Rašytojas Marius Ivaškevičius. Pauliaus Peleckio / BFL nuotrauka

Vilniaus apygardos prokuratūra pranešė apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl rašytojo Mariaus Ivaškevičiaus galimo terorizavimo, neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo bei neteisėto tokios informacijos atskleidimo.

Ikiteisminis tyrimas prokuroro reikalavimu pradėtas teisėsaugos institucijoms gavus informacijos apie viename internetiniame puslapyje paskelbtą straipsnį pavadinimu „Mirtis Mariui Ivaškevičiui“, kuriame nurodoma, jog rengiama „Tėvynės priešų“ duomenų bazė ir prašoma surinkti kuo daugiau informacijos apie privatų rašytojo, jį įvardinant „Tėvynės priešu“, gyvenimą.

Prokuroras konstatuoja, kad tokioje situacijoje atsisakant pradėti ikiteisminį tyrimą būtų sukurtas precedentas, jog toleruojamas neapykantą skleidžiančios ir žmogų terorizuojančios informacijos platinimas, skatinamas neteisėtas privačių asmens duomenų rinkimas ir jų panaudojimas darant kitas nusikalstamas veikas. Todėl šiuo atveju nepradėjus baudžiamojo proceso aiškiai nukentėtų teisingumo interesai.

Praėjusios savaitės pabaigoje Vilniaus apylinkės prokuratūra pranešė, kad nepradės ikiteisminio tyrimo dėl M. Ivaškevičiaus pasisakymų 2018 m. gruodžio 28 d. transliuotoje Lietuvos radijo laidoje. Paliktas galioti sostinės apskrities vyriausiojo policijos komisariato nutarimas, kad menininkas laidoje tik išsakė savo nuomonę apie idėjas, susijusias su susiskaldžiusios Lietuvos visuomenės vienijimu ir nepadarė veikų, turinčių nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Pareigūnai atvejį nagrinėjo sulaukę vieno pareiškėjo skundo. 

Primename, kad vasario 16-ąją Nacionaline kultūros ir meno premija apdovanotas rašytojas pastaruoju metu sulaukė kritikos dėl 2002 m. išleisto ir praėjusiais metais perleisto romano „Žali“ partizaninio pasipriešinimo tema.

Parengta pagal LR Prokuratūros informaciją