Kino operatorius Audrius Kemežys. 

Vasario 7 d. Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klube prasideda retrospektyva, skirta operatoriui Audriui Kemežiui atminti. Penkis ketvirtadienius iš eilės vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami žiūrėti A. Kemežio nufilmuotus filmus, kuriuos pristatys ir prisiminimais apie darbą su operatoriumi dalinsis filmų autoriai.

Prieš metus Lietuvos kino žmonės patyrė didžiulę netektį – pernai, vasario 5 d., mirė kino operatorius Audrius Kemežys. Vienas talentingiausių, darbščiausių profesionalų, kurio talentas ir ypatingas jautrumas padėjo įgyvendinti kūrybinius sumanymus daugeliui režisierių, jau po mirties apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija už „talento ir dvasios šviesos pakylėtą operatoriaus meną, nutiesusį tiltus į ateitį“. Keli operatoriaus nufilmuoti filmai dar laukia premjerų. Per du kūrybos dešimtmečius A. Kemežys nufilmavo per 50 filmų, prizų kolekcijoje – trys „Sidabrinės gervės“, du Kinematografininkų sąjungos apdovanojimai, Lietuvos kino operatorių asociacijos apdovanojimas „Ąžuolas“, keli tarptautiniai įvertinimai.

Kino operatorius Audrius Kemežys. 

Retrospektyvą pradės režisierės Giedrės Beinoriūtės dokumentinis filmas „Pokalbiai rimtomis temomis“ (2012). Pagrindiniai šio filmo herojai yra vaikai ir paaugliai, apdovanoti ypatingu gebėjimu apsakyti juos supantį pasaulį. Intymūs minimalistine maniera nufilmuoti pokalbiai su jais atskleidžia kartais melancholišką, kartais juokingą, kartais dramatišką šiuolaikinio pasaulio vaizdą. Filme keliami klausimai apie vienatvę, meilę, Dievą, pasaulį, žmogaus ryšį su kitu žmogumi. Filmą Kino klube pristatys režisierė G. Beinoriūtė, kuri kartu su A. Kemežiu sukūrė penkis filmus. „Filmuodamas dokumentiką, Audrius Kemežys labai greit užmezga kontaktą, randa apie ką pajuokauti, ko paklausti. Kai vaikus filmavom „Pokalbiams rimtomis temomis“, kiekvienam vaikui turėjome po pusę dienos. Audrius sugalvojo, kad kiekvienam turi būti vienoda šviesa. Klausinėjau aš, bet ir jis neiškentęs paklausdavo – gerų klausimų, tokių užvedančių, tikslių. Vaikas galvoja, galvoja, Kemežys dirba“, – sakė režisierė pokalbyje su dokumentinio kino kritike Rūta Oginskaite.

Retrospektyvoje bus parodytas Audriaus Kemežio nufilmuotas vaidybinis filmas „Senekos diena“ (rež. Kristijonas Vildžiūnas), dokumentiniai filmai „Moteris ir ledynas“ (rež. Audrius Stonys), „Prieš parskrendant į Žemę“ (rež. Arūnas Matelis). Retrospektyva kovo 7 d. baigsis rež. Giedrės Žickytės dokumentiniu filmu „Meistras ir Tatjana“, už kurį A. Kemežys buvo apdovanotas geriausio operatoriaus prizu – „Sidabrine gerve“.

Lietuvos kinematografininkų sąjungos informacija