Vilmantas Marcinkevičius, JTP’18 laimėtoja Monika Plentauskaitė ir Julija Dailidėnaitė. Augustino Žukovo nuotrauka

2018 metų Lietuvos meno kūrėjų asociacijos (LMKA) premija paskirta tapytojui Vilmantui Marcinkevičiui ir menotyrininkei Julijai Dailidėnaitei už kūrybiškumą inicijuojant ir organizuojant projektą „Jaunojo tapytojo prizas“. 2019 metų kovo 26 dieną 18 val. Lietuvos dailininkų sąjungos būstinės parodų salėje (Vokiečių g. 4, Vilnius) vyks iškilmingas premijos įteikimas.

Premijos įteikimo šventėje džiugią atmosferą kurs violončelininkė Elena Daunytė. Elena yra ansamblio „Regnum Musicale“, kurį sudaro Daunytės – keturios talentingos seserys muzikantės, narė. Ansamblį įkūrė merginų mama – smuikininkė Raimonda Daunienė. Visos dukterys yra įgijusios muzikinį išsilavinimą prestižinėse užsienio mokyklose, laimėjusios ne vieną tarptautinį konkursą.

Apie Jaunojo tapytojo prizą (JTP)

Jau dešimtmetį (nuo 2009 metų) menotyrininkė Julija Dailidėnaitė ir tapytojas Vilmantas Marcinkevičius organizuoja Baltijos šalims vieną reikšmingiausių meno renginių – Jaunojo tapytojo prizą. Jų projektas ypatingas tuo, kad yra pirmoji tokio pobūdžio platforma, skirta jaunajai profesionalių tapytojų kartai. Paraiškų skaičius patvirtina, kad konkursas yra itin svarbus tapytojams iki 30 metų įvykis. Per dešimt metų konkurse dalyvavo per 800 menininkų.

Pergalė šiame konkurse neretai jauniesiems dailininkams tampa sėkmingos karjeros pradžia. Būtent Jaunojo tapytojo prizas tapo žingsniu tarptautinės karjeros link tokiems jau pripažintiems menininkams kaip Andrius Zakarauskas, Jolanta Kyzikaitė, Jonas Jurcikas, Rosanda Sorokaitė ir kiti. Šis prizas – tai komplektas priemonių, motyvuojantis nesustoti tobulėti. Į komplektą įeina ne tik finansinė parama, bet ir jauno menininko horizonto praplėtimui itin svarbi galimybė stažuotis užsienio rezidencijoje bei personalinė paroda Vilniuje, pasitarnaujanti autoriaus savistabai ir žinomumo didinimui.

Šis projektas dailės lauko nariams ir plačiajai visuomenei yra tapęs šiuolaikinio meno naujausių tendencijų indikatoriumi, kuris užčiuopia jaunosios kartos kūrybinį pulsą ir net prognozuoja, kur link suks menas ateityje. Čia plėtojami Baltijos šalių kultūriniai tarpusavio ryšiai, gimsta kolaboravimo, bendradarbiavimo iniciatyvos. Jaunųjų menininkų kūrybą vertina kompetentingos komisijos, visuomet sudaromos iš svarbių Lietuvos ir pasaulio dailės lauko veikėjų: meno ekspertų, menininkų, kuratorių, galerininkų ir kolekcininkų. Įvairios įmonės steigia ir teikia papildomas premijas, savo favoritą išrenka ir publika, balsuodama internete.

Pagrindinis projekto tikslas – pristatyti perspektyviausius ir ryškiausius jaunosios kartos tapytojus, sudaryti galimybę visuomenei susipažinti su jaunųjų menininkų kūryba, o tikslinei auditorijai Lietuvoje ir užsienyje – meno kolekcininkams, meno vadybininkams ir kuratoriams – atrasti naujus talentus Baltijos šalyse. Per dešimt metų suorganizuota apie 20 grupinių ir personalinių jaunųjų menininkų parodų, nuolat buvo ir yra organizuojamos viešos paskaitos, edukaciniai užsiėmimai, kolekcininkų vizitai į jaunų menininkų dirbtuves ir ekskursijos po parodas.

Apie Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premiją

Projekto autorius premijai pasiūlė Lietuvos dailininkų sąjunga. LMKA taryba, 2018 m. gruodžio 11 d., remdamasi slapto balsavimo rezultatais, išrinko nugalėtojus. Premijos laureatams skiriama piniginė premija – 1500 EUR.

2018-ųjų premijai gauti buvo siūlomi taip pat ir šie kandidatai: kino operatorius Audrius Kemežys (197–2018) už jo talentą ir kūrybinį indėlį į Lietuvos kultūrą (siūlė Lietuvos kinematografininkų sąjunga), rašytojas Kęstutis Navakas už knygas „Lorelei“ (66 meilės laiškai + 66 meilės eilėraščiai; 2017), „Gero gyvenimo kronikos“ (esė (2-as papildytas leidimas); 2017), „Net ne“ (eilėraščiai; 2017) ir „Privatus gyvulėlių gyvenimas“ (romanas; 2018) (siūlė Lietuvos rašytojų sąjunga) ir žurnalistė Laima Lingytė už pastarųjų dvejų metų aktyvią žurnalistinę veiklą (siūlė Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija).

Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premija skiriama Lietuvos menininkams už išskirtinius profesionalaus meno kūrinius, paskelbtus per pastaruosius dvejus metus. Premijos kandidatus gali siūlyti Lietuvos meno kūrėjų organizacijos, universitetai, kultūros ir meno institucijos bei patys autoriai. Premijos kandidatus svarsto ir sprendimą dėl laureato vardo suteikimo ir prizo skyrimo priima Lietuvos meno kūrėjų asociacijos taryba. Ši premija tam pačiam menininkui antrąsyk neskiriama.

LDS informacija