Kauno miesto muziejaus nuotrauka
Kauno miesto muziejaus nuotrauka

Ten, kur lipdamas avarinės būklės laiptais iki šiol galėdavo patekti tik Kauno rotušės laikrodininkas, netrukus galės patekti kiekvienas. Po rekonstrukcijos lankytojams atveriamas rotušės bokštas, į kurį nuo šio ketvirtadienio bus galima pakilti naujai įrengtais saugiais laiptais.

Rotušės bokštas yra aukščiausias Kauno senamiestyje – jo aukštis siekia 53 metrus. Daugelį metų avarinės būklės siaurais, stačių pakopų laiptais į bokštą galėjo patekti tik jo viršuje esančiu laikrodžiu rūpinęsis laikrodininkas. Kad iki šiol lankytojams neprieinamos rotušės erdvės būtų atvertos, buvo privalu atlikti palėpės ir bokšto tvarkybos darbus, kuriuos pagal architekto Ryčio Vieštauto parengtą projektą atliko bendrovė „Senamiesčio restauratoriai“. 

„Labai džiaugiuosi, kad Rotušės bokštas pagaliau atvertas visuomenei. Kaip rodo duomenys, Kauno mieste besilankančių turistų skaičius šįmet perkops 300 tūkstančių, kitaip tariant, į miestą bus atvykę daugiau svečių nei yra gyventojų. Tikimės, kad ne tik kauniečiai, bet ir atvykę turistai užkopę į 53 metrų aukščio bokštą galės grožėtis nuostabia senamiesčio panorama“, – teigė Kauno mero pavaduotojas Simonas Kairys. 

Pasak S. Kairio, šiuo metu aktyviai dirbama ties Rotušės ekspozicijos atnaujinimo koncepcija. 

Rotušės lankytojų saugumui bokšte užtikrinti buvo įrengti nauji metaliniai laiptai, apsauginiai turėklai ir atitvarai, pasirūpinta reikalingu apšvietimu, žemų bokšto angų skliautai dengti paminkštintais apsauginiais barjerais. 

Rekonstrukcijos metu buvo sutaisytas ir rotušės bokšto laikrodis – sovietmečiu įdiegti nekokybiški, nuolat strigę laikrodžio mechanizmai buvo pakeisti naujais, siųstais iš Vokietijos. 

„Džiugu kalbėti apie atvertas daugeliui nematytas viršutines pastato dalis – palėpę ir bokštą. Iki šiandien jos buvo naudojamos tik kaip techninės patalpos – sandėlis arba praėjimas laikrodininkui, tačiau jau šią savaitę muziejus kviečia lankytojus pamatyti jas savo akimis. Labai tikimės, kad ir naujos erdvės, ir su jomis susijusios istorijos, ir kalėdinio Kauno vaizdas per bokšto langus džiugins kauniečius, miesto svečius ir suteiks jiems daugybę įsimintinų akimirkų“, – sakė Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis.

Bokšto laikrodžio istorija siekia net XVIII a. 8 dešimtmetį, kai Kauno miesto burmistras Henrikas Esenas įsakė pagaminti tuo metu perstatomam rotušės bokštui laikrodį su varpais. 1907 m. Rotušės bokšto laikrodis pakeistas nauju, gamintu Peterburge. Vėliau jo mechanizmai, manoma, buvo išvežti į Maskvos politechnikos muziejų, o juos pakeitė elektromechaninis laikrodis. 

Po pastarojo, jau kompiuterizuota sistema valdomo, laikrodžio remonto 2016 metais mechanizmai ėmė strigti, juos reguliuoti tekdavo rankomis taip neišvengiant netikslumų. Dabar pasitelkus naujus mechanizmus bokšto laikrodžio varpas, skardžiai mušamas 2 kg plaktuko, vėl skleidžia žinią miestiečiams ir miesto svečiams apie bėgantį laiką.

Simboliška, tačiau lygiai po trejų metų nuo pirmosios Kauno miesto muziejaus ekspozicijos rotušėje atidarymo (2015 m. gruodžio 6 d.) muziejaus lankytojai bus kviečiami apžiūrėti ir Rotušės bokštą, saugantį neatrastas miesto paslaptis ir leidžiantį pažvelgti į Kauno senamiesčio panoramą dar neregėtu kampu. 

Rotušės bokšte lankytojai bus laukiami nuo gruodžio 6 d. kiekvieną trečiadienį–šeštadienį. Dėl saugumo reikalavimų bokšto laiptais vienu metu gali lipti ribotas skaičius žmonių, tačiau Kauno miesto muziejus užtikrins, kad jį galėtų apžiūrėti visi norintieji. Kviečiame užsiregistruoti bokšto apžvalgai interneto platformoje (nuorodą galite rasti interneto svetainėje kaunomuziejus.lt) arba Rotušės skyriaus bilietų kasoje. Vienu laiku registruotis gali daugiausia 5 asmenų grupė.

Kauno miesto muziejaus nuotrauka
Kauno miesto muziejaus nuotrauka
Kauno miesto muziejaus nuotrauka
Kauno miesto muziejaus nuotrauka