Pianistas Petras Geniušas ir Čiurlionio kvartetas. Sauliaus Žiūros nuotrauka

Rugsėjo 29 d. Filharmonijos Didžiojoje salėje skambės kamerinės muzikos programa „Romantiški kvintetai“, o ją klausytojams dovanos vienas iškiliausių kvarteto žanro puoselėtojų Lietuvoje – Čiurlionio kvartetas ir šio ansamblio bendramintis bei bendražygis, Lietuvos pianistinio meno simboliu vadinamas Petras Geniušas. Romantiškų nuotaikų programoje skambės Franzo Schuberto ir Bohuslavo Martinů muzika.

Čiurlionio kvartetas 2018-aisiais švenčia 50-metį, taigi jiems šis koncertų sezonas jubiliejinis. Kolektyvas vienas pirmųjų Lietuvoje, 1990-aisiais, pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją ir jau daug metų solidžiai atstovauja Lietuvos muzikinei kultūrai, griežia svarbiausiose Lietuvos ir pasaulio scenose.

Per pastaruosius kelerius metus kvartetas reprezentavo Lietuvos kultūrą JAV, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, „Šilko kelio“ festivalio renginiuose Kinijoje, Šv. Magnuso festivalyje Škotijoje, „Prahos pavasaryje“ Čekijoje, Lietuvos kultūros sezonų pradžios renginiuose Krokuvoje ir kitur. 2015 m., minint Mykolo Kleopo Oginskio metus, kvartetas koncertavo Lietuvoje ir Italijoje – Florencijoje, Akviloje ir Romoje. Šiais metais kolektyvas aktyviai dalyvauja Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio renginiuose Lietuvos miestuose, miesteliuose ir užsienyje.

Priminsime, kad kvartetas susikūrė 1968 m., jo nariai tuo metu studijavo Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija), o jiems vadovavo profesorius, Lietuvos kvarteto primarijus Eugenijus Paulauskas. Daug pagelbėjo profesorė Kornelija Kalinauskaitė. Pirmoji kvarteto sudėtis: Rimantas Šiugždinis (I smuikas), Saulius Kiškis (II smuikas), Aloyzas Grižas (altas), Saulius Lipčius (violončelė). Muzikantai savo meistriškumą tobulino pas Borodino, Tanejevo, Tátrai ir kitų kvartetų narius, kurį laiką, 1973–1977 m., dirbo Sočio (Rusija) filharmonijoje. Nuo 2003 m. kvartete griežia Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas), Saulius Lipčius (violončelė).

Nuo pat susikūrimo kvartete griežęs violončelininkas Saulius Lipčius džiaugiasi, kad ilgus dešimtmečius galėjo dirbti bendraminčių komandoje. Šiais metais jis savo pultą užleidžia į Lietuvą iš Austrijos sugrįžusiam talentingam jaunam atlikėjui Glebui Pyšniakui. Tačiau ne vienoje kvarteto programoje dalyvauja ir S. Lipčius, kaip ir šįkart, jubiliejiniame koncerte, kur visi kartu atliks nepaprasto grožio ir gilaus dramatizmo Franzo Schuberto Styginių kvintetą C-dur, parašytą 1828 m., likus vos keliems mėnesiams iki autoriaus mirties. Kvintetas liudija apie giliausius kompozitoriaus sielos išgyvenimus, kuriuos autorius perteikia nepaprastai meistriškai, naudodamas klasikinę formą ir modernėjančią muzikinę kalbą.

Antroje koncerto dalyje su kvartetu muzikuos pastaruoju metu ypač dažnai kamerinės muzikos programas rengiantis pianistas Petras Geniušas. Su Čiurlionio kvartetu jis atliks retai skambantį Bohuslavo Martinů Fortepijoninį kvintetą Nr. 2. Iš Čekijos kilęs XX a. pradžios kompozitorius, Antrojo pasaulinio karo pradžioje gyvenęs Prancūzijoje ir atradęs išskirtinį neobarokinį stilių, buvo priverstas pasitraukti į JAV, kur 1944 m. ir sukūrė šį kvintetą bei daugelį kitų stambios formos kūrinių. 

B. Martinů Antrojo kvinteto pabaigoje skambanti šviesi ir pakili gaida simboliškai vainikuos visą jubiliejinę romantinę programą. 

Čiurlionio kvarteto 50-mečio koncertas „Romantiški kvintetai“ įvyks rugsėjo 29 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Čiurlionio kvartetas. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka