Režisierius Agnius Jankevičius (dešinėje). Lauros Vansevičienės nuotrauka
Režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Idiotas“ repeticija. Lauros Vansevičienės nuotrauka

Spalio 26 ir 27 d. Lietuvos rusų dramos teatre (LRDT) vyks Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Idiotas“ Fiodoro Dostojevskio romanų „Idiotas“ ir „Demonai“ temomis premjera.

Kūrybinė grupė: režisierius ir inscenizacijos autorius – Agnius Jankevičius, dailininkė scenografė – Laura Luišaitytė, muziką parinko A. Jankevičius, vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas, šviesų dailininkas – Vilius Vilutis.

„Spektaklio veiksmas vyks mūsų laikais, o kunigaikštis Myškinas iš dalies yra mano alter ego – pagal tai, kaip jis jaučiasi, bet ar jo atvirumas ir naivumas yra kokybės ženklas, nežinau. Šį spektaklį skiriu visiems tiems, kurie su savo mintimis ir jausmais bent kartą gyvenime jautėsi nereikalingi. Kur padėti save tokį, kokį aš pats save jaučiu? Tai svarbu kiekvienam. Nieko nėra baisiau, kaip jaustis nenaudingam, tai reiškia pūti gyvam. Žmogų palaiko valia ir tikėjimas plačiąja prasme, taip pat ir šalia esantys žmonės, per kuriuos jauti, kad esi naudingas“, – sako repeticijas Didžiojoje scenoje pradėjęs režisierius A. Jankevičius.

„Man svarbus Myškino vaikiškumas, kurį mes visi prarandame, o prie jo visada gera sugrįžti, nes viskas tampa daug paprasčiau gyvenime. Mano dešimtmetė dukra labai juokėsi išgirdusi, kad aš vaidinsiu idiotą, ir aš daug mąsčiau apie šią situaciją. Ji dar vaikiška, bet matau, kaip pamažu visuomenė ją pradeda apkrauti visokiais stereotipais. Taigi mums visiems kartais reikia sugrįžti į savo švarią vaikystės būseną“, – įsitikinęs kunigaikščio Myškino vaidmenį kuriantis Valentinas Krulikovskis.

Nuožmųjį Parfioną Rogožiną įkūnysiantis Valentinas Novopolskis sako, kad romanas jam labai patinka, yra jį skaitęs kelis kartus. „Ten tikrai yra labai daug apie ką pagalvoti, ir labai gaila, kad žmonės nebeturi laiko skaityti. Mano personažas romane man nepatiko, nors jį vaidinu jau antrą kartą. Po studijų metų, kai vaidinau Rogožiną, man įdomu susitikti su šiuo personažu dar kartą. Rogožinas romane ir spektaklyje yra skirtingi žmonės, ir spektaklyje, man rodos, įdomesnis“, – intrigavo būsimuosius žiūrovus V. Novopolskis.

„Iš Agniaus Jankevičiaus nelaukiame patogaus teatro, jis yra provokuojantis režisierius ir užduoda klausimus, kurie priverčia pamąstyti ne vieną dieną po spektaklio“, – kviečia į spektaklio „Idiotas“ premjerą LRDT vadovė Olga Polevikova.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs kunigas Algirdas Toliatas sakė, kad F. Dostojevskis be galo gilus dvasios žmogus ir jo romanas „Idiotas“ parašytas kaip Biblija, iškentėtas, išjaustas, parašytas savais žodžiais, bet labai atsakingai, su didžiule pagarba ir dvasingumu.

„Myškinas atrodo idiotas, bet jis kažką užkabina tarp žmogaus ir Dievo – tai labai subtilu, parašyta labai atsakingai, bent jau taip perskaitau. F. Dostojevskis kritikavo religiją, kuri prarado savo sielą, ir paėmė Myškiną kaip Kristaus įvaizdį. Myškinas provokavo tikrumą, bet ne sukdamas į pražūtį, o į išgelbėjimą. Ribos čia tokios jautrios, ir kaip nenueiti į kitą kraštutinumą, kai mes tik iškritikuojame, apipilame purvais, bet nepadedame žmogui žengti Dievo karalystės link?“ – svarstė A. Toliatas.