje. Katalikų Bažnyčia JAV jau keliolika metų turi labai griežtas ir visapusiškas normas šiuo klausimu, kunigų ir diakonų, nusikaltusių piktnaudžiavimu, laukia nulinė tolerancija. Tačiau pastaraisiais mėnesiais kilęs arkivyskupo Theodore’o McCarricko, iš kurio atimtas kardinolo titulas, skandalas iškėlė naujų klausimų apie hierarchų atskaitomybę.