Nuotraukos autorius Vygintas Skaraitis/BFL 
© Baltijos fotografijos linija

„Mano mėgstamiausias klausimas: „Kodėl 2014 metais Rukloje išaugo traškučių ir gaiviųjų gėrimų pardavimai?“, – sako Adelė Vaiginytė, pirmojo Lietuvoje NATO egzamino organizatorė.

Šiemet yra du su NATO susiję jubiliejai – vienas garbus ir kitas savo metų skaičiumi kiek kuklesnis. Balandžio 4-ąją Aljansas minės savo septyniasdešimtetį. Kovo 29 dieną bus minimas Lietuvai ne mažiau svarbus įvykis – 15 metų Lietuvos narystės Aljanse jubiliejus.

Šiam jubiliejui paminėti visoje Lietuvoje vyks ypatingas renginys – NATO egzaminas, kurį organizuoja Vilniuje esantis Baltijos pažangių technologijų institutas. Šio instituto direktoriaus pavaduotoja A. Vaiginytė pasakojo, jog jų dėmesį patraukė NATO viešosios informacijos padalinio kvietimas įvairioms organizacijoms dalyvauti konkurse dėl oficialaus sukakties minėjimo rengimo savo šalyje. „Su kolegomis nusprendėme, kad turbūt nėra geresnės šventės, kaip sužinoti ką nors naujo, – pasakojo A. Vaiginytė. –  Idėja kilo mūsų kolegei Jurgai Buzytei, ačiū jai.“

Nuotraukos autorius Viktoras Kulbis/BFL 

© Baltijos fotografijos linija

Po to, kai pavyko laimėti konkursą, organizatoriai sulaukė ir Prezidentės palaikymo, su jais ėmė bendradarbiauti Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijos. Egzamino užduotis parengė kvalifikuota ekspertų komanda. Anot A. Vaiginytės, komandai pavyko parengti nei per sunkias ar pernelyg paprastas, tačiau tikrai žaismingas užduotis. „Įdomu ne tik tai, kad tikriname žinias, bet ir supažindiname, papasakojame“, – sakė organizatorė. Laimėtojų laukia apdovanojimas – kelionė į NATO būstinę Briuselyje.

Organizatoriai kviečia ne tik dalyvauti, tačiau ir pagilinti žinias prieš egzaminą naudojantis specialiomis jam skirtomis pratybomis bei straipsnių ciklu. Pratybas popieriniu formatu bus galima rasti ir Caffeine kavinėse, jas gaus su NATO egzamino organizatoriais bendradarbiaujančios mokyklos. Egzaminui skirtame puslapyje taip pat galima rasti tekstų, įdomiai pasakojančių apie Aljansą: kas piktinosi per mažu europiečiu dėmesiu gynybos politikai dar prieš D. Trumpą? Kokie NATO santykiai su ES? Kaip keičiasi Aljanso veikla trečiajame tūkstantmetyje? „Stengėmės, kad būtų įdomu ruoštis“, – pridūrė A. Vaiginytė.

Egzaminui pasiruošti skirtą medžiagą galima rasti ne tik lietuviškai, tačiau ir lenkų bei rusų kalbomis. Anot A. Vaiginytės, tai buvo Užsienio reikalų ministerijos, besirūpinančios, kad piliečiai būtų kuo atsparesni prieš NATO nukreiptai propagandai, iniciatyva.

Nuotraukos autorė Inga Juodytė/BFL 
© Baltijos fotografijos linija

Egzamino dalyviai bus padalinti į tris skirtingas „svorio kategorijas“: moksleivius, profesionalus ir plačiąją visuomenę. Profesionalai – istorijos ir pilietiškumo mokytojai, politikos mokslų dėstytojai ir studentai, kariai, Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijų tarnautojai, saugumo ar gynybos temomis rašantys žurnalistai bei kiti į organizatorių nurodytas kategorijas patenkantys asmenys. „Juk negali tų pačių klausimų užduoti žmogui, kuris su tuo dirba, ir tam, kuris skaito žiniasklaidoje esančius tekstus“, – sakė A. Vaiginytė. Laimėtojai iš skirtingų kategorijų bus išrenkami atskirai.

Didelio aktyvumo organizatoriai tikisi iš moksleivių. Su NATO egzamino organizatoriais jau bendradarbiauja apie 60 mokyklų, kurios sudarys mokiniams galimybę egzaminą laikyti pamokų metu. Aktyviausios mokyklos bus apdovanotos kelione į Šiaulių aviacijos bazę – pamatyti, kaip NATO veikia Lietuvoje. Norinčios bendradarbiauti mokyklos vis dar gali prisijungti.

Egzaminas vyks kovo 29-ąją, Lietuvos įstojimo į NATO dieną, nuo 9 iki 19 val. jį bus galima laikyti internetu visoje Lietuvoje. Reikalinga išankstinė registracija, kuri jau prasidėjo. Organizatoriai rekomenduoja registruotis kuo anksčiau, kad užsiregistravusieji gautų pasiruošti skirtą medžiagą.