Prezidentas Valdas Adamkus

Nuotraukos autorius Tomas Lukšys/BFL
© Baltijos fotografijos linija

„Kad ir kur būtų, kad ir kur gyventų, kad ir kaip toli nuo Tėvynės atsidurtų, absoliuti dauguma mūsų tautiečių puoselėja ryšį su savo Tėvyne, jos papročiais, kultūra ir tradicijomis, išsaugo jiems tokį svarbų ir brangų ryšį su Lietuva. Šiems mūsų tautiečiams Lietuvos pilietybė – ne vien teisinis ryšys, bet ir labai svarbi moralinė nuostata“, – sako prezidentas Valdas Adamkus.

Jis kartu su kitais žymiais Lietuvos visuomenės veikėjais, kultūros ir meno atstovais, dvasininkais, akademikais, sportininkais pasirašė kreipimąsi, kad piliečiams, įgijusiems euroatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios šalies pilietybę, būtų galima išsaugoti ir Lietuvos Respublikos pilietybę.

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Vilniaus arkivyskupijos nuotrauka

„Pergyvenusi daugybę karų, netekčių ir trėmimų, mūsų Tauta susiduria su dar vienu iššūkiu – didžiule emigracija. Žmonės išvyksta vedami pačių įvairiausių motyvų: karo ir pokario metais gelbėjosi nuo sovietinės okupacijos, vėliau bėgo nuo skurdo, nedarbo, nepritekliaus. Atsivėrus laisvo judėjimo Europos Sąjungoje galimybėmis, išvyksta siekdami mokslo, karjeros, naujų gyvenimo iššūkių. Kitus į užsienį išgina meilė. Tačiau kad ir kur būtų, kad ir kur gyventų, kad ir kaip toli nuo Tėvynės atsidurtų, absoliuti dauguma mūsų tautiečių puoselėja ryšį su savo Tėvyne, jos papročiais, kultūra ir tradicijomis, išsaugo jiems tokį svarbų ir brangų ryšį su Lietuva. Šiems mūsų tautiečiams Lietuvos pilietybė – ne vien teisinis ryšys, bet ir labai svarbi moralinė nuostata.

Mūsų šaliai, mažai mūsų Tautai nepaprastai svarbus kiekvienas žmogus. Nesiskirstykime į išeivius ar ateivius. Esame viena tauta, turime vienintelę Motiną – Tėvynę Lietuvą. Švęsdami atkurtos valstybės Šimtmetį susitelkime ir laimėkime Referendumą. Pasakykime sau ir visam pasauliui: mūsų yra daugiau nei trys milijonai. Mes vieningi ir stiprūs. Mes esame Lietuva“, – rašoma kreipimesi.

Pasirašė: Valdas Adamkus, arkivysk. Gintaras Grušas. Visvaldas Matijošaitis, Juozas Augutis, Benediktas Vanagas, Dalia Henke, Regimantas Buožius, Egidijus Stancikas, Rūta Lee, Tomas Venclova, kun. Ričardas Doveika, Česlav Okinčic, Marius Jovaiša, Alvydas Jokubaitis, Alfredas Bumblauskas, Giedrė Žičkytė, Merūnas Vitulskis, Jurgis Didžiulis, Arvydas Sabonis, Žilvinas Šilėnas, Leonas Somovas, Edgaras Montvidas, Milda Mitkutė, Gediminas Jaunius, Aurelijus Rusteika, Jurij Veklenko, Šarūnas Jasikevičius, Gytis Ivanauskas, Dainius Pūras, Justė Arlauskaitė - Jazzu, Edita Mildažytė, Beata Nicholson, Arūnas Matelis, Rūta Meilutytė, Jonas Valančiūnas, Dalia Ibelhauptaitė, vysk. Mindaugas Sabutis, Faina Kukliansky, Mindaugas Glodas, Viktoras Butkus, Karapet Babajan, Asmik Grigorian, Nina Mackevič, Olegas Kurdiukovas. 

Sopranas Asmik Grigorian. Algirdo Bako nuotrauka

Seimas sekmadienį ypatingos skubos tvarka nusprendė, kad privalomasis referendumas dėl dvigubos pilietybės vyks gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Lietuvos prezidento rinkimų turu. Už balsavo 85 Seimo nariai, nė vieno nebuvo prieš, susilaikė 3 parlamentarai.

Privalomajame referendume bus siūloma apsispręsti dėl šio Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo teksto: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“

Referendumu priimti Konstitucijos pakeitimai įsigaliotų 2020 m. sausio 1 d.

Parengta pagal LRS ir kreipimosi autorių informaciją