E. Blaževič/LRT nuotrauka

Antradienį Seimas nepritarė Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadai dėl LRT parlamentinio tyrimo. 56 parlamentarams balsavus „už“ ir 56 „prieš“ bei 3 susilaikius, nutarta šį klausimą pavesti svarstymui Kultūros komitete, kuriam vadovauja „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.
 
Seimo laikinosios tyrimo komisijos atlikto parlamentinio tyrimo dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos valdymo, finansinės ir ūkinės veiklos išvadose pažymima, kad pasirinkta LRT struktūra, valdymo organų funkcijų pasidalijimas ir kompetencija, atsakomybės pasiskirstymo nebuvimas, kontrolės mechanizmų stoka sudaro prielaidą kilti rizikai, kad valstybės lėšos gali būti naudojamos neracionaliai.

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. E. Genio/LRT nuotrauka

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė komisijos siūlymus yra vadinusi bandymais politizuoti nacionalinį transliuotoją. Dėl grėsmės nepriklausomumui ji kreipėsi į Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizaciją UNESCO. „Sausį inicijuotas parlamentinis LRT ūkinės ir finansinės veiklos tyrimas virto precedentų neturinčiu bandymu įtvirtinti politinę LRT kontrolę, o tai kelia grėsmę LRT nepriklausomumui“, – UNESCO generalinei direktorei Audrey Azoulay rašė LRT vadovė.

Anksčiau paramą LRT išreiškė Europos transliuotojų sąjunga, Tarptautinis spaudos institutas, Latvijos bei Estijos nacionaliniai transliuotojai ir žurnalistai. Prieš balsavimą tai padarė ir Vokietijos tarptautinis transliuotojas „Deutsche Welle“ bei Rygoje veikiantis Baltijos žurnalistinio meistriškumo centras Baltic Centre for Media Excellence.

E. Genio/LRT nuotrauka

„Mums, kaip ir Europos transliuotojų sąjungai bei kitoms tarptautinėms organizacijoms, nerimą kelia pastangos daryti politinį spaudimą Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai, – rašoma „Deutsche Welle“ akademijos išplatintame pranešime. – Postsovietinėje Europoje LRT tapo visuomeninio transliavimo flagmanu, suvaidinusiu esminį vaidmenį Baltijos šalių demokratizacijos procese. Tikimės, jog į Lietuvos Seimas ir Laikinoji komisija LRT veiklai tirti gerbs ir rems LRT nepriklausomumą dabar ir ateityje.“

Baltijos žurnalistinio meistriškumo centro vadovė Gunta Sloga pastebi, kad Seimo laikinosios komisijos siūlymai bus įgyvendinti, iškils rimtas pavojus LRT nepriklausomumui ir galimybei tinkamai tarnauti Lietuvos visuomenės poreikiams.

„Visuomeninis transliuotojas yra kertinis akmuo, užtikrinantis stiprią ir nepriklausomą žiniasklaidos ekosistemą, tarnaujantis visoms socialinėms grupėms ir nustatantis nešališkos, aukšto lygio žurnalistikos kartelę. Nepriklausomas, profesionalus ir stiprus visuomeninis transliuotojas itin svarbus esant geopolitiškai sudėtingai situacijai visame Baltijos regione. Pastaruoju metu besirutuliojanti situacija kelia nerimą, kad bus pažeisti esminiai principai, užtikrinantys Lietuvos visuomeninio transliuotojo – LRT – nepriklausomumą“, – teigia G. Sloga.

Parengta pagal Seimo ir LRT informaciją