EPA nuotrauka

Kovo 8 dieną Gdanske, Lenkijoje, buvo nukeltas kunigo Henryko Jankowskio (1936-2010), kaltinamo įvykdžius seksualius nusikaltimus, monumentas.

H. Jankowskis buvo žymus Lenkijos dvasininkas, kartu su Lechu Wałęsa organizavęs „Solidarumo“ judėjimą, buvęs viena svarbiausių antikomunistinio pasipriešinimo figūrų Lenkijoje. Lenkijos nepriklausomybės laikotarpiu jis garsėjo ekscesais – vietoje sutanos dėvimais baltais kostiumais ir pinigų rinkliava, pardavinėjant vyną „Monsignore“, kurio etiketėse buvo jo nuotrauka. Dėl to tarp H. Jankowskio ir Lenkijos vyskupų kilo įtampų ir nesutarimų. Vis dėlto jis buvo gerbiamas dėl savo nuopelnų kovojant prieš komunizmą, ir po mirties Gdanske jam buvo pastatyta skulptūra.

Wikipedia nuotrauka

Neseniai šio kunigo atžvilgiu buvo paviešinti kaltinimai dėl daugelį metų trukusio vaikų seksualinio išnaudojimo. Kilus skandalui, Gdanske esanti skulptūra buvo du kartus savavališkai nugriauta pasipiktinusių vietos gyventojų, po to atstatyta atgal vietinės valdžios, o galiausiai miesto tarybos sprendimu buvo nuimta.

H. Jankowskis 1980 metais. Wikipedia nuotrauka

Kaltinimus H. Jankowskiui dar gruodį viešai išsakė 63 m. Barbara Borowiecka, teigdama, kad kunigas ja pasinaudojo tarp 10 ir 20 kartų, pirmą kartą, kai jai buvo 12 metų. Ji taip pat teigė, kad Jankowskio parapijos gyventojams dvasininkas buvo žinomas kaip tas, kuris „vaikosi vaikus“. Ji taip pat pasakojo, kad viena mergina pastojo išprievartauta Jankowskio ir dėl to nusižudė.

Gdansko arkivyskupas viešai pareiškė, sieksiąs bendradarbiauti vykdant su galimais Jankowskio nusikaltimais susijusį tyrimą.

EPA nuotrauka

Pagal užsienio spaudą parengė Augminas Petronis