Vygaudo Juozaičio nuotrauka

Antradienio vakarą Nacionalinėje bibliotekoje įvyko diskusija apie savivaldos rinkimus. Renginyje dalyvavo politologai – Mykolo Romerio universiteto (MRU) Viešojo valdymo fakulteto Politikos instituto lektorė Rima Urbonaitė, Nacionalinės bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Lituanistikos skyriaus vyresnysis metodininkas-tyrėjas Matas Baltrukevičius ir MRU docentas Virginijus Valentinavičius. Diskusiją moderavo „Žinių radijo“ žurnalistas Aurimas Perednis.
R. Urbonaitė pasidalijo įžvalgomis apie pirmojo rinkimų turo rezultatus. Anot jos, didžiulių pokyčių nėra. Merų kaita – nedidelė, balsavimo aktyvumas neišaugo nuo praėjusių rinkimų. Šiais metais stabiliai išsilaikė tik konservatorių partija.

M. Baltrukevičius teigė, kad savivaldoje žmonės nori šeimininko, o V. Valentinavičius kai kurių savivaldybių padėtį apibūdino kaip feodalizacijos procesą. Tai vyksta dėl veiksmingos opozicijos nebuvimo.

M. Baltrukevičius aptarė pirmąjį turą: „Kone visos partijos džiūgauja, kad pirmajame ture laimėjo. Nors tai netiesa, tačiau daugelis partijų iš tikrųjų galėjo pasirodyti ir daug blogiau.“ Politologas įvertino partijų situaciją didžiuosiuose miestuose – jos turi labai daug problemų ir privalo labai rimtai pergalvoti savo strategijas.

Aptartos priežastys, kodėl politikoje pastebima tokia maža kaita, nesprendžiamos opios problemos. „Rinkėjai pralaimi rinkimuose nedalyvaudami“, – apgailestavo R. Urbonaitė. Ji pabrėžė, kad ne tik politikai turėtų stengtis, – patys rinkėjai turėtų kelti kartelę politikams, reikalauti iš jų kokybiško darbo. „Reikia kritiško rinkėjo, kuriam pačiam būtų įdomu, kaip politikai sukurs žadamą rytojų, kuris klausia, perklausia ir tikrina.“ Rinkėjas turi būti aktyvus ne tik per rinkimus, bet ir po jų. Politologė primena, kad savivaldoje yra įrankių, kuriais aktyvūs piliečiai, norėdami įsitraukti į sprendimų priėmimą, valdžios kontrolę, gali pasinaudoti. Deja, dažnas rinkėjas to daryti nenori. Tad atsakymas į šią problemą gali glūdėti švietime – išsilavinęs rinkėjas bus kritiškas ir reiklus politikams.

Kalbėta ir apie artėjančių rinkimų prognozes. R. Urbonaitė teigia, kad kandidatai į prezidento postą stengiasi išlikti nepolitiški, nebūti siejami su partijomis, nes tai jiems suteikia populiarumo. Jos manymu, iš savivaldos rinkimų nereikia daryti išvadų apie prezidento rinkimus, nes tokie įvykiai yra sunkiai prognozuojami – prieš pat rinkimus gali būti surežisuota drama, kuri paveiks rinkėjų emocijas ir pasirinkimus.
V. Valentinavičius nenuvertina V. Matijošaičio paramos S. Skverneliui, mano, kad dalis kauniečių balsuodami remsis mero žodžiu.

Paklaustas apie Vilniaus mero rinkimų prognozes, M. Baltrukevičius teigia, kad apžvelgus pirmojo Vilniaus miesto mero turo rezultatus, galima daryti išvadą, kad meras nepasikeis.

R. Urbonaitė pastebi, kad savivaldos rinkimuose politikai linkę naudotis žmonių pažeidžiamumu. Savivaldos rinkėjams, tapusiems socialinių išmokų įkaitais, politikai prižada darbo vietas, pagalbą silpniesiems. Vietoj to jie turėtų įgalinti žmones dirbti ir užsidirbti, kad žmogus netaptų priklausomas nuo politiko. R. Urbonaitė apibendrino diskusiją: „Turi kilti rinkėjo kartelė politikams, turi stiprėti domėjimasis. Neužtenka ateiti į rinkimus – svarbu balsuoti sąmoningai. O politikai turėtų eiti į politiką ne dėl to, kad neturi, ką veikti.“

Renginio vaizdo įrašą galite peržiūrėti Nacionalinės bibliotekos feisbuko puslapyje