Sostinės „Arkos“ galerijoje (Aušros Vartų g. 7) iki gruodžio 7 dienos veikia Vilniaus teatro „Lėlė“ 60-mečiui ir atkurtos Lietuvos 100-mečiui skirta paroda „Dailė lėlių teatre“, sudaryta iš kelių atskirų ekspozicijų, kurias jungia lėlių teatro tema.

Vaikams ir suaugusiesiems skirta paroda atskleidžia, kad dėl glaudaus ryšio su daile „Lėlėje“ reiškėsi ne vien scenografijos kūrėjai: teatro įvaizdį formavo dailininkų kuriami plakatai ir programėlės, emblemos ir vinjetės, teatro bilietai ir medaliai, taip pat buvo leidžiamos dailininkų apipavidalintos ar sumaketuotos teatro brošiūros ir kiti spaudiniai.

Apie parodą pasakoja „Lėlės“ teatro meno vadovas VILMANTAS JUŠKĖNAS.

Parodos sudarytojas lėlininkas RIMAS DRIEŽIS pabrėžia, kad 1958 m. spalio 27 d. atidarytas Vilniaus teatras „Lėlė“ savo scenoje išplėtojo ir įtvirtino dominuojančios scenografijos, arba dailininko, teatrą, o ilgainiui dailininko dominavimas spektaklyje tapo viso lietuviškojo lėlių teatro ryškiausia ir vertingiausia savybe, išskiriančia mūsų lėlininkus iš kitų.

„Mažai kas atkreipia dėmesį į tai, kad mūsų teatras „Lėlė“, kuriam šįmet 60 metų, pradėjo kaip studentiškas teatras bibliotekiniame technikume, o po metų tapo profesionalus su ta pačia „Egle žalčių karaliene“, – sako jis.

Pasak R. Driežio, vaizdų kalba ir kita nežodinė raiška skatino „Lėlės“ dailininkus kreipti savo ieškojimus tarpdisciplininių menų link, nors anuomet šiai kūrybos sferai dar nė vardo nebuvo. Taip ne vienas dailininkas „Lėlėje“ ėmėsi režisuoti spektaklius, o scenografas ir režisierius viename asmenyje tapo įprastu reiškiniu.

Lapkričio 16 d. 18 val. vyks teminis vakaras „Aktorius ir lėlė“, per kurį susitiksime su režisieriumi ir dailininku iš Nyderlandų Neville'iu Tranteriu, šiuo metu „Lėlėje“ kuriančiu spektaklį „Karalius Ūbas“ (vakaro moderatorius – teatrologas Andrius Jevsejevas).

Lapkričio 23 d. 18 val. įvyks vakaras, skirtas lėlininkui Vitalijui Mazūrui ir teatrologei, lėlių teatro žinovei Audronei Girdzijauskaitei (moderatorė – teatrologė Rasa Vasinauskaitė).

Gruodžio 7 d. 18 val., per parodos uždarymą, programoje „Lėlės ir kinas“ žiūrėsime filmus, kuriuose vaidina teatrinės lėlės.

Vaikams parodoje bus skirtos lėlių gamybos dirbtuvės, lankytojų grupėms parodą pristatys kuratorius R. Driežis (pagal išankstinę rezervaciją, kreiptis į Vilniaus teatrą „Lėlė“).

Parodos organizatoriai: Vilniaus teatras „Lėlė“, dailės galerija „Arka“

Bernardinai.TV