Ūlos Šveikauskaitės iliustracija

Šeimos ir asmens saviugdos centras „Bendrakeleiviai“ renka papildomą išėjimo iš skyrybų krizės grupę, kurią lydės psichologės Jelena Trofimova ir Lina Serapinaitė bei kunigas Antanas Saulaitis SJ.

„Pagalba sau – pagalba vaikui – pagalba sau sužinant, kaip geriausia padėti savo vaikui. Pasak Šeimos ir asmens saviugdos centro „Bendrakeleiviai“ vadovės Elvyros Kučinskaitės, šiuos tris „mygtukus“ reiktų spėti ir įmanyti suspaudyti skyrybų metu ir iškart po jų buvusiems sutuoktiniams, kad iš šeimos griūties visi jos dalyviai, o ypač vaikai, išeitų su mažiausiais nuostoliais.

„Nepadėsite sau, neįstengsite padėti ir vaikui. Nepadėsite vaikui, kur kas sunkiau bus po krizės pakilti patiems. Neturėdami žinių, kaip padėti savo vaikui geriausiu būdu, užtruksite su pagalba, vadinasi, užsibūsite sunkumuose. Taip mano specialistai. Tą stebi ir „Bendrakeleivių“ praktikai, pasidarbavę, kad visi šie trys mygtukai būtų paruošti startui. Ne visada įmanoma visa tai padaryti vienu metu, bet padaryti įmanoma“, – sako E. Kučinskaitė.

Rūpinimąsi savimi ir vaikais viena iš „Bendrakeleivių“ įkūrėjų vadina pirmąja investicija į naują gyvenimo etapą.

Kompleksinę pagalbą išgyvenantiems skyrybų krizę suaugusiesiems ir vaikams teikianti visuomeninė organizacija renka ne tik papildomą išėjimo iš skyrybų krizės grupę, bet ir nuo spalio 10 dienos tėvus pakvies į 9 praktinius seminarus apie vaikus skyrybų metu ir po jų. 

Seminarų ciklo temos ir registracija – svetainėje bendrakeleiviai.lt

Psichologės Veronika Klimenkienė ir Lina Čepulytė ves 7–10 metų skyrybų vaikų grupę, kurioje įvairių užsiėmimų metu vaikai turės galimybę išreikšti savo nuslopintus ar neįsisąmonintus jausmus, baimes, įtampas bei kitus su tėvų skyrybomis susijusius sunkumus. Daugiau apie grupes ir registraciją į jas taip pat galima sužinoti „Bendrakeleivių“ interneto svetainėje.

Kaip pabrėžė „E. Kučinskaitė, skyrybos – daugybinė netektis. Išsiskyręs žmogus praranda ne tik sutuoktinį – vienas iš poros praranda arba iš dalies praranda vaikus, kurie lieka su kitu.

Skyrybos dažnai reiškia ir padidėjusią buitinių rūpesčių naštą, buvusio socialinio, materialinio statuso praradimą, o likusiems su vaikais – realią skurdo grėsmę.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje skurdo riziką patiria net 46 proc. vienišų motinų (tėvų), auginančių vaikus.

Dėl tėvų skyrybų su vienu iš tėvų kasmet lieka augti apie 7 tūkst. vaikų. Kas trečias vaikas pastaraisiais metais gimsta ne santuokoje.

Per pirmą šių metų pusmetį išsituokė beveik 5,5 tūkst. porų, paskelbė Statistikos departamentas. Ir nors tai 337 poromis mažiau nei sausio–rugpjūčio mėnesiais pernai, džiaugtis mažėjančiu skyrybų skaičiumi anksti. Lietuvoje skyrybų lygis išlieka vienas aukščiausių ES.

Statistikos departamentas suskaičiavo, kad pirmą 2018 metų pusmetį išsituokė 5835 poros. Tai 337 poromis mažiau negu 2017 metais tuo pačiu laikotarpiu.

Pernai absoliuti skyrybų rekordininkė buvo Visagino savivaldybė, kur bendras ištuokų rodiklis tūkstančiui gyventojų siekė net 5. Žemiausias ištuokų rodiklis buvo Skuodo (2,3), Pasvalio (2,5), Vilniaus rajono (2,6) savivaldybėse.

Lietuvoje skyrybų lygis – ne tik vienas aukščiausių Europos Sąjungoje (ES), bet ir, prognozuojama, augs.

Pastaraisiais Eurostato duomenimis, aukščiausiu bendruoju skyrybų rodikliu išsiskyrė Danija (3,4), Lietuva (3,3) ir Latvija (3,1). Mažiausi bendrieji skyrybų rodikliai 2014 m. fiksuoti Airijoje (0,6), Maltoje (0,8), Italijoje (0,9), Slovėnijoje (1,2), Kroatijoje (1,4), Graikijoje, Bulgarijoje (1,5).