Jonas Mekas (1922 12 24–2019 01 23). Redakcijos archyvo nuotrauka

Eidamas 97 metus mirė žinomas lietuvių kilmės JAV filmų kūrėjas, menininkas, kuratorius, amerikietiškojo avangardo kino pradininkas, kino kritikas ir poetas Jonas Mekas. Jis gyveno ir dirbo Niujorke.

J. Mekas artimai bendravo ir dirbo su tokiais menininkais kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warholas, Nico, Allenas Ginsbergas, Yoko Ono, Johnas Lennonas ir Salvador Dalí.

Garsių menininkų „Fluxus“ kolekcijas pristato Vilniuje įsteigtas Jono Meko vizualiųjų menų centras.

2007-aisiais menininkui J. Mekui Prezidentas Valdas Adamkus išimties tvarka suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę. 2008 m. už nuopelnus meno ir mokslo srityse Austrijos Menų komiteto sprendimu J. Mekui įteiktas aukščiausiasis Austrijos apdovanojimas – Pasižymėjimo ženklas. Gavęs šį apdovanojimą, J. Mekas taip pat tapo Austrijos Menų komiteto nariu.

2011-aisiais Biržų rajono savivaldybės sprendimu J. Mekui suteiktas Biržų garbės piliečio vardas.

Jonas Mekas Biržuose 1971 m. Viktoro Kapočiaus nuotrauka (Maironio lietuvių literatūros muziejus)

Prezidentė D. Grybauskaitė: „Tai buvo nuolat girdimas ir pasaulyje atpažįstamas lietuviškas balsas“

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, reikšdama užuojautą mirus menininkui, teigė, kad netekome išskirtinio talento menininko: „Laisvos dvasios asmenybė J. Mekas net ir toli būdamas nuo gimtinės visada buvo artimas Lietuvai ir nuolat kūrė ypatingą, savitą avangardinio meno pasaulį, kuriame atsispindėjo nepaprasta gyvenimiška ir kultūrinė patirtis bei didelis jautrumas ir atvirumas.“

Prezidentė pabrėžė, kad menininko kūryba tapo įkvėpimo šaltiniu daugeliui įvairių kartų kūrėjų.

„Tai buvo nuolat girdimas ir pasaulyje atpažįstamas lietuviškas balsas, kuris visiems laikams išliks meno istorijoje“, – teigė LR Prezidentė.

Jonas Mekas. Redakcijos archyvo nuotrauka
Jonas Mekas. Redakcijos archyvo nuotrauka

Jonas Mekas. Andriaus Ufarto / BFL nuotrauka

Jonas Mekas gimė 1922 m. gruodžio 24 d. Semeniškiuose (Biržų apskr.). 1943 m. baigė Biržų gimnaziją. 1944 m. traukėsi į Vakarus. Elmshorne, Vokietijoje, pateko į karo belaisvių lagerį dirbti priverstinius darbus. 1945 m. apsistojo Visbadeno DP stovykloje, 1947 m. perkeltas į Kaselio DP stovyklą.

1946–1948 m. Mainco universitete studijavo filosofiją ir romanistiką. 1941–1942 m. redagavo laikraštį „Naujosios Biržų žinios“, 1943–1944 m. – „Panevėžio apygardos balsą“. 1944 m. su broliu Adolfu suimti nacių ir 8 mėnesiams įkalinti priverstinių darbų stovykloje Elmshorne Vokietijoje.

1946–1948 m. – žurnalo „Žvilgsniai“ redaktorius.

1949 m. pabaigoje su broliu emigravo į JAV, apsistojo Niujorke, Bruklino rajone. Praėjus dviem savaitėms po atvykimo pasiskolino pinigų, įsigijo 16 mm filmavimo kamerą ir pradėjo fiksuoti savo gyvenimo momentus. Gyvendamas Niujorko centre susidomėjo kaimynystės kino teatruose rodomais avangardiniais filmais ir 1956 m. pradėjo kurti savo filmus.

Jonas Mekas. Liz Wendelbo nuotrauka
Adolfas ir Jonas Mekai. Redakcijos archyvo nuotrauka
Austrų eksperimentinio kino kūrėjas Peteris Kubelka ir Jonas Mekas. Redakcijos archyvo nuotrauka
Jonas Mekas Vienoje. Redakcijos archyvo nuotrauka

J. Mekas – viena iš Amerikos avangardinio filmo asmenybių. Jis dirbo įvairiuose su filmo kuravimu susijusiuose darbuose. Nuo 1954 m. leido ir redagavo anglišką dvimėnesį kino žurnalą „Film Culture“, 1955–1957 m. redagavo mėnesinį filmų meno laikraštį „Intro Bulletin“. Nuo 1958 m. redagavo žurnalo „The Village Voice“ skyrių „Movie Journal“.

Filmų klausimais straipsnius spausdino savo redaguotuose žurnaluose, taip pat leidiniuose „Cinemages“, „Films in Review“, „Film Book“, „Cinema“. Buvo filmų studijinių ir diskusinių susirinkimų programų 1951–1953 m. „Film Study Group“, 1953–1954 m. „Film Forum“ vedėjas.

1962 m. su broliu įkūrė „The Film Makers' Cooperative“, o 1964 m. – „The Filmmakers' Cinematheque“, kuris ilgainiui išaugo į „Anthology Film Archives“, vieną didžiausių pasaulyje amerikiečių avangardinio filmo archyvų.