Rembrandtas „Kristus mazgoja kojas Petrui“.

Lapkričio 28 d. 16 val. Kauno Perkūno name įsikūrusiame Gyvenimo ir tikėjimo institute (Aleksoto g. 6) bus atidaryta paroda – olandų dailininko Rembrandto van Rijno (1603–1669) piešiniai iš archyvinio aplanko, saugomo Vaidoto ir Auksės Žukų šeimos kolekcijoje.

Aplankų „Rembrandtas Van Rijnas. Piešiniai“ (Haga, 1903 m.) iš viso buvo atspausdinta 150 vienetų, po 50 lakštų kiekviename. Visi aplankai numeruoti. Kaune eksponuojamas pažymėtas 7 numeriu. Jungtinėse Valstijose saugomi dar šeši tokie Rembrandto piešinių aplankai: Niujorko Metropoliteno ir Bruklino muziejuose, Kolumbijos universitete, taip pat Harvardo universitete Keimbridže, Djuko universitete Durhame ir Ajovos universiteto bibliotekoje.

Kaune eksponuojamas 7-asis Rembrandto aplankas buvo 1945 m. sovietinių karių išgrobtas iš Berlyno karališkojo universiteto bibliotekos ir vežtas į Rusiją kaip karo trofėjus, bet išmestas Lietuvoje iš ešelono už litrą samagono geležinkelio stotyje. Išties kiekvienas aplanko lakštas antspauduotas „Berlin Königliche Universitats Bibliothek“ ženklu. Šią archyvinę retenybę V. Žukas įsigijo iš Vilniaus kolekcininko 1979 m.

Kauno Perkūno name pristatomoje faksimilinių piešinių parodoje – 50 mėgstamų Rembrandto siužetų: biblinės scenos iš Senojo ir Naujojo Testamento (Judita su nukirsta Holoferno galva, Faraono duktė nendrėse suranda kūdikį Mozę, Kristus mazgoja Petrui kojas, prisikėlęs Kristus kaip sodininkas susitinka Magdalietę, Gerasis samarietis ir kiti). Taip pat keli puikūs olandiški peizažai, dailininko namų interjerai, nuogos moters aktas, kelios karių, moterų ir vyrų figūros, buitinės scenos su vaikais, elgetomis, keli variantai su prie kartuvių pririšta nelaimingąja, piešta iš natūros ir pan.

Kai kuriais šio aplanko piešiniais Rembrandtas pasinaudojo kurdamas dideles tapybos kompozicijas: „Pamokslininko Carneliso Claeszo“ portretą iš Berlyno muziejaus, „Šv. Šeimą ir angelą“ iš Sankt Peterburgo Ermitažo, „Piemenų pagarbinimą“ iš Miuncheno Pinakotekos.                                                                       

Dar sovietmečiu, 1985 m., V. Žukas šiems Rembrandto piešiniams parašė biblinius ir kompozicinius komentarus. Kartu su įrėmintais lakštais ši piešinių analizė bus eksponuojama Perkūno namų salėse. 

Rembrandto piešinių paroda iš Hagos aplanko Kaune veiks iki 2019 m. vasario 16 d.

Rembrandtas „Kristus ir Magdalietė“.
Rembrandtas „Faraono duktė suranda Mozės lopšį upėje“.
Rembrandtas „Abraomas, Sara ir Hagara“.
Rembrandtas „Peizažas“.
Aplanko viršus.