Vilius Slavinskas parodos atidarymo metu.

Pavargus nuo kasdieninės rudeniškos niūrumos norisi kažko šviesaus, šilto, spalvingo ir viltingo. Norisi užmerkti akis pilkai kasdienybei ir panirti į fantastines vizijas. Ir tai galima padaryti Kaune, Girstučio kultūros rūmuose veikiančioje Viliaus Ksavero Slavinsko parodoje „Naujos vizijos“.

Čia nerasime nieko pigaus: nei atviro erotizmo, nei saldaus kičo, nei paviršutiniškos didaktikos, mokančios, kaip gyventi ir ką vertinti. Čia rasime save. Kiekviename V. K. Slavinsko potėpyje, kiekvienoje spalvinėje dėmelėje, kiekvienos jo paveikslų būtybės išraiškoje ir žvilgsnyje, tarsi savo sielos veidrodyje, išvysime save pačius.

Vilius Slavinskas „Pažintis“

Tai liudija vienas iš pokalbių parodos atidarymo metu, nugirstas prie dailininko paveikslo „Būsena“. Vyras ir dvi moterys bandė įžvelgti emocinę būseną portrete, bet ji buvo tokia nevienareikšmiška, kad kiekvienas joje matė vis kitą nuotaiką. Pajuokavo, kad greičiausiai mato atsispindint savąsias. Ir šis nekaltas pokštas man tapo raktu į V. K. Slavinsko kūrybą.

Vilius yra tas menininkas, kuris savo kūriniuose visuomet palieka vietos bendraautoriui – žiūrovui. Atėjęs į Viliaus parodą su tave kankinančiais kartais asmeniniais, o kartais egzistenciniais klausimais, jo paveiksluose tarsi viziją išvysti atsakymą. Kiekvieną kartą tarsi paruoštą specialiai tau. Bet įžvelgti turi pats. Tarp šiandien kuriančių Lietuvos menininkų nesu mačiusi labiau lankytojų interpretacijoms atviro autoriaus už Vilių. Bežiūrint į jo vizijas ima vertis tavo asmeninės vizijos, tavo pasauliai, tavo šaknys.

Gal tai todėl, kad V. K. Slavinsko kūryba labiau pasąmoninė, srautinė, savaime besiskleidžianti kūrybos proceso metu. Neapkraudamas sąmoningomis intencijomis Vilius tarsi netyčia atveria joje archetipinį sluoksnį, mūsų visų bendrą pradžią ir įvelka tai į paslaptingą vizionistinį rūbą, kurį praskleidę ir randame savus atsakymus, pamatome tikrą savo atspindį ir nesumeluotą būseną. Į parodą įžengi tarsi į mitinę sakmę ir išeini iš jos pakylėtas ir pilnas.

Vilius Slavinskas „Artimi“

Be šio atradimo Viliaus paroda sužavėjo ir nauja menine kokybe, nežemiškais spalviniais deriniais, ypač kone antgamtine mėlyna ir įvairiausiomis jos variacijomis. Ryški ir kartu subtili koloristika kuria harmoningą formų ir spalvų pusiausvyrą, todėl kūriniai įgauna rafinuotos juslinės meditacijos poskonį. Be jokios abejonės, Viliaus stipriosios pusės yra jo koloristika ir vizionistinė stilistika. Jo kūryba traukia nežemišku paslaptingumu ir neribotomis tų paslapčių pažinimo galimybėmis.

Paroda Girstučio kultūros rūmuose Kaune veiks ir lankytojų lauks iki 2018 m. lapkričio 19 d.

Ričardo Grigo ir Valentino Kiauleikio nuotraukos

Vilius Slavinskas „Kitokios mintys“

Vilius Slavinskas „Melancholija“