Kadras iš rež. Mimi Leder filmo „Nes ji yra moteris“ („On the Basis of Sex“, 2019 m., JAV).
Kadras iš rež. Mimi Leder filmo „Nes ji yra moteris“ („On the Basis of Sex“, 2019 m., JAV).

Kovo 15 dieną JAV Aukščiausiojo Teismo teisėjai Ruth Bader Ginsburg sukaks 86-eri. Kovo 8-ąją Lietuvos kino teatrų ekranuose pasirodo biografinė drama „Nes ji yra moteris“, kuri pasakoja įspūdingą minėtos teisėjos gyvenimo istoriją, galiausiai tapusią legenda, verta knygų ir filmo.

1956 m. rudenį R. B. Ginsburg (ją dramoje vaidina „Oskaro“ nominantė Felicity Jones) tampa Harvardo universiteto teisės fakulteto pirmakurse – viena iš devynių merginų maždaug 500 vyrų kurse. Prieš 60 metų visiems buvo įprasta, kad šeimą finansiškai išlaiko vyras, o moteris yra namų šeimininkė, kurios rūpestis – buitis ir vaikai. Nuoširdžiai tikėdama, kad toks požiūris riboja visų pirma jos pačios dukters galimybes gyvenime, Ruth nuolat ir aršiai su tuo kovojo.

Filme „Nes ji yra moteris“ pasakojama apie šią jauną moterį, žmoną, mamą, kurios, diplomuotos Harvardo auklėtinės, nenorėjo samdyti nė viena teisės firma Amerikoje. Net puikūs akademiniai pasiekimai nesulaužė įsišaknijusių tuo metu vyravusių stereotipų. Atsiradus laisvo laiko, Ruth visą savo dėmesį vėl sutelkė į didįjį tikslą – diskriminacijos lyties pagrindu panaikinimą. Ir nors ši užduotis tuomet atrodė kaip utopija, Odesos žydo šeimoje užaugusi užsispyrusi niujorkietė galų gale nugalėjo sistemą ir privertė visus suprasti, kad laisvė ir lygios galimybės yra visų žmonių, ne tik vyrų, privilegija.

Pačios R. B. Ginsburg, kuri dabar dažnai vadinama trimis pirmosiomis savo vardo raidėmis RBG, gyvenimas nebuvo labai paprastas. Ji gimė Brukline, Niujorke, netrukus šeimą sukrėtė pirma tragedija – mirė jos vyresnė sesuo. Ruth nespėjus baigti mokyklos, anapilin iškeliavo ir jos mama, kuri buvo pagrindinis Ginsburg įkvėpimo šaltinis. 

„Mano mama man vis sakydavo būti dama. O jai tai reiškė ne ką kitą, kaip nepriklausomybę“, – yra sakiusi RBG.

Tuomet ji pelnė bakalauro laipsnį Kornelio universitete, o į Harvardą įstojo jau būdama ištekėjusi už Martino Ginsburgo ir susilaukusi dukrelės (po dešimtmečio susilaukė dar ir sūnaus). Tačiau, lyg skausmo jos gyvenime dar būtų per mažai, studijuojant ir kovojant su įsišaknijusia švietimo sistemos neteisybe, jos sutuoktiniui diagnozuotas sėklidžių vėžys. Taigi jauna moteris studijavo, augino vaiką ir dar slaugė sergantį vyrą. Nepaisant to, jųdviejų santuoka buvo labai tvirta – teko išsiskirti atšventus 56-ąsias vedybų metines, kai Martinas mirė nuo vėžio metastazių.

1993 metais Ruth buvo Billo Clintono paskirta Aukščiausiojo Teismo teisėja ir, nuolat kovodama už moterų teises, sugebėjo pakeisti net tuometinių teisėjų aprangą. Jos darbas buvo itin teigiamai vertinamas, tačiau tuo džiaugtis sutrukdė netikėta diagnozė – storosios žarnos vėžys. Ruth buvo skubiai atlikta operacija, o vėliau sekė sunkus chemoterapijos kursas. Kad turėtų jėgų dirbti, ji pasisamdė trenerį, tarnavusį specialiosiose karinėse pajėgose, kuris teismo sporto salėje su ja sportuodavo dukart per savaitę. Prieš savo 80-ąjį gimtadienį ji buvo tokia fiziškai stipri, kad galėdavo vienu ypu atlikti 20 atsispaudimų. Sportas RBG padėjo fiziškai ir psichologiškai nepalūžti. 

2009 metais jai teko iškęsti dar vieną operaciją – šįkart jai buvo diagnozuotas kasos vėžys. Laimė ta, kad auglys buvo pastebėtas ankstyvoje stadijoje. Vos ištvėrusi operaciją, Ruth tiesiai iš ligoninės lėkė į teismo salę – stengėsi išnaudoti kuo mažiau laisvadienių. 2014 metais ji vėl pateko į ligoninę – šįkart tiesiai iš Aukščiausiojo Teismo pastate esančios sporto salės. Tuomet moteriai buvo atlikta širdies operacija. Vėliau, darbo vietoje susilaužiusi tris šonkaulius, moteris išgirdo dar vieną liūdną žinią – rentgenas parodė, kad plaučiuose yra vėžinių darinių.

2019 metų vasario 15 dieną ji vėl pasirodė teismo salėje.

Kadras iš rež. Mimi Leder filmo „Nes ji yra moteris“ („On the Basis of Sex“, 2019 m., JAV).
Kadras iš rež. Mimi Leder filmo „Nes ji yra moteris“ („On the Basis of Sex“, 2019 m., JAV).

JAV teisėjos istorija turi du netikslumus

Įspūdingos tikros istorijos, kurios vaizduojamos biografinėse dramose, dažnai skiriasi nuo realaus gyvenimo, nes keliaudamos iki didžiųjų ekranų įgauna sodresnių spalvų ir labiau intriguojančių siužeto posūkių. Tačiau garsiausios JAV Aukščiausiojo Teismo teisėjos Ruth Bader Ginsburg istorija filme „Nes ji yra moteris“ yra kitokia. Pati juostos herojė teigė, kad dramoje pamatė tik dvi scenas, kurios šiek tiek nutolusios nuo realybės.

Kalbama, kad biografinė drama yra viena tiksliausių, kurios buvo sukurtos pastaruoju metu. Tai yra dėl to, kad scenarijų rašė R. B. Ginsburg sūnėnas Danielis Stieplemanas. Vėliau pirmuosius tris teksto variantus redagavo pati teisėja, po to kitus septynis – jos dukra.

„Pamenu, kai ėmiau skaitinėti apie Ruth straipsnius ir man šovė mintis parašyti scenarijų biografinei juostai, paklausiau, ar ji sutiktų. Žinote, kokios frazės sulaukiau atgal? „Na, jei nori būtent taip leisti savo laiką, rašyk.“ Kad viskas būtų kuo tiksliau, Ruth man parūpino visus reikalingus dokumentus, po to daug laiko praleidome kalbėdamiesi apie praeitį“, – pasakojo teisėjos sūnėnas.

„Kai sutikau mano vyrą Martiną filme vaidinsiantį aktorių Armie Hammerį, jis buvo kur kas aukštesnis už Martį. Kai jam tai pasakiau, jis nusišypsojo ir atsakė, kad aš esu gerokai žemesnė už mane vaidinsiančią Felicity Jones“, – su šypsena prisimena 85-erių teisėja. 

Tačiau neatitinkantis aktorių ūgis nebuvo didžiulė problema. Kaip ir dvi ne itin tikslios filmo scenos, kurios užkliuvo R. B. Ginsburg.

„Nenoriu dabar atskleisti siužeto, tačiau vienoje scenoje Harvardo studentai padaro kai ką, kas tuo metu dar nebuvo išrasta, kitoje scenoje tiesiog supainiotas įvykių, kurie iš tiesų įvyko, eiliškumas. Tačiau tai visiškai neturi jokios esminės įtakos istorijai, ir pati biografija labai tiksliai atspindi mano tikrąjį gyvenimą“, – sakė moteris.

Filmo anonsas:

CLINIC 212 inf.