EPA nuotrauka

Norvegijos Nobelio komitetas nusprendė Nobelio taikos premiją 2018 metais skirti Denisui Mkwege ir Nadia Murad už jų pastangas kovoti su seksualine prievarta, naudojama kariniuose konfliktuose.

Abu laureatai daug padarė, norėdami atkreipti viso pasaulio dėmesį į šiuos karo nusikaltimus. Denisas Mukwege savo gyvenimą paskyrė seksualinio smurto aukų gynybai. Nadia Murad yra liudininkė, papasakojusi apie savo ir kitų patirtą išnaudojimą.

Gydytojas Denisas Mukwege didžiąją dalį gyvenimo praleido padėdamas seksualinio išnaudojimo aukoms Kongo demokratinėje respublikoje. Dauguma šio pobūdžio nusikaltimų Konge padaroma užsitęsusio pilietinio karo, jau nusinešusio daugiau nei šešis milijonus gyvybių, kontekste.

Denisas Mukwege yra tapęs kovos prieš seksualinį smurtą simboliu tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Jo pagrindinis principas – „teisingumas – visų reikalas“. Anot Nobelio komiteto pranešimo, daktaro Mukwege ilgalaikės, atsidavimo kupinos ir nesavanaudės pastangos negali būti pervertintos. Jis daugybę kartų pasmerkė masinius prievartavimus ir kritikavo Kongo ir kitų valstybių vyriausybes neveiklumu kovoje prieš seksualinį smurtą.

Denisas Mukwege

EPA nuotrauka

Savo kalboje Denisas Mukwege ragino valstybių vadovus imtis veiksmų prieš seksualinį išnaudojimą, kuris konflikto zonose dažnai naudojamas kaip ginklas kovai su etninėmis ar religinėmis mažumomis. „Jei reikia kariauti, tai prieš abejingumą, naikinantį mūsų visuomenes“, – savo kalboje sakė D. Mukwege.

EPA nuotrauka

Nadia Murad pati yra karo nusikaltimų auka. Ji atsisakė paklusti nuostatoms, verčiančioms moterį tyliai priimti žeminimo ir išnaudojimo gėdą. Nobelio komitetas teigia, kad Nadia Murad parodė neįprastą drąsą, kalbėdama savo ir kitų aukų vardu. 

Nadia Murad yra kilusi iš jazidų etninės mažumos šiaurės Irake. 2014 metų rugpjūtį „Islamo valstybės“ kovotojai užėmė teritoriją, nužudė kelis šimtus žmonių kaime, kuriame gyveno Nadia Murad, o jaunos moterys ir mergaitės buvo paverstos belaisvėmis ir seksualiai išnaudojamos.

Nadia Murad yra tik viena iš maždaug 3000 jazidų moterų ir mergaičių, tapusių „Islamo valstybės“ armijos išnaudojimo aukomis. Nusikaltimai buvo vykdomi sistemiškai, kaip karinės strategijos, nukreiptos prieš jazidus ir kitas religines mažumas, dalis.

Po tris mėnesius trukusio košmaro Nadia Murad sugebėjo pabėgti ir nusprendė atvirai kalbėti apie tai, ką jai teko išgyventi. 2016 metais, būdama vos dvidešimt trejų, ji tapo Jungtinių tautų organizacijos geros valios ambasadore.

Pagal Nobelprize.org parengė Augminas Petronis