Kaip kalbėti apie miestą taip, kad būtum įdomus ne tik jo gyventojams? Ar spaudos leidiniai gali atstoti suvenyrus? Galų gale ar žurnalai, pasirodantys kartą per metus, gali spėti į kasdien atsinaujinančio turinio traukinį? Šių klausimų padiktuota diskusija „Kaip miestas kalba apie save?“ Vilniaus knygų mugėje vyks vasario 22 d. 15 val. Pokalbio iniciatoriai – žurnalų „Kaunas pilnas kultūros“ ir „Į“ leidėjai.

Šių dviejų skirtingomis priežastimis gimusių, skirtingus tikslus turinčių ir tik laiku bei forma šiek tiek panašių leidinių kūrėjai neretai susiduria bendruose projektuose – tai suponuoja ir vis dar kompaktišką Kauno kultūrinį mastelį, ir pačių kūrėjų norą neužsidaryti savo redakcijose ir nevaidinti, kad geriausiai išmano miesto kūną ir kalbą.

Todėl ir norisi vidinį dialogą tęsti viešai, peržengus Kauno ribas. Įdomu ir svarbu sužinoti, kaip tokios leidybinės iniciatyvos yra vertinamos platesniame šalies kontekste – didmiesčiuose ar periferijoje, ir koks yra minėtų leidinių aktualumas kultūrinio gyvenimo senbuviams bei kultūros lauko naujakuriams? Ar vieno miesto leidiniai gali kalbėti ir už šalį? 

Antrame pagal dydį Lietuvos mieste ilgą laiką nebuvo būtent jo tapatybę tyrinėjančių spaudos leidinių. Daugelis aktyvių kultūros lauko gyventojų puikiai žino Kaune prieš keliasdešimt metų pradėtą leisti, neseniai kokybiškai atnaujintą „Nemuną“, bet šio žurnalo žvilgsnis neapsiriboja nei miestu, nei šalimi.

2015 m. pabaigoje miesto savivaldybės paskatinimu pradėtas leisti žurnalas „Kaunas pilnas kultūros“. Aktualūs renginiai, Kaunas kaip būsimoji Europos kultūros sostinė, UNESCO statuso siekiantis Kauno modernizmas, ateitis, istorija, mieste gyvenantys užsieniečiai ir seni kauniečiai – tokios temos pristatomos kiekvieną mėnesį, o metus „Kaunas pilnas kultūros“ baigia geriausių straipsnių rinktine – metraščiu, kuris leidžiamas dviem kalbomis ir tampa kokybiška dovana Kauno svečiams. 

Panašiu metu Kauno fotografijos galerijoje gimė žurnalo Kaunui „Į“ idėja – pirmasis šio storo dvikalbio leidinio, paruošto intensyvių kūrybinių dirbtuvių metu, numeris pasirodė 2016 m. pabaigoje, o Vilniaus knygų mugėje bus pristatytas jau trečias tomas. Jau žinoma, kad iki 2022-ųjų „Į“ seriją sudarys penki tomai, tyrinėjantys penkias temas. Skubantiems praeiviams ir svečiams nematomi ar nerodomi miesto kiemai, Kauno gyvenimą skalaujantys vandenys, industrinių revoliucijų likučiai ir padariniai – tokios trys pirmosios „Į“ temos. Beje, angliškas žurnalo pavadinimas yra „Iš“, taigi jis, gausiai iliustruotas kokybiškomis fotografijomis, brėžiniais, iliustracijomis, archyvine medžiaga taip pat atlieka reprezentacinio miesto leidinio funkciją. 

Savo nuomonėmis apie miesto kultūros leidinius, jų paskirtį ir auditorijas renginio metu dalinsis tiek Kauną gerai pažįstantys diskutantai, tiek platesnio kultūros lauko tyrinėtojai. Tai – abiejų žurnalų bendradarbė muziejininkė Julija Račiūnaitė, dirbanti Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, „15min.lt“ žurnalistė Monika Gimbutaitė, LSMU Emanuelio Levino studijų centro direktorius, filosofas Viktoras Bachmetjevas bei Lietuvos fotomeninkų sąjungos pirmininkas ir Kauno fotografijos galerijos vadovas Gintaras Česonis. 

Pokalbį moderuos LRT radijo laidos „Kultūros savaitės“ vedėja Juta Liutkevičiūtė. Visai neseniai šias pareigas iš kolegių perėmusi radijo žurnalistė atnaujino laidos formatą ir praplėtė jos geografiją įtraukdama reportažus iš Kauno bei Klaipėdos.

Diskusija „Kaip miestas kalba apie save?“ vyks vasario 22 d. 15 val. „Litexpo“ 1.2 salėje. Ją įkvėpusius leidinius bus galima pavartyti ne tik renginyje, bet ir visos Vilniaus knygų mugės metu. Žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ ieškokite jo leidėjų – Kauno menininkų namų – stende nr. 3.32, o žurnalo Kaunui „Į“ – Lietuvos fotomenininkų sąjungos stende nr. 5A.17.