Parodos „Vaikų knygų potvynis“ akimirkos. Asmeninio archyvo nuotrauka
Parodos „Vaikų knygų potvynis“ akimirkos. Asmeninio archyvo nuotrauka

„Vaikai visur panašūs, knygose jie nori skaityti apie tuos pačius dalykus“, – sako iš tarptautinio vaikų literatūros festivalio „Mýrin“ grįžęs programos „Vaikų žemė“ vadovas Justinas Vancevičius. Dalyvavęs priėmime pas Islandijos prezidentą Guðni Th. Jóhannessoną, vaikų literatūros srities profesionalams skirtoje konferencijoje, kurią atidarė pirmoji Islandijos ponia Eliza Jean Reid, susipažinęs su būriu Islandijos ir kitų Šiaurės šalių vaikų rašytojų ir iliustratorių, jis parsivežė idėjų ir Vilniuje organizuojamam „Vaikų Kalėdų salos“ festivaliui. Gruodžio pradžioje jis antrą kartą bus surengtas Vilniaus mokytojų namuose.

Tarptautinis vaikų literatūros festivalis „Mýrin“ Islandijos sostinėje Reikjavike šiais metais vyko devintą kartą.

„Festivalio dalyviai susirinko fantastiškoje kultūros erdvėje – „Nordic House“. Šiaurės šalių namuose vyksta įvairių meno rūšių pristatymai – parodos, koncertai, spektakliai, skaitymai. Visa tai papildo paukščių giesmės – pastatą garsus suomių architektas Alvaras Aalto suprojektavo netoli miesto centro esančiame Vatnsmýrino gamtos rezervate. Tai saugoma teritorija, kurioje peri ir gyvena daug paukščių rūšių. Beje, į lietuvių kalbą išverstas festivalio pavadinimas tą ir reiškia – raistą“, – pasakoja Justinas Vancevičius.

Islandai jau daug metų yra vadinami daugiausia rašančių ir skaitančių žmonių tauta. Vaikų literatūrai čia skiriamas didžiulis dėmesys. Tai rodo ir tai, kad festivalyje aktyviai dalyvavo šalies prezidentas bei jo žmona. Islandijos prezidento žmona Eliza Jean Reid yra įkūrusi Islandijos rašytojų atokvėpio stotelę – tarptautinę rezidencijos ir mokymosi programą rašantiems žmonėms iš viso pasaulio.

Apie ką islandai rašo savo vaikams? „Apie tai, kas svarbu ne tik islandų, bet ir visiems pasaulio vaikams – baimes, nerimą, meilę, patyčias, – sako J. Vancevičius. – Įdomu tai, kad į savo istorijas jie įpina labai daug mitologinių veikėjų, kurie atėjo iš senųjų islandų sagų, prosenelių pasakojimų. Legendų ir mitų paveldas Islandijoje dar labai gyvas.“

Festivalyje Reikjavike dalyvavo daugiau nei 25 kūrėjai iš įvairių Šiaurės šalių, taip pat Prancūzijos ir Lenkijos. Daug dėmesio skirta Šiaurės šalių mitologijos motyvams vaikų literatūroje ir fantasy žanrui. Festivalyje dalyvavo ir keli autoriai, kurių knygos išverstos į lietuvių kalbą: islandų rašytoja ir iliustratorė Áslaug Jónsdóttir, kurios knygos apie pabaisiukus – „Mažasis Pabaisiukas sako NE!“, „Dideli pabaisiukai neverkia“ (leidykla „Burokėlis“) – Lietuvoje pasirodė 2014-aisiais. Prancūzų rašytojas ir iliustruotojas Benjaminas Chaud, kurio knygas apie drambliuką Pomelą yra išleidusi leidykla „Nieko rimto“, bei kūrėjų pora iš Lenkijos Aleksandra Mizielińska ir Danielis Mizielinskis, kurių knygas „Namukas“, „Menas“, „Dizainas“ yra išleidęs MO muziejus.

Renginyje taip pat dalyvavo nemažai pasaulyje žinomų Šiaurės šalių rašytojų ir iliustratorių. Su Astrid Lindgren glaudžiai bendradarbiavusi, daugeliui jos tekstų iliustracijas piešusi Marit Törnqvist, pasaulinio garso švedų vaikų rašytojo Ulfo Starko tekstams apie dėdulę Petsoną iliustracijas kūrusi dailininkė Anna Höglund, taip pat garsiąją „Valhalos“ komiksų seriją sukūręs danų vaikų rašytojas ir iliustratorius Peteris Madsenas.

Prieš Kalėdas Islandijoje išleidžiama labai daug naujų knygų, čia dar nuo Antrojo pasaulinio karo gyvuoja tradicija per Kalėdas dovanoti knygas. Jų, žinoma, gauna ir kiekvienas vaikas.

Kaip islandams sekasi skaitymu sudominti mažuosius? J. Vancevičius sako, kad šioje srityje islandai – itin kūrybingi: „Islandų televizijos žvaigždė, rašytojas Ævar Þór Benediktssonas, šiais metais nominuotas Astridos Lindgren premijai, sugalvojo tokį žaidimą: penki daugiausia knygų perskaitę Islandijos vaikai tampa jo knygų herojais. Kaip susiklostys šių herojų likimai, žino tik rašytojas, ir tai vaikus labai intriguoja.“

Lietuvoje skaitymo festivalius organizuojančiam J. Vancevičiui literatūros festivalio „Mýrin“ programa savo struktūra pasirodė panaši į „Vaikų Kalėdų salą“: viena diena buvo skirta mokykloms – dirbtuvėse drauge su rašytojais ir iliustratoriais dalyvavo moksleivių klasės, festivalio svečiai buvo pakviesti į konferenciją vaikų literatūros kūrėjams, skaitymo skatintojams. Savaitgalį į dirbtuves, susitikimus, koncertus ir kitas veiklas islandai pakvietė šeimas.

„Tikiuosi, kitais metais ledo salą pavyks atplukdyti iki „Vaikų Kalėdų salos“, – sako iš festivalio Islandijoje grįžęs, Lietuvos vaikus skaityti skatinantis J. Vancevičius. Jo išvyką į Islandiją parėmė Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje.

Vaikų ir jaunimo literatūros festivalis „Vaikų Kalėdų sala“ vyks gruodžio 7–9 d. Vilniaus mokytojų namuose. Renginys nemokamas. Daugiau apie festivalį sužinosite feisbuke

Parodos „Vaikų knygų potvynis“ akimirkos. Asmeninio archyvo nuotrauka

Vaikų literatūra Islandijoje

Islandijos gyventojų skaičius apie 340 tūkstančių. Salos gyventojai save laiko vienais labiausiai skaitančių žmonių pasaulyje. 2014 m. duomenimis, čia išleista apie 1500 pavadinimų knygų (palyginimui Lietuvoje tuo pačiu laikotarpiu (apie 3 mln. gyventojų) – apie 3400 pavadinimų knygų). Pasak statistikos, vienas iš dešimties islandų kada nors išleidžia savo knygą, o 2013 metais atliktas tyrimas parodė, kad 50 proc. šalies gyventojų perskaito bent 8 knygas per metus, net 93 proc. – bent vieną knygą.

Islandijoje labai paplitusi tradicija Kalėdoms dovanoti knygas – jas dovanų gauna visi šalies gyventojai. Reikjavikas yra vienas iš UNESCO literatūros miestų.

Islandijoje vyksta daug nacionalinių skaitymo skatinimo iniciatyvų. Apie jas buvo pasakojama ir festivalyje „Mýrin“. Vienas iš jų – nacionaliniai vaikų kultūros rinkimai, kuomet iš vaikų ir paauglių sudaryta komisija renka mėgstamiausius metų muzikos atlikėjus, teatro pasirodymus, filmus, knygas ir kt. Rinkimuose taip pat dalyvauja vaikų sukurtos knygos, audiovizualiniai kūriniai. Kitas projektas – tai kankursas, kuriuo metu vaikai skatinami skaityti, o penki aktyvausi dalyviai tampa naujai kuriamas knygos personažais. Šio projekto autorius – Islandijos televizijos žvaigždė Ævar Þór Benediktsson šiemet nominuotas prestižiniam Astrid Lindgren apdovanojimui.